10 věcí, které psovi nikdy nedělejte

Výcvik a výchova

Přidal Jolai, dne 8. 08. 2017 ,  1x


Péče o psa je činnost, která se Vám tisíckrát vrátí. Péče o psa je sice starost, ale radost ze psa je větší! Některé věci ale mohou psům vážně ublížit, část pejskařů o nich neslyšela, jiní je zapomněli. Pojďme si je společně připomenout.

Existují stovky chyb, kterých se během výcviku dopouští většina pejskařů, ale o tom dnes mluvit nebudeme. Na toto téma připravujeme jiné články a videa.

Připomene si zcela základní chyby, které mnohdy mohou psovi ublížit na psychice (což může vést k jeho agresivitě) a v neposlední řadě některé z chyb mohou psa stát i jeho život. Za zmínku stojí i náš nedávný článek o zásadách, na které nesmíme zapomenout během léta.

Až narazíte na majitele psa, který tyto zásady porušuje, určitě se ho nebojte napomenout. Za případné sdílení tohoto článku budeme moc rádi, protože díky tomu připomene to důležité dalším pejskařům.

Seznam: Co žádný pejskař nesmí nikdy dělat

#1 Nechat psa samotného v autě nebo u obchodu

zásady seznam co nedělat svému psovi psům zakázané věci zakázaný seznam 1

zásady seznam co nedělat svému psovi psům zakázané věci zakázaný seznam 1a


Ať už je léto nebo zima - nenechávejte svého psa samotného v autě. Riskujete tím, že psa někdo odcizí (samozřejmě, teoreticky, okýnka je nutné nechat alespoň z části otevřená, a to v jakémkoliv počasí - a díky tomu hrozí krádež psa i automobilu...). I při mírné venkovní teplotě může být v automobilu na slunci během pár minut nad 50 °C (více zde).

#2 Trestat psa v nesprávný čas

zásady seznam co nedělat svému psovi psům zakázané věci zakázaný seznam 2


Psa nikdy nic nenaučíte, když na něj začnete křičet v nesprávný čas. Přestože pes provedl něco opravdu hrozného, na trest je už pozdě. Vždy musíte psovi vynadat v konkrétním okamžiku, kdy zakázanou věc dělá. Přestože se štěně po „seřvání“ tváří roztomile provinile, pokud trest nepřišel ve správný okamžik, nemůže pochopit, co udělalo zle.

#3 Zapomenout na psí zuby

zásady seznam co nedělat svému psovi psům zakázané věci zakázaný seznam 3


Většina veterinářů Vám řekne, že je vhodné psovi čistit zuby denně. Přestože psi, díky genetice, nejsou tolik náchylní na vznik zubního kazu, existují plemena, která jsou náchylnější. Vznik zubního plaku či kamene jsou signály, že jste něco zanedbali…


#4 Překrmit psa

zásady seznam co nedělat svému psovi psům zakázané věci zakázaný seznam 4

Pamlsky jsou úžasná pomůcka pro pozitivní motivaci při výcviku. Ale nic se nesmí přehánět. Pokud se psem cvičíte celý den a průběžně ho odměňujete, mělo by se to promítnout i do množství krmiva, které obvykle dostává. Mnoho psů neví, kdy přestat žrát, jednorázové přežrání může mj. způsobit torzi žaludku.

#5 Používat nesprávný obojek nebo vodítko

zásady seznam co nedělat svému psovi psům zakázané věci zakázaný seznam 5


Některé obojky jsou dokonalé barvy a krásného designu. Ovšem nezapomeňte, že je to stále praktická pomůcka, která má především plnit dobře svůj účel, ne ohromit ostatní pejskaře. Každé plemeno je individuální, je vhodné se zeptat zkušeného kynologa či pejskaře anebo přímo veterinárního lékaře. Například někteří psi s krátkým čenichem mohou být vážně zraněni, pokud se nepoužije postroj nebo vhodný obojek.

#6 Nechat psa, ať Vás vede

zásady seznam co nedělat svému psovi psům zakázané věci zakázaný seznam 6


Pokud je pes nebo fenka dominantní, tím, že se necháte při venčení vést a určovat psa směr a rychlost, jeho/její dominanci umocňujete. To vše může vést k vážným problémům ve výcviku a výchově psa.

#7 Neřešit kastraci psa

zásady seznam co nedělat svému psovi psům zakázané věci zakázaný seznam 7


O kastraci psa nebo fenky jsme napsali již mnoho článků. Je pravda, že kastrace zvyšuje riziko ke vzniku některých onemocnění. Ovšem percentuelně je vyšší riziko, např. u fen vzniku rakoviny mléčné žlázy, vzniku různých onemocnění u nekastrovaného psa nebo fenky. Navíc, v ČR čekají tisíce psů v útulcích na nový domov, proč tedy přivádět na svět další psy? Ve světě jsou v útulcích pro „nadbytečnost“ ročně usmrceny milióny psů.

#8 Sdílet nevhodné krmivo/jídlo

zásady seznam co nedělat svému psovi psům zakázané věci zakázaný seznam 8


Některé potraviny jsou pro lidi zdraví pro spěšné, ale pro psy jsou jedem. Podívejte se na náš seznam zakázaných potravin pro psy.

#9 Mlátit a bít psa

zásady seznam co nedělat svému psovi psům zakázané věci zakázaný seznam 9


Novinami přes čenich - takový trest jedině sníží vazbu mezi Vámi a psem. Mlácení, kopání, údery, tlak na páteř nebo jinou část těla může způsobit nevratné následky. Tresty v podobě hlasu, potahání za kožní řasu, škubnutí (vhodným obojkem a) vodítkem jsou přípustné.

#10 Používat klec nebo kotec jako trest

zásady seznam co nedělat svému psovi psům zakázané věci zakázaný seznam 10


Bouda, kotec, klec v bytě atp. - to vše je útočiště pro psa, kde se má cítit bezpečně, kde spí a odpočívá. Pes si má svůj pelech spojovat s pohodlím a bezpečím, ne s trestem!


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .
Daniel1

Daniel1 28. 07. 2018 10:04:46
2

až budu moct chodit se psem do prodejny nebudu jí nechávat sedět před krámem .
Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!