Když má pes rýmu

Nemoci

Přidal femaledoggies, dne 10. 12. 2015 ,  0x


Na úvod je nutné zdůraznit, že rýma u psa nemusí být shodná s rýmou lidskou. Psi totiž nemají téměř žádné potní žlázy. Mají jednu hlavní, která se line po páteří a vyúsťuje na čenichu psa. Pocení, tedy sekrece exokrinních potních žláz u psa vede k rýmě, respektive k vypouštění hlenu z čenichu. V zásadě se vyplatí řídit příslovím “studený jako psí čumák”, právě proto, že v optimálním podmínkách je čumák psa studený. Naopak teplý psí čenich může signalizovat přehřátí psa anebo právě i rýmu, nachlazení či chřipku, resp. onemocnění. Obvykle se jedná o canine influenza neboli psí chřipku, která se od té humánní příliš neliší, ale obvykle pro psa skýtá větší rizika v porovnání s lidmi.

Rýma u psa jako příznak nemoci

Největší rozdíly mezi chorobami, které způsobují u psů rýmu v porovnání s lidskými bývá jen v názvu. Díky tomu projevy onemocnění, a to i díky tomu, že je pes stejně jako my savec, jsou shodné. Mezi symptomy nachlazení, resp. chřipky a dalších jiných onemocnění kromě rýmy patří naprosto shodné příznaky jako u lidí.

  • kýchání a kašlání
  • ztráta apetitu
  • nechuť přijímat tekutiny
  • nadmíra vylučování hlenu z nosních dutin
  • únava, letargie

Tyto symptomy různých onemocnění může doprovázet zvracení a průjem. Pokud se jedná o atypickou nemoc, psa obvykle doprovází většina z těchto obecných příznaků, které jsou spojené s dalšími typickými symptomy pro danou chorobu. To samozřejmě platí napříč onemocněními, které doprovází rýma, ne vždy se vyskytují všechny (výše vypsané) příznaky.

Rizika spojená s psí rýmou

Zamysleli jste se někdy nad faktem, že psi jsou mnohem méně často nemocní v porovnáni s námi, lidmi? Nejen díky tomu se většinou organismus psa nedokáže s infekcí vypořádat sám a je nutná léčba. Samozřejmě se neléčí psí rýma, ale původ onemocnění, respektive původ infekce, který stojí za nadměrnou tvorbou hlenu z nosu psa.

Většina psů na chřipku či jiné podobné onemocnění nezemře, nicméně je zde riziko, že se infekční onemocnění dále rozšíří. Infekce může postoupit například do plic a celého respiračního systému natolik, že naruší jeho životu nezbytné funkce. De facto může být zasažen kterýkoliv vnitřní orgán psa, který je k životu nutný. Proto se vyplatí neotálet a co nejrychleji vyhledat veterinární péči, a to je při podezření na virové či bakteriální onemocnění.

Očkování proti chřipce pro psa

V dnešní době je možné psy očkovat proti borelióze a klíšťové encefalitidě a dalším onemocněním (nejen povinným), které dávají smysl. Nicméně, je prokázané, že vakcinace de facto oslabuje imunitu jedince, v tomto případě psa. Proto před samotným podáním prevence je dobré se zamyslet, zda je to opravdu nutné.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!