Jak dlouho roste pes

Rady začátečníkům

Přidal hafi-hafihaf, dne 27. 11. 2015 ,  0x


Bohužel, nelze napsat pouze číslo v měsících a tím určit čas, kdy pes či fena přestane růst. Přestože to někteří výrobci granulí praktikují, respektive generalizují průměrný věk psa, kdy přestane růst a od té doby doporučují jiný typ krmiva… Největším indikátorem, který lze pro predikci skončení růstu psa určit, je plemeno psa. Ale pokud máte křížence, nemusíte mít strach, přibližná hodnota ukončení růstu psa lze určit i zde, přičemž nám dopomůže průměr součtu výšky matky a otce v kohoutku daného křížence.

Jeden rok a nic víc!

Je celkem rozšířené tvrzení, které tvrdí, že pes roste do jednoho roku života. Tato “fáma” pravděpodobně vznikla díky tomu, že někteří výrobci vůbec nerozlišují velké/malé plemeno psa a vyrábějí jedno krmivo pro všechny psí rasy. A právě po prvním roku pas doporučují přejít z krmiva pro štěňata na krmivo pro dospělé psy.

V některých případech jeden rok přibližně odpovídá době ukončení růstu psa. Na druhou stranu to neznamená, že v den prvních narozenin psa se růst zcela zastaví. Např. i u lidí, přesněji u mužů může např. palec stále růst i po 21. roku života. Na jedné straně jsme jako každý jiný živočich k něčemu geneticky předurčeni, na druhou stranu je růst velmi individuální a nelze předem přesně určit, respektive nevíme jak hodně vyrosteme a kdy se náš růst ukončí.

Malý pes versus velký pes

Když porovnáme např. chihuahua (velmi malé plemeno psa) a irského vlkodava (velmi velké plemeno psa) zjistíme, že průběh a zastavení růstu je zcela jiné. Chihuahua se od narození příliš nezmění, roste vcelku pomalu, a to i vzhledem k její výšce, se kterou se narodila. A navíc, její růst se zastaví velmi brzo, obvykle ještě před prvními narozeniny. U vlkodava tomu bude zcela opačně. Růst bude mnohem znatelnější a pozorovatelnější, přičemž se zastaví později. Tento fakt je vcelku paradoxní, protože obecně řečeno, velká plemena psů se dožívají (v extrémních případech, resp. velké výšky v kohoutku) podstatně méně v porovnání s malými plemeny psů.

Malá a střední plemena psů - ukončení růstu

Jak jsem se již zmínil výše, malá plemena mohou svůj růst opravdu ukončit již v prvním roce života. Ovšem tento fakt se jedná pouze těch nejmenších psích plemen. Malé plemeno psa dosahuje (výšky v kohoutku) méně než 35 cm. Psi, kteří se blíží k této hranici dokončují svůj růst do výšky z pravidla později, resp. mezi 12ti a 16ti měsíci života.

Střední plemena psů v dospělosti dosahují 35 až 50 cm výšky v kohoutku, přičemž svůj růst ukončují po prvním roce života anebo pár měsíců poté. Z čehož vyplývá, že růst malých a středních plemen se ukončuje velmi podobně. Ovšem zavalitější, resp. mohutnější plemena středních ras psů mohou svůj růst a svoji konečnou (ideální) váhu získat až v 18. měsíci života.

Velká plemena psů - ukončení růstu

Psí velká plemena jsou dle FCI definována následující výškou v kohoutku: 50 až 80 cm, přičemž obří plemena psů: nad 80 cm. Naprostá většina velkých i obřích plemen psů zastaví svůj růst mezi 18 a 24 měsíci. I zde platí podobné pravidlo jako u středních plemen, resp. zavalitější psí plemena mohou svůj konečný objem, výšku a váhu nabrat později. Kupříkladu velký “hubený” pes (např. již zmiňovaný vlkodav) v porovnání se zavalitějším, resp. s velkým mohutnějším psem (např. mastiff), ukončí svůj růst dříve.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!