Co dělat když pes vrčí

Rady začátečníkům

Přidal agilllita, dne 30. 11. 2015 ,  0x


Štěkání, vrčení, kňučení, vytí… to vše jsou běžné psí komunikační prostředky. Někdy díky nim poznáme, že se psovi děje něco  zlého, popř. že se pes cítí zle, opuštěně atp. Ale co dělat v situaci, když pes vrčí? A co když na mě vrčí cizí pes, kterého vidím poprvé v životě a jeho psovod je bůh ví - kde? To vše a mnohem víc se dozvíte v následujícím článku.

 

  • Pes vrčí, aby vyjádřil pozitivní emoce

 

Zní to celkem paradoxně, ale je to zcela běžné a časté chování, které se vyskytuje především u temperamentnějších psů. Typickou situací je “hra na přetahovanou” anebo případ, kdy si pes hraje s jinými psy. Vrčením pes či fena dává najevo: “Jóóó, hraj si se mnou!” V těchto situacích nás ani nenapadne, že by pes myslel své vrčení jako výhružku.

Dalším případem, kdy někteří psi “vrčí”, resp. mručí, je okamžik, kdy jsou velmi šťastní, tento zvuk (spíše mručení než-li vrčení, ale je to individuální) je velmi podobný kočičímu vrnění, a to i po zvukové stránce.

 

  • Pes vrčí, aby vyjádřil negativní emoce

 

Psí vrčení za účelem odehnání, resp. zastrašení jedince je v naprosté většině případech doprovázené dalšími jevy: naježená srst, zdvižený ocas, zdvižené uši, vyceněné zuby, přímý a nepřerušovaný pohled. Pes může mít hlavu položenou co nejvýše, přičemž se snaží vizuálně zvětšit - k zastrašení “nepřítele.” Na druhou stranu pes může mít hlavu i mírně skrčenou (společně s přední částí těla), kvůli tomu, aby se mohl rychleji odrazit od země - vyskočit či vyběhnout.

Pokud dojde k samotnému útoku, neutíkejte, pes je rychlejší. Dětem a slabším lidem se doporučuje, aby se bezprostředně před útokem psa schoulili do klubíčka, přičemž je důležité co nejlépe skrýt riziková místa - obličej, krk aj. Jestliže útočí (pouze) jeden pes, zdravý člověk větší postavy by měl psa s přehledem přemoci, ovšem nesmí jednat zmatečně, což je v případě napadnutí psem velmi těžké. Pokud nejde přímo o vlka anebo divě žijícího psa, je pes zvyklý na lidi, ke kterým (alespoň do jisté míry) chová respekt. Díky tomu může postačit na psa pokřiknout hlubokým hlasem....

 

  • Pes vrčí, aby dal najevo svůj strach

 

Mnoho “hlídacích” psů štěká přes plot na kolemjdoucí, ale jakmile daní lidé plot přelezou, pes se stáhne. Ovšem v praxi je velmi těžké rozpoznat, zda ten (neznámý) pes co štěká a vrčí doopravdy nekouše.

Pes může štěkat a vrčet i v případě, že danou osobu příliš nezná, ale ve skutečnosti by nezaútočil právě proto, že se bojí. Tento typ chování je typický pro malá plemena psů, kteří de facto mají svůj napoleonský komplex, resp. bojí se, protože jsou malí, a tak o sobě dávají vědět - pouští na nás hrůzu.

Další možností je, že pes vrčí na malé děti. Určitě to znáte, malé děti jsou velmi hlučné a dělají (pro psa) nepředvídatelné a především neobvyklé a rychlé pohyby. Někteří psi to vyhodnocují jako riziko a cítí se nesví, což dávají najevo právě vrčením. Jakmile si pes dítě spojí (pro něj) s potencionálním nebezpečím, dítě už nemusí dělat rámus atp., ale pes je obezřetný. A může v takovém případě pes na dítě zaútočit? To je téma na delší a jiný článek, ale zkráceně - ano, ale je to nepravděpodobné (pokud je pes ve smečce - 2 a více psů, situace je jiná, rizikovější).

 

  • Pes vrčí na známou osobu, a to bez zjevné příčiny

 

Někdy se stane, že pes nebo fenka vrčí na lidi, které důvěrně zná, může jít i o psovoda daného psa. V tomto případě pes s největší pravděpodobností chce dát najevo bolest, strach či úzkost. V praxi může jít jen o strach z vašeho odchodu - strach ze samoty. Nemyslete si, pes velmi dobře pozná, že se právě chystáte odejít…

Pokud na vás vrčí váš vlastní pes, zjistěte, zda není pes zraněn, nemohl v poslední době sežrat potencionálně jedovatou látku atp. Když situace přetrvává delší období (v rámci hodin) a vy jste nepřišli na zranění psa, je na místě vyhledat veterinární péči.

Váš pes na vás štěká, protože jste nemocní. Je to možné? Ano, psi mohou vycítit různé nemoci (např. různé typy rakoviny), a to ještě dříve než je jsme schopni identifikovat moderními lékařskými přístroji. Tudíž to možné je, ale rozhodně ne běžné a ověřené psí chování… Pokud Vás tato problematika zaujala a máte rádi “slzy ronící filmy”, doporučuji zhlédnout film Hačiko on-line (česky).


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!