Otlaky u psů

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 13. 04. 2016,  0x


Otlaky a přeleženiny u psa se Vám z počátků mohou zdát nepodstatné, ovšem časem mohou vytvářet velká potencionální zdravotní rizika. Otlaky na kůži mívají především psi velkých plemen, u kterých jsou obecně problémy s kyčlemy a celkově s kostmi mnohem častější nežli u malých psích plemen. Různé otlaky na více namáhaných místech, v praxi jde především o loket, mohou zhoršit např. míru postižení DKK.

Příčiny otlaků u psů velkých, ale i malých plemen

U naprosté většiny onemocnění, a to alespoň do jisté míry, hraje roli stáří psa. Výjimkou nejsou ani otlaky u psů, což vlastně není nemoc sama o sobě, ale spíše ukazatelem toho, že má chovatel zakročit. Hlavní a de facto jediná příčina vzniku otlaku je banální, a přesto si mnoho psích chovatelů tuto skutečnost nepřipouští. Na vině je samozřejmě dlouhý pobyt psa na tvrdé podložce, přičemž nejvíce otlaky na loktech a jiných částech těla psa, vznikají při opakovaném zvedání, sedání a lehání. Mezi další často otlačená místa u psů patří: hlezna, boky a strany zadních a předních končetin.

Jak se v praxi u psa bránit vzniku otlaků a přeleženin?

Prevence je jasná - vyvarovat psa styku s tvrdým povrchem. Ovšem je mi naprosto jasné, že to nemusí být vždy snadno proveditelné. Pokud pes leží v boudě na tvrdém dřevě a když se konečně dostane z boudy, lehne si na dlaždice, je to špatně. Do boudy dejte molitan či více vrstev koberce a měkké látky. Proleženiny a otlaky na psí kůži se nejčastěji týkají velkých a obřích plemen. Důvod je jasný, kůže, podsada a srst je s malými plemeny psů na srovnatelné úrovni, ale velký pes je logicky těžší a vyvíjí na dané plochy těla mnohem větší tlak, a to jednak z důvodu vyšší váhy a také díky jeho vyšší výšce.

Jak léčit otlaky u psů aneb je možná léčba?

Léčba za pomocí různých mastí a perorálních medikamentů samozřejmě možná je. Pro více informací se stavte za Vaším veterinárním lékařem, vždy závisí na přesném místě postižení a především na rozsáhlosti otlaků. Velmi často jsou opomíjeny (nikoliv alternativní, ale současné či konzervativní) jiné způsoby léčby: terapie, a to za účelem zvýšení prokrvení postižených oblastí. Tyto procedury může jednak vykonat vyškolený pracovník anebo se můžete pokusit psovi pomoci sami. Za rouškou fyzioterapií  se neskýtá nic jiného než psí masáž.

Udělejte si radost originálním tričkem od Psí úsměv

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc