Leptospiróza příznaky u psů

Nemoci

Přidal fenka, dne 19. 11. 2015 ,  0x


 

Leptospiróza je onemocnění vyvolané bakterií typu spirochety. Je to celosvětově vyskytující se zoonóza(nemoc přenosná mezi lidmi a zvířaty), u které může dojít k přenosu ze zvířete na člověka, a i proto je tak moc nebezpečná. Přenos nemoci může být značně variabilní v závislosti na konkretním poddruhu leptospiry. Nejčastěji se pes nakazí pomocí infikované vody či pozřením nakaženého hlodavce.

Průběh onemocnění

Inkubační doba trvá přibližně 3-5 dní. Po tomto období klidu nastávají u psa vysoké horečky kombinované s nechutenstvím, což zapříčiní celkovou únavu a slabost. Pes je lidsky řečeno bez nálady, apatický, nechce vykonávat jinak oblíbené aktivity a odmítá jakýkoliv pohyb. Ve značném množství případů je jedním z příznaků žloutenka. V případě oslabeného imunitního systému v kombinaci s dalšími faktory může dojít až k nejhoršímu, a to k selhání ledvin a vnitřním krvácením neslučitelným se životem. Diagnostika je velmi náročná - onemocnění se příznaky podobá různým méně závažným chorobám. Jediným jistým markerem je opakované sérologické vyšetření.

Léčba leptospirózy u psů

Jako na většinu bakteriálních infekcí se i na Leptospiru používají antibiotika. Pokud jsou podána za včasu, léčba bývá úspěšná. Při pozdním nasazením už většinou antibiotika nepomohou. Nejlepší variantou je tedy očkování, které se proti této chorobě nabízí.

Přenos leptospirózy na člověka

Člověk se může nakazit přímým kontaktem s močí psa, ale také infikovanými slinami a sekrety z nosní dutiny. Je také důležité si uvědomit, že i při vyléčení psa je třeba si ještě alespoň rok dávat pozor na přenos nákazy. Pes je totiž ještě rok po plném zotavení infekční. U člověka průběh choroby bývá často ještě razantnější, a tak se nevyplatí nic podcenit.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!