Když pes zvrací krev

Nemoci

Přidal dominik, dne 10. 02. 2016 ,  0x


Zvracení krve neboli odborně hematemeze či hematemeza může být zapříčiněna mnoha faktory. Příměsi krve ve zvratcích mohou být u všech savců způsobeny porušenou sliznicí či narušením vnitřních orgánů.

Faktory, které způsobují zvracení krve (nejen) u psů

Na vině může být porušení sliznice jícnu, tedy spojovací části mezi ústní dutinou a žaludkem či v případě přežvýkavců, předžaludkem (bachorem). Dále může být na vině narušení i žaludku či předžaludků samotných či postižením střev. Méně častou příčinou, ač obvykle vážnější je vnitřní krvácení z orgánů. Může se jednat o postižení plicní tkáně či jiné části dýchacího systému, kdy se krev nejprve spolkne a následně se vyzvrací. Samozřejmě se může jednat i o poranění ústní dutiny a přilehlých částí či jiných vnitřních orgánů, což je ovšem méně časté.

Nejčastější příčina obsahu krve při zvracení psa

Nejčastěji za obsahem krve ve zvratcích stojí právě narušení sliznice gastrointestinální traktu, které de facto způsobí vnitřní krvácení do lumenu jícnu, žaludku či střeva. Hematemeze je u psů vcelku běžná, nicméně může psa či fenu přímo ohrožovat na životě. Co přesně způsobí vnik krve do zvratek? Níže následuje seznam nejčastějších příčin narušení trávicí sliznice, resp. sliznice (vnitřní povrch) gastrointestinálního traktu.

  • žaludeční a jiné vředy v trávicím traktu
  • manuální narušení trávicí trubice, resp. sliznice
  • vniknutí cizorodých a nežádoucích předmětů (obvykle spolknutím léku aj. toxických látek)
  • zápal určité části střev, jícnu nebo žaludku
  • porucha hemokoagulace, resp. srážení krve
  • porucha činnosti jater

Vliv krvácení gastrointestinálního traktu u psů a jiných savců

Samotné krvácení, jak již bylo zmíněno, může odeznít, může se jednat pouze o prasklý vřed, s čímž se teoreticky může organismus vypořádat bez externího zásahu veterináře. Nicméně, krvácení, a to především v případě zápalu (zánětu) střev a žaludku může způsobit změnu krevního tlaku (zvýšení či snížení) a poruchy srdečního rytmu. Právě poruchy srdečního rytmu lze snadno diagnostikovat fonendoskopem, neboť se projeví srdečním šelestem.

Určení diagnózy, když pes zvrací krev

Veterinární lékař by měl provést minimálně tři typy testů. Jde o vyšetření krve, kde lze předpokládat snížený počet erytrocytů (červených krvinek), tedy de facto anémii. Následuje vyšetření moči, kde se ověří především korektnost resorpce živin (funkce jater a ledvin). A třetím testem je vyšetření výtrusů, pro stanovení obsahu vylučovaných látek. Po vyhodnocení všech parametrů by měl být veterinář přesně nasměrován k danému problému a provést další testy pro ověření stanovení konečné diagnózy. V dnešní době naprostá většina veterinárních ordinací či klinik je vybavena ultrazvukem, který je vhodné použít k určení, resp. k vyloučení narušení stěn vnitřních orgánů.

Kdy je vhodné vyhledat veterináře, když Váš pes zvrací krev

Bez testů nelze určit příčinu obsahu krve ve zvratcích psa či jakéhokoliv jiného savce. Proto je nutné bezprodleně vyhledat veterinární péči.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!