Máme 2 nová česká plemena uznána FCI!

Psí plemena

Přidal eroganova3, dne 1. 05. 2019 ,  0x


Ze zasedání FCI (Mezinárodní kynologická federace, Fédération Cynologique Internationale) oznámila, že jsou prozatímně uznána 2 nová česká plemena! Jde o chodského psa a pražského krysaříka.

Plemena jsou uznána tvz. prozatímně, to v praxi znamená, že je bude dalších 10 let FCI sledovat a na mezinárodních výstavách nebudou moci zástupci tohoto plemene získat titul CACIB (čekatel na titul mezinárodní šampion krásy, Certificat d'Aptitude au Championnat International de Beauté).

Gratulujeme!

Proč gratulovat? V dnešní době získat schválení plemene od FCI není žádná hračka, přestože splníte přísná kritéria, nic není zaručeno. Přitom historie chodského psa sahá již do roku 1923 (nebo také 1864), v jiných literárních pramenech se dočteme o tom, že historie sahá již do 13. století. A pražský krysařík? Toho měl již Karel Veliký na přelomu 8. a 9. století. Pevněji ukotvené standardy plemen přišly mnohem později: chodský pes (1992), pražský krysařík (1990).

Důležité je i poznamenat, že v průběhu dlouhé historie, především v poválečných období, bylo na plemena pozamenuto a jejich plemenitba nebyla nijak centralizovaně hlídána.


Chodský pes

Národní plemeno, které bylo oficiálně uznáno až v roce 1985. Jde o všestranného psa, který má vlohy především pro služební výcvik, záchranařinu nebo agility. V praxi se v menším měřítku využívá i jako doprovodný nebo tažný pes.

Chování

Temperament, energie a sebevědomí chodskému psovi rozhodně nechybí. Pochyby a neočekávané chování se ve výcviku či službě de facto nevyskytují. Naopak k cizím lidem nemá příliš důvěry a svou smečku (rodinu) statečně chrání.

Vzhled

V poslední době mají chovatelé problém s kohoutkovou výškou, která se postupně navyšuje (u psů v rozmezí 52-56 cm, u fen 48-52 cm). Barva je černá s rezavým pálenímm ve standardu se hovoří o černé se znaky, které kromě rezavé mají obvykle i bílou barvu kolem pozadí psa.

Pražský krysařík

Někdo ho může znát i pod označením libeňský srneček, někdo ho může znát i pod přezdívkou ratlík. Přestože jde o malé plemeno, má výborný čich a ke svému majiteli obrovskou loajalitu a oddanost. Je to společenské věrné plemeno.

Chování

Malý, ale zvědavý, ostražitý, hravý a mazlivý. V praxi je také velmi rychlý a hbitý, přičemž se jen stěží unaví a zůstane stát stranou. Není nijak přehnaně dominantní, se zkušeným dohledem, resp. chovatelem je vhodný i k dětem do rodiny.

Vzhled

Pražští krysaříci mají typický hruškovitý tvar hlavy. Oči jsou kulaté černé barvy. Černá postupuje i k plně pigmentovanému nosu, což vytváří krásnou černou linii. Zbarvení srsti mohou být různé, nejčastěji se chovají psi s černou barvou se znaky (hnědé), dále také žluté, hnědé a červené se znaky.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!