Co dělat když pes nežere

Krmivo

Přidal dominik, dne 17. 11. 2015 ,  0x


Mnoho lidí s nově pořízeným štěnětem řeší problém ztráty apetitu novorozeného pejska či fenky. Možnou příčinou je stres, respektive smutek, který štěně pociťuje díky odloučení od své matky a celé své psí smečky. Možných příčin ztráty chuti k jídlu je u psa mnoho, důležité je stanovit právě důvod ztráty apetitu u psa a následně ho vyřešit.

Doporučený příjem živin pro psa

Na zadním obalu konzervy nebo suchého krmiva (psích granulí) se obvykle nachází tabulka doporučeného denního dávkování krmiva pro psa. Při prohlížení těchto údajů musíme mít na paměti, že se jedná pouze o doporučené množství krmiva pro průměrného psa o dané váze. Každý pes je individuální, přičemž má určitý metabolismus a určitou míru aktivity. Existuje tedy mnoho aspektů, které ovlivňují ideální poměr a množství živin v krmivu psa. Někteří psi si “vystačí” pouze s 60% příjmem doporučené dávky krmiva.

Anorexie u psa

Psí anorexie není shodná s lidskou poruchou stravování. U lidí se anorexie nejčastěji vyskytuje v podobě tzv. mentální anorexie, která je zapříčiněna psychickou poruchou. U psů anorexie vzniká totální ztrátou apetitu, respektive ztráty chuti k jídlu. Každá výrazná (v některých případech i méně výrazná) změna stravovacích návyků a de facto každá odchylka od normálního habitu psa může být signalizací onemocnění. Pokud pes, který byl vždy velký jedlík, odmítá pozřít krmivo, urychleně vyhledejte veterinární péči.

Příčiny ztráty apetitu

Následuje seznam možných důvodů odmítání krmiva pro psy.

  • Nemoc. Existuje mnoho typů onemocnění, které u psů způsobují ztrátu apetitu.
  • Nedávné očkování. Přestože vakcinace psy chrání proti mnohým nebezpečným (i nevyléčitelným) chorobám, očkování s sebou nese i možné vedlejší příznaky, které se u psů projevují individuálně. Tyto vedlejší příznaky většinou odezní do pár dní. Pokud pes odmítá přijmout stravu déle než 24 hodin, vyhledejte veterinární pomoc.
  • Cestování, cizí prostředí. V tomto případě ztráty chuti k jídlu je na vině stres. Pokuste se psa či fenu vyvarovat možným stresovým situacím. Stres u psa může vyvolat (pro lidi často banálních) mnoho jevů. Zamyslete se nad tím, co se v poslední době v okolí psa změnilo. Pořídili jste si nové štěně? Vracíte se z práce později domů, máte novou přítelkyni nebo přítele…?
  • Rozmazlenost aneb pes si vybírá co sní. Díky tomu, že ztráta apetitu primárně signalizuje onemocnění, tuto možnost bereme do úvahu pouze po vyloučení předchozích eventualit.

Pes je rozmazlený, vybírá si co pozře

Pokud byl pes zvyklý na krmivo z konzervy a nyní přechází na suché krmivo, bývá tento jev běžný. Ztráta chuti k jídlu může být způsobena mj. stresem, v tomto případě také oceníte níže uvedený seznam tipů a triků: “Jak přimět psa žrát.”

  • Změna značky krmiva. Určité typy granulí mohou u psů vyvolat průjem, zvracení nebo nechuť k jídlu. Vždy jde o individualitu gastrointestinálního traktu daného psa či feny. Jestliže ztráta apetitu nastala náhle po změně typu krmiva, vraťte se k předchozímu krmivu, popř. vyhledejte jiné. Průjem u psů po změně krmiva je vcelku běžný, většinou odezní do pár dní. Ovšem vždy vyhodnoťte situaci správně! Pokud je průjem vážný a hrozí dehydratace psa, konzultujte stav Vašeho psa se svým veterinárním lékařem.
  • Přidejte do krmiva rýži či těstoviny.
  • Nenechávejte psovi krmivo stále k dispozici, pojměte krmivo jako odměnu.
  • Přidejte do krmiva psí konzervu (pro lepší vůni).
  • Změňte značku krmiva.
  • Pokud krmíte suchým krmivem (granulemi) prolijte je před podáním horkou vodou, případně přilijte vodu (jen malý objem) a následně s granulemi promíchejte.
  • Uvařte psovi maso (nekořenit, případně pouze mírně osolit) a přidejte ho ke granulím.

Co se nehodí přidávat do psího krmiva? Vlastně (téměř) veškeré lidské potraviny: kořeněné maso, uzeniny, pečivo, piškoty… Čokoláda (kakao), vinné hrozny, rozinky a jiné potraviny jsou pro psa ve vyšším množství toxické a v konečném důsledku mohou přivodit selhání životně důležitých vnitřních orgánů psa.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!