Adoptovala vlka z útulku, kde mu hrozila eutanázie. Ale zjistila, že nutně potřebuje pomoc…

Kuriozity

Přidal ariss, dne 5. 03. 2019 ,  0x


Možná Vás někdy napadlo, že by bylo zajímavé mít vlastního vlka nebo křížence vlka (wolfdog). Síla, temperament, vysoká inteligence a sociální chování jsou jedny z aspektů, které dělají vlka nebo křížence vlků jedinečnými. Ovšem vlk není pes - ani u přímého křížence (generace F1 od rodičů vlk + pes) nikdy nemůžete očekávat typické chování, které známe od domestikovaných psů.


Jak vycvičit vlka?

Problém je v tom, že vlka nejde vycvičit. Tedy ano, první měsíce i první roky věku lze vlka vcelku úspěšně ovládat (vycvičit, chovat se k němu podobně jako ke psovi), a to i pokud není jeho psovodem zkušený chovatel. Výše uvedené navíc neplatí v každém případě a je nutné vlka vlastnit již od útlého věku, přibližně 5 týdnů. Jenže jakmile vlk nabyde stáří, resp. dospělosti, začíná být více umanutý. Chytrost a paměť na povely se nikam nevytratí, ovšem poslechne Vás pouze v případě, že se mu zrovna chce. Čím je starší, tím je také více nedůvěřivý vůči cizím lidem. Obvykle je fixovaný pouze na jednu osobu, od které (když se mu zachce) přijme povely.


Příběh psovlka

Výše uvedené se potvrdilo i v případě obrovské fenky psovolka jménem Juka. Při genetickém testu, se ukázalo, že její DNA je složeno z cca 87% vlka obecného, 9% sibiřského huskyho a ze 4% německého ovčáka. Jeho velikost tak nadále zůstává menší záhodou, kterou lze teoreticky snadno vysvětlit s odkazem na Gaussovu křivku nebo mutace genů.


„Zjistili jsme, že ho má jedna slečna, která si s ním už neví rady. Nabídli jsme se, že si ho odebereme, nejen kvůli tomu, aby mohl být mezi svými,“ popisuje zakladatelka Nancy S. z azylu Shy Wolf Center. „Když jsem přijela, tak nám řekla, že ho vzala z útulku, kde měl následující den podstoupit eutanázii. Popravdě i přes svou nezkušenost udělala dobře. Naštěstí se k nám fenka dostala včas a s dokončením socializace nepředpokládáme žádné komplikace.“„Lidé na sociálních sítích na Juku obvykle reagují tak, že napíší, že jde o photoshop a nadále nic neřeší. Ze začátku jsme se tomu smáli, ale teď už je to otravné - každému to vysvětlovat - že opravdu nejde o žádnou editaci obrázků...“„Jsou to stvoření, která si zaslouží obrovský respekt. Všechny vlky, které tu máme, tak nikdy nebyli v divočině, a taky nikdy nebudou. Jsou mnohem více socializovaní.“


Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!