Psinka u psa, příznaky

Nemoci

Přidal fenka, dne 17. 11. 2015 ,  0x


Psinka je velmi závažné onemocnění masožravých zvířat – psů, fretek, ale i lišek anebo třeba i delfína, avšak nemusíte se bát, lidem žádné nebezpečí přenosu nehrozí. Původcem této choroby je obalený RNA virus, který napadá různé tělní buňky a může v extrémních případech způsobit i smrt zvířete. Tento virus je extrémně nakažlivý a podobá se viru způsobující u lidí spalničky. Přenáší se kapénkami a přímým kontaktem nakažených zvířat.  Toto onemocnění se může vyskytovat v několika formách podle typu tkáně, která je virem zasažena – střevní, kožní, nervová nebo plicní. V dnešní době již existuje očkování, avšak není dle zákona povinné, a proto není příliš rozšířené. O této skutečnosti vypovídají časté epidemie, která mezi nenaočkovanou populací zvířat neustále propukají.

Léčba psinky a průběh nemoci

Léčba je velmi složitá, po nakažení zvířete již téměř není možné tuto virovou infekci zastavit, medikace tedy spočívá spíše v podpůrné léčbě, která zabraňuje dalším mikroorganismům, aby stav ještě zhoršily. Dospělý zdraví psi, jejichž imunitní systém funguje správně, nemoc snadno porazí a nakažení virem se ani neprojeví, avšak u štěňat a starších psů je nakažení častější.

Průběh onemocnění

Pokud již u psa či feny dojde k projevení příznaků psinky, nemoc se z počátku může jevit celkem nevinně, vše vypadá jako obyčejná chřipka, kterou si každý z nás párkrát za rok musí vyležet - u psů je tomu stejně :). Pes má kašel, z očí a nosu mu vytéká tekutina, nemá chuť k jídlu a neustále pospává. Dále se také začnou objevovat kožní vřídky vyplněné infekční tekutinou. Pokud imunitní systém psa správně zareaguje, nemoc proběhne aniž byste si čehokoliv všimli. Pokud ale k rychlé imunitní reakci nedojde, dochází k agresivnímu napadení virem. Tato virová infekce postihne hned několik tělních systémů, které při nejhorší prognóze mohou vést až ke smrti psa.

Příznaky psinky

Pes začne mít znenadání průjem, zvrací, začne zhluboka kašlat. K těmto obtížím se často přidává i postižení nervového systému, které může vést k trvalým následkům na zdraví psa (oslepnutí, hluchota, ochrnutí, třes). Jedinou možnou medikací v tento moment jsou antibiotika, které bakteriálním infekcím pouze zabrání komplikovat průběh psinky. Další medikace je zaměřena na zlehčení příznaků, neléčí však jejich příčinu, tj. léky proti svalovému třesu nebo infuze doplňující tělní tekutiny. Při zvážení těchto rizik je očkování opravdu nejlepší variantou.

I když pes boj se zákeřným virem vyhraje, je třeba si uvědomit, že infekční virové částice se v jeho tělesném sekretu objevují ještě více než 2 měsíce, a proto je důležité vyvarovat psa kontaktu s okolními zvířaty. U fen čekajících mladé může dojít k potratům, ale i poškození nervového systému u novorozených štěňat.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!