Mozková mrtvice u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 20. 10. 2015 ,  0x


U lidí se v souvislosti mozkové mrtvice mluví o civilizační chorobě. Je vcelku častá a může zasáhnout de facto kohokoliv. Její příčiny, resp. možnosti jak jí předejít - nejsou zatím zcela prozkoumány. V praxi jde o psů zcela o to stejné onemocnění jako u lidí.

Dva možné spouštěče

U psů existují dva typy mozkové mrtvice, správně se toto lidské i psí onemocnění nazývá: cévní mozková příhoda.

První typ mrtvice nastane v případě, že určitá část mozku není po určitou dobu prokrvována. Tato varianta se častěji vyskytuje u psů, kteří mají problém se srdcem. Popřípadě může být způsobená nadbytkem cholesterolu a jiných látek v krvi, které způsobí ucpání cévy nebo cév v mozku. Tím je postižená část mozku neprokrvena. Naštěstí to v praxi nezpůsobí bolest. To je vcelku podstatnou výhodou mrtvice u psů či lidí.

Mozková mrtvice se u psů vyskytuje i v druhé variantě, kdy dojde k narušení cévy, popř. i tkáně, což způsobí krvácení do dané částí psího mozku.

Ani jedna z variant cévní mozkové příhody (neboli “mozková mrtvice”) není pro psy bolestivá.

Mozková mrtvice a její příznaky

Nemůžete si ji jako u lidí ověřit tím, že psa požádáte o to, aby se usmál. Jediná možnost je zpozorování příznaků v daný moment této mozkové příhody. Pes v tu chvíli začne naklánět hlavu na jednu stranu a stane se apatickým k okolí. Tento stav může trvat od vteřiny po několik desítek minut. Záleží od míry narušení cévy, popř. od doby ucpání cévy. Tím se zabrání prokrvení mozku, kterému poté není dodán kyslík, který je nevyhnutelný pro jeho normální fungování.

Dalším příznakem mozkové mrtvice u psa  je tik očí. Ale nemůžeme na to spoléhat, vždy k němu nedojde. Díky tomu se ne vždy přijde na to, že mrtvička u psa proběhla.

Jak léčit mrtvici u psa

Jak jsem již zmínil výše, menší mrtvička se u psa často ani nezpozoruje a neléčí se. Což je samozřejmě špatně. Pokud ale máme podezření, že pes dostal cévní mozkovou příhodu, je nutné, abychom co nejrychleji psa nebo fenu dopravili do nejbližší veterinární ordinace.

Mozková mrtvice u psa se léčí medikamenty, které odpovídají danému postihnutí. Pokud jde o první zmiňovaný typ, obvykle se pro léčbu psa nasadí medikamenty pro podporu krve tvorbu a zředění krve. Jestliže jde o druhý typ, léčba je podobná, navíc je dobré podat vitamíny skupiny B. Ty pozitivně působí na fungování centrálního nervového systému.

Může dostat mozkovou mrtvici i můj pes?

Ano. Stejně jako u lidí, nemoci si příliš nevybírají. Mozková mrtvice obvykle postihuje starší psy, a to nad 8 let. Ovšem to záleží od plemena psa. Některé plemena jsou k cévním mozkovým příhodám náchylnější než jiná plemena.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!