Jak postavit kotec pro psa

Potřeby pro psy

Přidal fighting-dog, dne 6. 11. 2015 ,  0x


Nejprve jsem Vám chtěl napsat rady a tipy pro sestrojení psí boudy, ale v článku “jak postavit psí boudu” mě již někdo předběhl. Lépe bych pravděpodobně návod nenapsal. V tomto článku se proto zaměřím na vybudování kotce pro psa. Pokusím se psát co nejstručněji a nejjednodušeji, aby byl článek srozumitelný a Vy jste zjistili potřebné informace.

Rychle a jednoduše

Jsou v podstatě dvě možnosti, jak vybudovat kotec pro psa. Prvním z nich je zvolení rychlosti a levných materiálů, přičemž vlastně využijete vám dostupný materiál (od kovu přes plast po dřevo). V případě použití nestandardních materiálů je potřebné dbát na to, aby byl materiál dostatečně pevný a v neposlední řadě na to, aby se pes nemohl poranit při opírání či poskakování na stěny kotce. Další důležitou vlastností kotce jsou minimálně dvě “průhledné” stěny. Pes nemůže být dlouhodobě uzavřen v kotci, který je vizuálně uzavřen od okolí, neboť by pes neměl dostatek okolních vjemů a mohla by to negativně “odnést” psychika daného psa.

V neposlední řadě je důležité nezapomenout na podlahu! Většina kotců je postavena kolem psí boudy, přičemž se v okolí nachází zatravněná půda. Jestliže bude psí kotec využívaný denně, ať už jenom na spánek nebo na občasné denní vyizolování psa, v důsledku se ze zatravněného porostu stane hlína bez porostu, případně bláto. Proto je důležité zvolit vhodnou zemní pokrývku. Pro větší psí plemena není vhodné zvolit dlažbu, která je velmi tvrdá a může zavinit zhoršení, popřípadě i projevení příznaků artrózy.

Jak postavit kotec pro psa kvalitně a propracovaně?

Jestliže, stejně jako já, preferuje kvalitu nad rychlostí. Pokusím se Vám podat návod v bodech, a to přehledně krok za krokem.

  • Důkladně promyslete rozměry. Na velikost psího kotce de facto neexistuje vzorec. Plocha by měla odpovídat velikosti psa, předpokládanému časovému horizontu, který pes bude v kotci trávit a samozřejmě i ploše, kterou můžete postrádat. Jestliže jste našli vhodné místo pro psí boudu, respektive kotec pro psa a rozmysleli jste si rozměry, přesvědčte se o tom, že pes bude mít v dané lokaci dostatek klidu, stínu a výhledu. Mějte na paměti i fakt, že čím větší kotec bude, tím je menší pravděpodobnost častého štěkání či kňučení psa.
  • Příprava materiálu. Na co nesmíte zapomenout? Do Vaší výbavy, pro sestrojení kotce pro psa, kromě samotného materiálu nesmí chybět také: svinovací metr, cirkulárka (případně pila a pilka), šroubovák, kleště, rukavice, rýč, lopatu, vhodné je nezapomenout i na kolečko a případně pilku na kov. Přímo daný materiál k výstavbě kotce by měl obsahovat: vrata, postranní lišty (při použití pletiva či jiného kovu mechanismus na sváření či pájení kovů, případně drátěné úchyty, naopak při využití dřeva postačí kvalitní lepidlo na dřevní materiál), písek, cement, jemný kačírek (pro podlahu a upevnění nosných vzpěr). Jestliže není místo kotce chráněné vůči slunečnímu záření, je dobré vybudovat kotec včetně vrchní části, přičemž je vhodné použít pletivo, kdy při teplých dnech je možné překrýt kotec látkou či dřevem. Pro stěny a dveře je obvykle nejlevnějším a nejideálnějším řešením využít již zmiňované pletivo. Ovšem estetičtější variantou je dřevo, které má ale nižší životnost, při případném nátěru dřeva se ujistěte, zda neobsahuje toxické látky. Existují ochranné nátěry (na dřevo i jiný materiál, které nemají negativní vliv na psí gastrointestinální trakt).
  • Začněte s výstavbou bočních a nosných tyčí. Důležité je upevnit nosné tyče dostatečně hluboko (tzn. alespoň 0,5 metru). Následně umístěte kačírek pod Vámi vybranou pozemní pokrývku, kačírek zamezí hrbolům, nerovnostem a v neposlední řadě také nahromadění vody. Ujistěte se, že při navezení kačírku a položení podlahy budou nosné tyče v dostatečné výšce, což se odvíjí od velikost plemene, při střední výšce plemene je vhodné dodržet výšku alespoň 1,5 metru.
  • Aplikování zadních, poté bočních stěn. Před i v průběhu upevňování pletiva či jiného materiálu se ujistěte, že branka či dvířka půjdou do vchodu kotce umístit. Případně chybu opravte.
  • V poslední fázi upevněte branku. Je vhodně zvolit kvalitnější uzamčení, protože někteří psi jsou schopni přijít (nápodobou) na mechanismus a sami si vrata do kotce otevřít.

Existuje mnoho způsobu, jak sestrojit kotec pro psa a o to více materiálu, které lze použít. Na závěr přidávám obrázky psích kotců pro inspiraci.

 

 


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!