Močové kameny u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 9. 02. 2016 ,  0x


Pokud pes při močení pociťuje bolest, což snadno majitel daného psa rozpozná, je vhodné ihned vyhledat veterinární péči. Může se jednat „pouze” o infekci, kterou lze vyléčit nasazením antibiotik. Na druhou stranu problémy s vylučováním moči mohou být signálem, resp. symptomem onemocnění, které psa či fenu ohrožuje na životě.

Kdy je nutné navštívit veterináře

Každý majitel zná svého psa, zná jeho chování, zvyklosti a stereotyp. Pokud se cokoliv změní, měl by majitel zbystřit a hledat příčinu změny chování u psa. A jak se projevují močové kameny u psa v praxi, resp. jak je možné identifikovat tento typ onemocnění? Níže naleznete několik bodů, které obvykle doprovázejí psy s močovými kameny, pro přesné stanovení diagnózi je zapotřebí vyhledat veterinární péči. Známky bolesti psa při močení tedy zahrnují.

  • stuhlost a napětí při vylučování či při pokusu o vyloučení moči
  • moč může (ale nemusí) obsahovat stopy krve a/nebo hlenu (slizu)
  • kňučení, vrčení aj. hlasité projevy bolesti
  • pes močí velmi často, a to pouze v malým objemech
  • pes či fena při močení anebo těsně po/před močením působí ustrašeně, vyhýbá se dotyku psovoda

Existují i případy, kdy se psi nemohou vymočit, případně vylučují moč velmi obtížně a pouze po kapkách. V tomto případě je nutné bezprodleně vyhledat veterinárního lékaře. Hrozí trvalé následky, případně i smrt psa.

Základní definice a popis močových kamenů u psů

Močové kameny u psů jsou méně frenkventovanější než-li u lidí. V lidské populaci jsou močové kameny právem spojované s nadměrným příjmem minerální vody - minerálek. Minerály jsou pro lidský či psí organismus zcela přirozené, jsou nutné pro správný chod metabulismu daného živočicha. Minerální látky nejsou do těla organismu (rozuměj savce) přijímané pouze v minerálních vodách, lécích, doplňkách stravy či v jiných tabletách, vyskytují se i v běžné stravě, resp. krmivu. Tyto minerály se (nejen) ve větším množství mohou v moči shlukovat a tvořit krystalky i větší tvary, tedy právě močové kameny.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!