Jaký hlídací pes je nejlepší

Psí plemena

Přidal agilllita, dne 28. 11. 2015 ,  0x


Určení toho nejlepšího hlídacího psa není rozhodně snadná záležitost. Existuje mnoho typů plemen, které přímo nemuseli být šlechtěné k ochraně člověka, příbytku aj., resp. využití jako hlídacího psa jim bylo dodáno až později. Můžete načíst mnoho odborné literatury, přičemž nakonec se dopracujete k tomu pravému plemeni psa, bude to stačit? Rozhodně ne! Protože tím nejdůležitějším kritériem je povaha psa. Právě temperament psa, který bývá již rozpoznatelný ve štěněčím věku psa či feny, je nejdůležitějším kritériem dobrého hlídacího psa.

Hlavní krok: Výběr správného štěněte

Lidé, ať už se jedná o zkušené psovody nebo ne, mají tendenci vybírat to nejroztomilejší štěně z vrhu, respektive to štěně, které se jim nejvíce líbí, je klidné povahy, nejvíce se lísá atp. Ale pokud hledáte hlídače, na tyto kritéria rovnou zapomeňte a hledejte pravý opak. Hlídací pes má být živého temperamentu, toho ale nedocílíte pouze správným výběrem psí rasy, důležité je tedy vybrat pořádného “raubíře”, ideálně právě toho největšího z vrhu.

Seznam těch nejlepších hlídacích plemen psů - TOP 5

 

  • Velký knírač

 

Toto plemeno psa není pro potencionální zloděje odstrašující pouze díky své velikosti, ale také díky svému zuřivému a typickému zabarvení štěkotu. Mj. kousnutí a míra pevnosti sevření čelistí je u velkého knírače na výjimečně dobré úrovni.

 

  • Akita

 

Akita není v České republice velmi rozšířené psí plemeno. Jedná se o velmi věrné a cizím lidem nedůvěřivé plemeno, které je schopné s nasazením vlastního života chránit svoji smečku, resp. v praxi Vaši rodinu. Na druhou stranu pro nezkušené psovody může být těžké získat autoritu, přičemž následky mohou být fatální, což vlastně u kteréhokoli plemene psa - nejen u těch “hlídacích plemen psů.” Důležitý je správný přístup a výchova již od raného štěněčího věku. I u bojových či hlídacích psů je důležitá pozitivně motivovaný výcvik.

 

  • Německý ovčák (ovčácký pes)

 

Snad nejrozšířenější hlídací pes v ČR. Kdo o něm neslyšel, jakoby nežil. Německý ovčák byl vyšlechtěn k tomu, aby hlídal stáda ovcí či koz. Na druhou stranu bylo jeho úkolem i střežení stáda, pozemku a domu. Německý ovčak je velmi oblíbené, temperamentní a při správném vedení a výcviku i loajální a “viditelně inteligentní” psí plemeno.

 

  • Chow Chow (Čau Čau)

 

Toto plemeno v dřívějších dobách střežilo velkolepé asijské paláce a přilehlé prostory. Na jednu stranu jde o psí plemeno, které je velmi vhodné pro střežení, neboť k samotnému vyprovokování k agresi a útoku stačí velmi málo. Mnoho psů štěká, ale nekouše, Chow Chow většinou zaštěkat ani nestihne.

Na druhou stranu plemeno psa “Čau Čau” doprovází pověst nepředvídatelného psa. Ano, do jisté míry je to pravda. Nicméně jako hlídací pes lze použít. Rozhodně není vhodný k dětem, přestože najdeme mnoho psovodů, kteří se mnou budou nesouhlasit…

 

  • Čínský Shar-Pei

 

Shar Pei mnohým nahání hrůzu jen svým pohledem. Toto plemeno psa je velmi věrným pomocníkem při ochraně rodiny i domova. Původně se jednalo o psa, který byl vyšlechtěn k pasteveckým účelem, kde nyní nenachází velkého využití. Pokud hledáte parťáka pro život, ochranu rodiny a zároveň jste zkušený majitel psů, Shar Pei může být pro Vás tou pravou volbou.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!