Normální teplota u psa
Přidal dominik, dne 25. 10. 2015 , 0x
Průměrná teplota u psů je vyšší než u lidí. Pohybuje se v rozmezí od cca 38,4 °C do 39,1 °C (horní hranice u lidí činí 37,3 °C). Samozřejmě záleží na denní době, zátěži psa, okolním prostředí (teplotě) aj. Malá psí plemena mívají tělesnou teplotu obvykle vyšší, ale nemusí tomu tak být.
Můj pes má teplý čumák, co mám dělat?
Pes téměř (v porovnání s člověkem) nemá potní žíly, tudíž jeho termoregulace (regulace tělesné teploty) je omezena téměř pouze na dýchání. K uvolňování potu dochází především právě na čenichu psa. Může docházet k pocení i na páteří (kde vede hlavní potní žláza), ale to jen výjimečně.
Jednoduše řečeno, mokrý a studený čumák je OK, teplý a suchý čenich značí nemoc. Ale není to tak jednoduché. Ale pokud pes jeví i únavu, popř. další symptomy, které jsou i u lidí spojované s onemocněním (malátnost, průjem, změny návyků, zvracení, nechuť k jídlu atp.), je na místě navštívit veterináře k určení diagnózy.
Kdy hrozí nebezpečí?
V těle jsou na změnu teploty nejvíce náchylné bílkoviny, resp. proteiny (AMK), přičemž některé z nich mohou měnit strukturu již při 42 °C (většina z nich nad 60 °C), v tomto případě hrozí trvalé poškození tkání, potažmo i orgánů u psa. Některé typy léku pro lidi, které jsou určené na utlumení teploty nemusí být vhodné pro psy, ať už dávkou anebo složením. Proto není vhodné podávat např. Paralen psovi, o kterém si myslíte, že má horečku (naměříte více než cca 33,3 °C). V krajním případě ano, vhodnější je zajít k veterináři k určení přesné teploty a postupu léčby.
Kde se pes nakazil?
Některé bakteriální, virové či parazitární onemocnění jsou přenosné z člověka na psa a naopak. Pokud má pes horečku, může se také jednat o důsledek vakcinace (negativní reakci na vniknutí cizorodých látek do těla psa). Dalším častým důvodem je pozření jedu.
Další možné příčiny zvýšení teploty u psů:
- delší pobyt na slunci
- pobývání v dusném a uzavřeném prostoru
- větší fyzická zátěž
- pes je zraněný (infekce)
- pes má lymskou boreliózu, popř. jinou běžnější vážnou chorobu, na kterou nemá vakcinaci
Co je na psovi jinak?
Před návštěvou veterináře si připravte fakta. Pes Vám nemůže sdělit, co cítí. Zamyslete se nad tím, jak se změnila jeho chuť k jídlu, zda byl ve styku s potenciálně nakaženými psy, měl pes klíště, byli jste v zahraničí, nebyl na jiných místech, chová se pes jinak, žere, chce chodit na vycházky…?
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.