Zápal plic u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 8. 03. 2016,  0x


Zápal plic de facto znamená zánět dolních dýchacích cest. Zánět může způsobit bakteriální infekce, plíseň či inhalace, resp. vdechnutí cizorodých látek do plic, které následně u psa způsobí zápal plic. Rozeznáváme tedy aspirační zápal plic, plísňový a bakteriální zápal plic. Tento typ onemocnění vcelku často postihuje psy, tvrdí se, že až dvakrát častěji nežli kočky. Zápal plic vytváří obrovská rizika, z pravidla větší než tato choroba vytváří u lidí.

Příčiny zápalu plic u psů

Základní příčiny vzniku zápalu plic u psů jsou již zmíněny v úvodu. Nicméně, konkrétních příčin existuje obrovské množství. Za vznikem infekce plic může být zodpovědná i překážka v dýchacích cestách, a to ať už cizorodá či tělní. Níže naleznete seznam dalších možných příčin aspiračního zápalu plic u psů.

 • inhalace tělních tekutin
 • inhalace žaludečních kyselin
 • poškození lumenu horních cest dýchacích a následné rozšíření infekce
 • vdechnutí bakterií, respektive bakteriální infekce
 • poškození hltanu (nejčastěji infekce)
 • zduření, respektive zvětšení spodní části jícnu

Možnosti určení diagnózy zápalu plic u psů

Stanovení diagnózy, rozsahu a vlastně i typu zápalu plic u psa je zásadní. Pro veterinární lékaře by měla být tato diagnóza rychle zjistitelná a snadno ověřitelná. Ovšem v praxi se, čas od času, můžete setkat s pochybením, což de facto platí v případě humánních lékařu. Následuje seznam možností stanovení diagnózy zápalu plic u psů.

 • vizuální vyšetření
 • vyšetření fonendoskopem
 • palpace (pohmat) břišní oblasti
 • rentgen
 • vyšetření krve (krevní obraz)

Krevní vyšetření v tomto případě slouží pouze jako kontrolní diagnostická metoda. V praxi nemusí být doporučena, ovšem její použití je doporučováno. U psů dále existují i další ověřovací vyšetřovací metody zápalu plic:

 • stanovení množství a poměr krevních plynů (sledujeme především koncentraci a poměr kyslíku a oxidu uhličitého)
 • test polykání (za účelem vyloučení poškození jícnu, popř. ověření RTG aj.)

Léčba a první pomoc při zápalu plic u psa

Jakmile máte podezření, že Váš pes má zánět plic či jakékoliv respirační, respektive dýchací obtíže, urychleně vyhledejte veterinární péči. Rychlost a korektnost sestavení medikace je rozhodující. Následky zápalu plic mohou být u psů fatální. Toto onemocnění u psů vytváří vyšší rizika trvalých následků a úmrtnosti než u lidí. Jakmile kontaktujete veterináře, popište mu situaci a dbejte jeho pokynů. Nepodceňte možnost dehydratace psa, která může zdravotní stav psa, nejen v průběhu zápalu plic, výrazně zkomplikovat.

Přístup ke psovi se zápalem plic

Jak již bylo řečeno, u psů existuje více typů zápalu plic. V případě onemocnění psa respirační chorobou v zásadě platí obdobná pravidla jako u lidí. Pes by měl být v teple, suchu a především v klidu, ale na druhou stranu pod Vaší péčí. Díky tomu že průběh a fáze, a to nejen v závislosti na příčině zápalu plic, jsou u psů variabalní - nelze stanovit obecné pravidla zacházení. Nicméně v případě vážnějších případů se doporučuje zamezit příjem orální cestou a neustálá kontrola ve veterinární ordinaci či na vet. klinice. Medikamenty či kapky, pokud jsou nasazeny, podávejte psovi v určeném množství, a to i v případě, že onemocnění zdánlivě ustoupí.

Udělejte si radost originálním tričkem od Psí úsměv

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc