Kašel a dávení u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 18. 10. 2015 ,  0x


Psi jsou obecně více odolní vůči nemocem typu chřipky v porovnání s lidmi. Nicméně za svůj život si většina psů virovým či bakteriálním onemocněním, které postihuje horní cesty dýchací, projde. Anatomie psa řeší termoregulaci jinak než je tomu u nás. Například pes téměř nemá žádné větší potní žlázy, které by k odbourávání tepla z těla dopomáhaly. Má pouze jednu větší, hlavní, která vede od čenichu ke kořeni ocasu. Proto teplota u psa znamená větší riziko.

Původ nemoci, diagnóza

V praxi je pouze na Vás abyste určili zdroj onemocnění psa. K čemuž můžete pro začátek pomoci veterináři určit diagnózu a následně typ léčby. Původcem nemoci je, jak jsem psal již výše, bakterie či virus. Ale zda je to bakteriální nebo virové onemocnění, s tím si Vy hlavu lámat nemusíte. To je na veterinárním lékaři.

Příznaky

Jelikož pes snáší nachlazení nebo vážnější bakteriální či virové onemocnění dýchacích cest hůře, odpovídají tomu i příznaky. Mezi nejčastější příznaky, které se objevují z počátku projevení nemoci patří kýchání, suchý kašel, frkání anebo i říhání. V pokročilejším stádiu onemocnění se může objevit mokrý kašel, zvracení, dávení či křeče způsobené fyzickou zátěží.

Je de facto těžké z počátku nemoci určit, zda se jedná o normální kýchnutí či kašel, respektive pouze o mechanické podráždění horních cest dýchacích. Na druhou stranu Vy znáte svého psa nejlépe, tudíž je na Vás rozpoznat, zda se jedná o onemocnění a je tudíž nutné psa či fenu odvést k Vašemu veterinárnímu lékaři.

Léčba

Obvykle je nejjistější léčbou antibiotikum. Průběh onemocnění bývá v rozmezí 10 až 20 dní, a to při časném léčení. Pokud máte pádné podezření, že pes jeví příznaky infekci horních cest dýchacích, určitě se co nejrychleji dostavte k veterináři. Pozdější léčba bude dražší a pro psa mnohem více stresující, stejně tak jako pro Vás.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!