Jezevčík trpasličí králičí dlouhosrstý

Psí plemena

Přidal lord-of-dog33, dne 21. 10. 2015 ,  0x


Není snad nádherné a inteligentni plemeno psa? Ano je. Osobně jsem se přímo zamiloval do malých plemen psů. Vlastně ani nevím proč. Na úvod vám dám pár fotografií. Poté vám řeknu pár informací, které jsem si o něm zjistil. Kupodivu na internetu toho moc není. Tedy o jezevčících obecně ano, ale přímo o daných typech moc ne.

Trpasličí jezevčík neznamená králičí

Na úvod by bylo dobré si říci, kdy se vlastně mluví o trpasličím, respektive králičím. Ve skutečnosti to není to stejné. Protože dle norem FCI (mezinárodní - evropská konfederace, která mimo jiné uznává plemena psů) by měl jezevčík trpasličí vážit maximálně 4 kg. A jezevčík králičí by měl vážit ještě o půl kilogramu méně, tedy 3,5 kg. Jedná se o maximální hodnoty. Ovšem v praxi i u čistokrevného psa vlivem obezity mohou hodnoty narůst nad rámec požadovaných.

Jiný temperament

Jezevčík není jako jiný jezevčík. Je to trochu klišé, je jasné, že se pes od psa od jednoho plemene bude lišit. Nicméně odlišnost Jezevčíka trpasličího či králičího dlouhosrstého ( de facto či krátkosrstého) je velká. A tím myslím i v rámci jednoho druhu.

Malý jezevčíci jsou mnohem více aktivní, hrdí - tím se myslí, že jsou více paličatí a ve svých názorech jsou obecně dominantnější. Tato dominance se projevu mnohem více u psů v porovnání s fenami. To mohu sám potvrdit z vlastní zkušenosti.

Štěňata jsou obecně u jezevčíka úchvatná. Ale to vlastně i u jiných ras psů.

Věk trpasličího jezevčíka

Obecně platí pravidlo, že čím je pes menší, tím se dožije více. U tohoto typu plemena psa to platí trojnásobně. Pokud se dobře o svého králičího či trpasličího jezevčíka staráte, může se dožít i více než 17-ti let. Což je na psa velmi vysoký věk. Vyšší plemena, například rotvajler se dožívají v průměru zhruba poloviny tohoto věku. Ovšem v zásadě záleží i na tom, zda nebude mít daný jezevčík smůlu na nějakou z nevyléčitelných nemocí nebo na vážný úraz, který by mu znemožňoval normálně žít.

Historie

Nuže, s historií jezevčíků je to obecně velmi zapeklité a nic de facto není známo. Tedy známo toho je až moc, ale žádná z teorií vzniku tohoto jedinečného plemene - jezevčíka, není prokazatelná. Existují více než 3 možnosti, jak, kde a kým byl jezevčík vyšlechtěn.

Ale co se týká jezevčíka králičího dlouhosrstého, tam už je situace jasnější. Vychází se z předpokladu, který je prokazatelně doložitelný, že byl standartní jezevčík křížen s malými teriéry a pinči. To vše k tomu, aby se zmenšila výška v kohoutku. Logicky se s výškou snížila i hmotnost, která je v případě trpasličího jezevčíka hlavním ukazatelem, dle kterého může být daný jedinec případně uchovněn, a tak mít další potomky.

Jak známo, Německým symbolem, dokonce i dnes používaným, je právě jezevčík. Dlouhý a nízký pes v barvách státu. Později i v jiných barvách. Stejně jako symbol, tak i historie šlechtění jezevčíků pravděpodobně započala v Německu.

Výcvik jezevčíka trpasličího dlouhosrstého

V zásadě je dobré si uvědomit, že se jedná o loveckého psa. Jeho lovecké geny v něm prostě nezapřete. Tudíž i v dnešní době je oblíbeny u myslivců, ti ale většinou při výběru sáhnou k větší variantě jezevčíka. Ale nevím proč, aby si dokázali mužnost? Čich u všech typů jezevčíků je na velmi dobré úrovni a nebyly prokázaný žádné rozdíly napříč velikostními variantami.

Překážky pro králičího nebo trpasličího jezevčíka budou z většiny problém, a to právě díky jeho malému vzrůstu. Buď musí být překážky velikostně uzpůsobeny pro malá plemena anebo se svým mazlíčkem drtivou většinu překážek proste nezdoláte.

Díky svému vzrůstu se hodí jako vyhledávací pes drog, ovšem v tomto případě se obvykle volí malí knírači, kteří mají pravděpodobně lepší čich a nejsou tolik paličatí. Ovšem jako pes záchranář nebo obranář se také nehodí, znovu díky vzrůstu. Je to pes vyšlechtěný pro lov, v německém originálním názvu plemene (Dachshund) to je přímo dané. Proč hledat jiné využití do praxe, když je přímo dané?

S čím budete mít ve výcviku největší problém je již výše zmiňovaná paličatost. Jen stěží můžete po jezevčíkovi chtít, aby daný úkol opakoval mnohokrát za sebou. Jednoduše se zasekne a spor prohrajete jednoznačně vy, což není při výcviku rozhodně dobré. Rozhodně vás tedy nepřekvapí, že silou, respektive s tvrdým výcvikem, křikem apod. při výcviku jezevčíka neuspějete. Spíše než k pokroku tímto přístupem dojde k deformaci temperamentu psa. Tím spíš si bude váš jezevčík dělat co chce.

Výcvik musí být veden v klidu, musí mít pestřejší program než u jiných psů. Ovšem výcvik k lovu je snazší, protože jezevčíka králičího či trpasličího jednoduše baví. Má to prostě v krvi.

Lovec, přitom nejlepší rodinný přítel

V dnešní době jsou všechny typy jezevčíků vyhledávány nejen k praktickému využití, ale jsou čím dál tím obvyklejší po boku důchodců i rodin. Vzhledem k výšce trpasličího, resp. králičího jezevčíka je teoreticky vhodný i do bytu. Často se dozvíte, že je vhodný i k dětem. Ale při tom pozor, pořád je to pes a nikdy nevíte, co si zrovna myslí. Třeba se bude chtít v pomyslné hierarchii dostat nad dané dítě, s tím nic-moc neuděláte. Vy sami musíte vědět, jak váš jezevčík bude reagovat, ale to vlastně v praxi moc nejde, jak to můžete sto procentně vědět?

Péče o kožich dlouhosrstého jezevčíka

Jezevčíci obecně mají 3 typy osrstění, buďto jsou krátkosrstí, hrubosrstí anebo dlouhosrstí. Je jasné, že největší úsilí musíte vynaložit právě na dlouhosrstého. Mně osobně se právě nejvíce líbí jezevčík trpasličí dlouhosrstý, ale práci o kožich v reálném životě popravdě moc nepociťuji. Ano, když proběhne bodláčím a jiným plevelem, je to celkem zápřah, to ze srsti dostat, ale vzhledem k jeho objemu, resp. k rozměrům je vyčesání jako takové raz-dva.

Krmení

Na tomto webu je plno zajímavých článků, které se i přímo specializují na výběr krmiva pro malé plemena. Nebudu tvořit duplikáty. Nicméně jen zmíním fakt, že u trpasličího jezevčíka krmení jedenkrát za den opravdu nestačí. Jeho metabolismus spálí živiny velmi rychle, tudíž je vhodné mu nechat granule po celý den k dispozici. Na druhou stranu viděl jsem i zastánce tohoto plemene, který nevěděl kdy přestat jíst. Takže u všech jedinců “all inclusive” nebude to pravé ořechové.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!