Československý vlčák - povaha

Psí plemena

Přidal dominik, dne 16. 10. 2015 ,  0x


Československý vlčák je velmi inteligentní plemeno psa, které vzniklo zkřížením vlka karpatského s německým ovčákem. Historie plemene začíná v roce 1955, roku 1988 byl podán návrh FCI (mezinárodní kynologické federaci) o rok později byl schválen. Jedná se tedy o poměrně mladé plemeno, které je celosvětově uznávané od přelomu 80. a 90. let 20. století.

Inteligence a láska k pohybu

Jak jsem již zmínil výše, československý vlčák se řadí mezi chytrá plemena psů. Své využití nalézá ve služebním výcviku a na výstavách. K cizím lidem může být agresivní. Obecně řečeno, není jednoduše důvěřivý k lidem, které nezná. Vytrvalost, ostražitost, soudržnost - to jsou slova, která toto plemeno dokonale charakterizují. Československý vlčák si hlídá a chrání svou smečku, respektive v praxi psovoda a jeho blízké.

Věrný přítel na celý život

Podobně jako jiná empatická plemena časem získá pes ke svému psovodovi hluboký vztah. Změnu majitele velmi těžko snáší, pokud je to jen trochu možně, vyvarujte se jí.

Co je ale v rodu canis (psi/vlci) unikátní, je věrnost feně. Jestliže společně pobudou delší dobu, v praxi stačí i pár týdnů, a “padnou si do noty,” je možné, že pes bude odmítat nakrýt jinou fenu. Ano, monogamie existuje i u psů. Další zajímavostí je, že se samci k fenám obvykle chovají s úctou a respektem.

Do větru i deště

Jestliže máte možnost trávit se svým psem většinu dne. Rádi trampujete, provozujete sport v přírodě nebo se jinak dostáváte (pro mnohé vyšlechtěné psy) do extrémních podmínek, měli byste pořízení československého ovčáka zvážit. Jeho struktura těla totiž dobře snáší zimu, vlhko i teplejší dny.

Paličatý paličák

Abych povahu československého vlčáka jen nechválil, musím zmínit i jeho negativní stránky. Negativní, vše má rub i líc. Zmínil jsem, že se využívá i jako služební pes, ovšem i mnozí zkušení chovatelé se mu vyhýbají. Přestože je učenlivý a chápe, co po něm chcete, pravděpodobně narazíte, když s ním potřetí za sebou budete chtít zdolat tu stejnou překážku nebo provést stejný cvik. I Vy sami byste si řekli: “proč to po mně ten blbec chce znovu a znovu?!” Ale co se výcviku týká, opakování matka moudrosti.

Jestliže si plánujete pořídit psa a “vychodit” s ním výstavy, můžete být u československého vlčáka nemile překvapeni jeho věrností při pokusu o krytí (více v odstavci: věrný přítel).

V případě, že necháte zástupce tohoto plemene delší dobu osamotě, nebudete se mu věnovat, on to pozná. A dá Vám to hlasitě najevo.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!