Jak majitelka popisuje svých 20 saňových psů, dává smysl pouze pejskařům

Kuriozity

Přidal bromík, dne 15. 02. 2019 ,  0x


Legendární závody saňových psů na Aljašce (Iditarod Trail Sled Dog Race) se jezdí každý rok a prověřují odolnost a výdrž nejen psího spřežení, ale také mašéra (psovoda saňových psů).

Závod je dlouhý asi 1500 Km, je to jeden z nejnáročnějších závodů mezi všemi sporty. Účast vyžaduje obrovskou přípravu, a to nejen ze strany psů, ale i psovoda. Skupina severští sáňoví psi zahrnuje aljašského malamuta, sibiřského huskyho a Samojeda.

Kdo ale takový závod zvládne? Ano, jsou to i ženy, na jednu z nich se dnes společně podíváme. Slečna Bravermanová trénovala dlouho a tvrdě, na závod má připraveno 20 psů.

„Právě teď mám vycvičených 20 psů, 14 pojede závod se mnou. Dovolte mi představit Vám tým Brawermanové.“

„1. Pepe: Máme hodně vůdců smečky a těch, kteří dokáží zbytek psů vyburcovat. Pepe je ta, která se nikdy nevzdává a vždy jede na maximum, je chytřejší než my všichni dohromady. Je to naše mamka.“


Zajímavost: Pepe je s námi od doby jejího závodu v Kobuku (minulou zimu) na 600 km. Umístili se pátí a Pepe se rozhodla, že závod ještě neskončil a běžela dále. Řekla jsem si, že tuhle fenku musím mít!


Vtipná historka: Pokud dojedeme do cíle, dostaneme se k domově matky Pepe - a jak je zvyklá, bude na ni čekat na cílové čáře, dokud ji nezavětří.

2. Flame: Je to naše velká cíťa. Obě jsme vlastně v pohodě jen v případě, že jsme u sebe. K mému překvapení se z ní stal dokonalý saňový pes. Vždycky se mnou doběhla každý závod do cíle.

Vtipná historka: Flame se bojí (lidských) dětí, ale je vždycky nadšená z jakéhokoliv štěněte nebo jiného mladého zvířete. Má úžasné mateřské pudy. Jednou (omylem?) adoptovala hejno kuřat.


3. Jenga: Sestra Flame, která trochu trpí bázlivostí, je to jediný pes, kterého tu ostatní mašéři znají jménem. Mám pocit, že si s ní rozumím nejvíce, jako kdybych se doplňovali…

Vtipná historka: Celou tíhu světa nese na svých bedrech a obvykle odpočívá s položenou hlavou na svém parťákovi.


4. Grinč: Má srdce ze zlata a v hlavě kameny. Je neuvěřitelně silný a možná nejsilnější pes z celé smečky. Miluje pozornost, miluje mazlení. A jeho končetiny jsou jako z lega…

Vtipná historka: Veterinář ho jednou nazval jako borderový tirák a dal mi pro ni cvičení na míru.


5. Koly: Je to velký kopec dobré nálady, stále vrtí ocasem. Na checkpointech, kdy se máme znovu rozběhnout, tak je to vždycky první pes, co to žene dopředu a skáče do doby, než se rozběhnou i ostatní. Obvykle běží přímo před saněmi, je ke mně nejblíž.

Vtipná historka: Koly se vždycky bojí výšek, takové reakce jsem neviděla ani u lidí.


6. Kena: Přišla k nám od mých dobrých přátel, protože neustále potřebovala běhat a občas se zatoulala i na několik dní. Když se narodila, měla to velmi těžké, takže je k cizím lidem nedůvěřivá a je lepší se od ní držet dál… Na druhou stranu miluje být s ostatními psy.


7. Budika: Je to vedoucí pes, který dá každému člověku na prvním seznámením pusu. Být u ní delší dobu bývá složité, protože potom máte celý obličej pokrytý lepivými slinami… Je to poloviční ségra s Pepe a má opravdu hustý kožich.


8. Helly: Před tím se jmenovala HellBitch, je to náš poslední člen týmu. Všechno řeší zprudka, nesnáší chlapi, ale se mnou a se smečkou vychází skvěle. Je to jedna z nejlepších psích atletek, které jsem kdy viděla.


9. Ebony: Malý a svalnatý pašák, nejlépe se mu běží hned za vedoucím psem. Miluje jídlo, miluje rychlý během. A ostatním psům dává masáž tím, že je lehce okusuje na krku.


10. Lucy: Nejvíc fotogenická fenka, na každé fotce vypadá dokonale. Má kratší chlupy, takže aby zůstala v teple, vždycky vyhlíží druhou večeři. Když ji políbíte na čumák, je celá šťastná.

Vtipná historka: Pes Bo a Lucy jsou si prostě souzeni, kdy jen můžou, jsou spolu.


11. Wicky: Ten nejmladší z mého tymu. Tohle je jeho první zima a vede si přímo báječně. Zatím neví kdy a jak vynaložit svoji energii, ale učí se velmi rychle.


12. Spike: Syn Pepe, největší pes z celé smečky. Narodil se s hlavou, která byla 2x větší, než kterou měli jeho sourozenci. Teď jen čekat než do ní doroste.


13. Clem: Dvouroční roztomilý chlupáč. Jako štěně patřil mezi slabší, ale vyrostl z něj silný a vyrovnaný saňový pes. Je to velmi statečný a cílevědomý parťák.


14. Anna: Sestra Clema, společně tvoří dobrou dvojici. Anna by mohla být vedoucím psem, ale jakmile se zhorší počasí, začne být nervózní a to se přenese na celou smečku, takže většinou beží hned za vedoucím psem (společně s Ebony). Přijde jí jako hrozná zábava honit a žrát hady.


15. Xander: Jeho hlavní specialitou je podání tlapky v momentě, kdy je šťastný. Nejraději běhá uprostřed týmu, nevadí mu, když jsou u něj holky nebo kluci, vůbec to v zápřahu nerozlišuje.

Vtipná historka: Během jednoho kratšího závodu se začal nudit, chytil popruhy za mě a snažil se vyrazit kupředu...


16. Willy: Dvouroční pašák, který miluje salám. Býval to cvalík, ale společně jsme se dostali na normální váhu, která mu umožnila běžet i delší závody. Myslím si, že z něj jednoho dne bude dobrý vedoucí pes.


17. Jeff: Velká hlava, která ráda mluví lidskou řečí. Minulou sezónu měl poraněnou nohu, ale teď už je vše v pořádku! Nemá rád, když se v jeho blízkosti věnuji něčemu jinému než přímo jemu…


18. Talesák: Nemá nervy, nic neřeší, jasný flegmatik, ale jakmile přijde na závod, je to ďábel. Ale doma má rád drbání a pohodu.


19. Hunter: Nemá problém se postavit starším a silnějším psům. Díky tomu, že je malý, dokáže uběhnout dlouhé závody bez toho, aniž by se unavil. Jako štěně se o lidi nezajímal, ale teď po druhém ruce vyhledává pozornost i u cizích lidí.


20. Bo: Poslední pes v mém týmu, nejvíce dynamická čuba, kterou jsem kdy měla. Rychle prochladne, proto vozíme obleček vždy s sebou. Má velké uši, které ale raději drží sklopené dolů.

Vtipná historka: Bo se jmenoval dříve Hunter, ale Huntera tu už máme. Jméno jsme jí změnili ve 4 měsících. Jinak by v tom byl zmatek a mohli by mít problémy se svojí osobností.

Teď už jen další závod, ať můžeme vyrazit!


Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!