Jak dlouho spí pes

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 30. 01. 2016 ,  0x


Doba spánku je velmi proměnlivá i v lidské populaci. Přestože průměrná délka spánku činí asi 7 hodin, někteří lidé dokáží využít ze dne mnohem více, a to třeba i přes 20 hodin. Je to fyziologické a normální? Ano, každý organismus je jedinečný, což neplatí pouze mezi námi, lidmi.

Průměrná délka spánku psa?

Napříč plemeny psů jsou rozdíly délky spánku ještě více znatelnější. Jakmile zadáte do vyhledávače Google dotaz, jak dlouho by měl spát pes, naleznete jasnou odpověď: 10 hodin. Ale pokud váš pes či fena spí 9 nebo 14 hodin denně, nemusí se jednat o symptom onemocnění. Záleží nejen na plemeni psa, ale také na jeho stáří.

Jak poznat dlouhý spánek psa?

Již jsem zmínil výše, že nelze obecně přesně určit, co u psa vlastně znamená dlouhý spánek. Nelze stanovit, zda pes nebo fena spí příliš mnoho či málo (pokud nespí více než 16 hodin denně). V praxi se spíše zaměřte na sledování změn v jeho chování. Pokud změnu délky spánku doprovází i další nezvyklé jevy, vyhledejte veterinární péči a konzultujte stav vašeho psa či feny s vaším veterinárním lékařem. Situaci se nevyplácí podceňovat.

Pes nemusí spát, polospánek je pro psy typický

Pes je hlídač, pes nikdy opravdu nespí. Je to pravda? Tvrdí se, že průměrný pes spí asi polovinu dne, tzn. 12 hodin. Nám se ale oprávněně může zdát, že pes spí mnohem více času. Průměrný psí spánek, polospánek a průměrná denní aktivita se totiž dělí následovně. Dané procentuální údaje se v praxi mohou významně lišit, příčemž záleží především na plemeni a temperamentu psa.

  • 50 % času pes spí
  • 30 % času pes nespí, ale pouze dřímá, je v pohotovosti
  • 20 % času, tedy pouze ⅕ dne je pes aktivní

Jak dlouho by mělo spát štěně

Děti (do 3 let) a štěňata. Ač to mnozí neuslyší rádi - mají hodně společného. Nejen co se týče inteligence, poznávání, učení nápodobou…. Ale i spánek mají psi, děti a obecně savčí mláďata delší než dospělí jedinci. Jestliže vaše nově pořízené štěně spí déle než 18 hodin denně, tento fakt nemusí značit žádnou chorobu.

Dlouhý spánek u psa jako příznak nemoci

Nadměrný spánek u psa je nespecifický příznak onemocnění. Může být tedy příznakem mnoha typů chorob. Delší spánek mají starší psi a štěňata. U psů s nadměrným průměrným denním spánkem jsou nejčastěji stanoveny následující diagnózi, respektive nemoci.

  • Poruchy srdečního rytmu
  • Chybná činnost (hypofunkce) štítné žlázy
  • Nedostatečný přísun živin (organických i anorganických látek)

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!