Jak na blechy u psa

Péče a zdraví

Přidal toppetr-007, dne 21. 10. 2015 ,  0x


Vzhledem k tomu, že se na psím cvičišti - cvičáku často bavíme o blechách a různých metodách, jakým způsobem se jich zbavit, rozhodl jsem se vám sepsat tento článek. Prvně musím podotknout, že velmi známé přísloví “blechy psí na člověka nejdou,” rozhodně neplatí!

Blechy psí

Jsou to vcelku známí ektoparaziti, což znamená, že jsou závislí na hostiteli (psovi nebo člověku bez kterého by zemřeli), na němž parazitují. Setkal jsem se i s tím, že se blechy spojují s endoparazity, ale tak to není. Endoparazit je vlastně vnitřní parazit, který je sice také závislý na hostiteli, ale parazituje uvnitř těla jedince.

Blecha psí neboli latinsky Ctenocephalides canis je viditelná i lidským okem, neboť její tělo dosahuje délky několika milimetrů. Obecně existuje více než 2 000 typů blech, přičemž vývinový cyklus blechy je vždy stejný, a to od embrya přes larvy a kuklu po dospělého jedince, který může přesídlit na jiné zvíře či člověka. U blechy psí se obvykle jedná znovu o psa nebo o zvíře, které má kožich. Lidská kůže nenabízí zcela ideální podmínky pro blechu psí, nicméně i člověk je potencionálním hostitelem.

Jak rychle odstranit blechy ze psa?

Ihned po zjištění a ověření, klidně i u veterinárního lékaře, že se jedná o blechy psí anebo jim podobný typ blech. Především z toho důvodu, že blecha je schopná pod kůži naklást i více než 4 000 vajíček! Díky tomu takové velké komunitě blech po chvíli přestane psí tělo stačit a přesídlí se na další hostitele, ze kterých budou sát krev. A kdo z vás už to zažil může potvrdit, že je to velmi nepříjemné, dříve se to u lidí řešilo i zbavením všech vlasů. V dnešní době naštěstí máme i velmi účinné prostředky, kterými se jich vcelku rychle dokážeme zbavit.

Jak se zbavit blech u psa?

Odpověď na tuto otázku pravděpodobně hledáte. Aby to nebylo jednoduché, existuje hned několik možností. Veterináři či odborníci se v tomto směru neshodují - která z metod, popř. který z přípravků je nejefektivnější a dokáže vás nebo vašeho psa zbavit blech co nejrychleji a bez případných vedlejších účinků. Dalším faktorem, který při výběru způsoby léčby můžete řešit je cena. Rozhodně se nevyplatí příliš šetřit, protože na trhu jsou i nekvalitní prostředky proti blechám u psů, za které sice zaplatíte méně, ale výsledek může být téměř nulový. Díky tomu budete muset kupovat přípravek na blechy pro psa další a řešit blechy znovu a znovu.

Dejte si i pozor na přípravky, které tvrdí, že jsou proti blechám, protože může jít jen o prostředek, který má blechy odpuzovat a ne je vybít.

Pro psy je ve zverimexech k dostání mnoho sprejů pro “účinné” zničení blech. Z vlastní zkušenosti spíše doporučuji speciální šampón proti blechám pro psy. Ideálně nevolte ten nejlevnější. Vhodné je i obětovat čas u vašeho veterináře, který může daný typ blech identifikovat a doporučit vám vhodný přípravek. Především zjistí, zda se opravdu jedná o blechy.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!