Pes boxer povaha

Psí plemena

Přidal donald54, dne 19. 02. 2016,  0x


Německý boxer je inteligentní plemeno psa z původem z Německa. Svým zjevem budí respekt, ale při správném výcviku a přístupu se z boxera vyvine i rodinný mazel. Byl vyšlechtěn jako hlídač, respektive honácký pes. V dnešní době v tomto odvětví téměř nenachází uplatnění a spíše se využívá jako služební pes či jako hlídač anebo jako člen do rodiny.

Historie vývoje boxera přímo souvisí s jeho povahou

Šlechtění německého boxer, bohužel, není příliš objasněné a pravděpodobně nikdy nebude. Informace o šlechtění jsou zmatečné a mnoho jich nebylo dochováno. Německý boxer se pravděpodobně vyvinul křížením tzv. brabantského býkohryze, který měl za úkol držet v tlamě štvanou zvěř do příchodu lovců. Nejcennější vlastností na brabantském býkohryzci byla jeho velká tlama a silný stisk čelistí, což z části zdědil i dnešní německý boxer. S jakými dalšími plemeny bylo toto psí plemeno kříženo není známo.

Boxer jako služební plemeno nebo rodinný mazlík?

Německý boxer jako jediné pracovní, respektive služební plemeno psa bývá doporučováno do rodin, k dětem. Ono obecně doporučit psa dětem je horké téma. Vždy je nutné poučit děti, jak se ke psovi mohou chovat.

Hlavní povahové rysy německého boxera

Tvrdí se, že s německým boxerem nic jen tak nehne, což souvisí s jeho psychickou vyrovnaností, a to i v rizikových a napjatých situací. Zachovat chladnou hlavu je pro služebního psa velké plus. V odborné literatuře se píše, že německý boxer dobře vychází s dětmi i s jinými zvířaty, přičemž svoji smečku, resp. rodinu ochrání za každých situací. Ovšem musíme si uvědomit, že veškeré povahové rysy německého boxera souvisí jednak s geny, ale také s přístupem ke psovi a celkově s vedením výcviku, vytyčováním hranic atp.

Hlavní povahové klady německého boxera

Jak již z výše zmíněného vyplývá, kladů má německý boxer požehnaně. Níže následuje seznam oceňovaných pozitiv povahy boxera.

 • oddanost a věrnost
 • pozitivní přístup ke hře i k výcviku
 • vysoká inteligence
 • správné samostatné rozhodování i v krizových situacích
 • spontánnost a samostatnost
 • ostražitost a vysoká míra udržení pozornosti i po delší dobu
 • velká míra učenlivosti
 • bouřlivost
 • zvědavost
 • pozitivní přístup k dětem a jiným zvířatům

Hlavní povahové zápory německého boxera

Jak už to bývá, jakmile jsou někde pozitiva, najdou se i negativa. Německý boxer jich moc nemá, ovšem najdou se. Pamatujte, že každý pes, resp. boxer je individuální a jedinečný. Nezáleží tolik na genetické predispozici, ale především na výchově a výcviku psa. Následuje seznam nejčastějších negativ povahy německého boxera.

 • zbabělost, mírné prvky bázlivosti
 • záludnost a nespolehlivost v konkrétních typických situacích

Stejně jako u každého psa, přičemž nezávisí na jeho původu a PP, se špatnou výchovou se i u německého boxera mohou vyskytnou známky agresivního chování. Důležité je se socializací boxera začít již ve štěněčím věku. Metoda pozitivního výcviku je samozřejmostí...

Udělejte si radost originálním tričkem od Psí úsměv

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc