Výmarský ohař
Výmarský ohař je chytrý a učenlivý pes vynikající v loveckých aktivitách. Má přátelskou, mírnou a oddanou povahu, kdy je však nezbytný důkladný a správný výcvik. Na první pohled učaruje svou srstí se stříbrným nádechem, elegantní stavbou těla a bystrým pohledem jantarových očí.
Charakteristika plemene
Země původu: Německo
Originální název: Weimaraner Vorstehhund
Anglický název: Weimaraner
Výška psa v kohoutku: 59-70 cm
Výška feny v kohoutku: 57-65 cm
Hmotnost psa: 30-40 kg
Hmotnost feny: 25-35 kg
Barva: stříbrná, myší šedá a srnčí s přechody mezi barevnými tóny
Průměrná délka dožití: 12 let
Skupina FCI: 7 (Ohaři)
Sekce FCI: 1,1 (Kontinentální ohaři)
Číslo FCI: 099
Standard plemene výmarského ohaře krátkosrstého i dlouhosrstého naleznete ZDE
Historie a původ
Výmarský ohař byl vyšlechtěn v německé oblasti Výmaru. Pozornost na sebe upoutali na dvoře Karla Augusta z Výmaru a náležité pozornosti se těšily i během výstavy v Hannoveru z roku 1879. Šlechtici toužili vyšlechtit psa, který bude vynikat svou odvahou, rychlostí, vytrvalostí a inteligencí pro snadný výcvik. Mělo se jednat o plemeno, které je bude věrně a poslušně doprovázet při honech, ale zároveň jim poskytne příjemného společníka ve volných chvílích na hradech a zámcích.
Krev výmarských ohařů je údajně směsicí plemen pointer, bavorský barvář, španělský ohař a bloodhound. Přidat se museli také jedinci s typicky světlou šedě zbarvenou srstí.
Roku 1897 vznikl chovatelský klub s velmi přísnými pravidly pro další šlechtění plemene. Jedná se tak o nejstarší čistokrevné německé plemeno ohařů. Přezdívalo se jim „Šedí duchové“ a s pomocí jednoho nadšeného chovatele, který dostal příležitost připojit se k chovatelskému klubu a zakoupit si štěně, se výmarský ohař pomalu dostává do USA.
Šlechtění
Druhá světová válka znamenala pro plemeno obtížnou dobu, protože většina chovu se nacházela na německém území. Naopak v USA narůstala popularita těchto psů, což bohužel znamenalo nezodpovědné šlechtění bez přílišných snah o vylepšování plemene a udržování typických vlastností. Začaly se objevovat problémy s povahou. V šedesátých letech se vysoký zájem snížil, takže se mohly projevit tendence kvalitních chovatelů, kteří si kladli za cíl zlepšení temperamentu a zdraví celého plemene. To se povedlo a výmarský ohař si drží svou vysokou popularitu v Německu, okolních evropských zemích a také v USA, kde patří mezi velmi oblíbené plemeno.
Vzhled
Výmarský ohař je pes střední až velké velikosti. Vyskytuje se ve dvou variantách – krátkosrstý a dlouhosrstý. Má silnou, dobře osvalenou stavbu těla šlachovitého typu. Má protáhlou hlavu s lehce hranatým tvarováním. Důraz je kladen na fenotypovou odlišnost psů a fen, kdy by měl být rozdíl patrný na první pohled. Celkově působí elegantně a vznešeně. Typické jsou bystré a jasné oči hnědé až jantarové barvy. Štěňata mají modré oči, které se jim postupně přebarví do hnědých odstínů. Více informací naleznete v aktuálním standardu plemene výmarského ohaře.
Chování a povaha
Správně vychovaný pes je velmi poslušný a snadno ovladatelný. Výmarští ohaři jsou známí svým přátelským chováním ke známým lidem. Dokážou ale být i ostražití a hlídat pánův majetek. Jsou pozorní, odvážní a chytří. Při nedostatečném tréninku a projevování autority ze strany pána, může být až příliš drzý, sebevědomý a hůře zvladatelný. Mohou se objevovat problémy v podobě plachosti či agresivnějšího chování, což bývá většinou možné odbourat důsledným výcvikem v časném věku.
Vyžadují hodně pohybu a aktivního pána, od kterého se nebudou chtít hnout. Jsou velmi oddaní a citliví. Při správné výchově se stanou plnohodnotnými členy rodiny, kteří budou rádi jezdit na výlety, věnovat se hrám a výcviku. Jejich přirozenou vlastností je touha potěšit pána, což napomáhá efektivnímu výcviku.
Výchova a výcvik
Výchova si žádá citlivý, ale důsledný přístup. Pes je připraven plnit pokyny svého pána. Ten však musí dostatečně projevovat autoritu a ukázat psovi, kdo je tu pánem. Není nutné uchylovat se ke zbytečně hrubému přístupu, který by mohl znechutit chuť pracovat. Výmarský ohař je chytré plemeno a rád si některé věci udělá po svém. Pokud tedy chcete, aby následovat vaše instrukce a vyvaroval se zlobení, dopřávejte mu pravidelnou porci zábavy a nových výcvikových výzev, které ho dostatečně zaměstnají. Výcvikčasto začíná od 3 měsíce starého štěněte a trvá klidně až do dvou let.
Jedná se o psy lovecké, takže je s nimi vhodné chodit na vodítku, aby nezačali pronásledovat jiná zvířata. Na špatně oploceném a zabezpečeném pozemku mohou využít své šance a uniknout za zábavou. Díky své zálibě v aktivitách je často nadchne agility a tradičně myslivecké disciplíny. Bude vám chtít udělat radost doneseným mrtvým zvířetem, které se mu podařilo ukořistit, protože to je podstata plemene. Dar vždy přijměte, protože jinak by mohlo dojít k narušení křehkého vztahu mezi vámi a vaším psem. Rozhodně se tedy nejedná o psa, který se spokojí s krátkou procházkou a životem v bytě. Naopak potřebuje velkou dávku pozornosti a výcviku.
Inteligence
Výmarský ohař je plemeno velmi inteligentní a učenlivé. Dokáže si poradit v řadě situací. Jakmile si pán nezíská dostatečný respekt, začne si situace řešit po svém a nemusí být poslušný. Naopak při dobře vedeném výcviku se jedná o chytrého psa, který se bude snažit splnit svému pánovi každé přání. Je dobře ovladatelný, a když se správně nastaví jeho postavení v hierarchii, hodí se i do rodiny.
Pohyb
Jedná se o typické aktivní lovecké plemeno vyžadující hodně pohybu. Ideální je pro něj větší zahrada a dostatečné sportovní aktivity v podobě procházek, výletů, turistiky, běhu vedle kola a podobně. Šťastný bude v případě, kdy se dostane k pánovi, který se s ním bude věnovat mysliveckým disciplínám, kde bude moci skloubit své lovecké pudy a potřebu aktivního pohybu. Za specifických podmínek může žít i v bytě, ale v takovém případě je mu nutné věnovat opravdu hodně času venku a dostatečně ho zabavit zajímavými aktivitami.
Zdraví
Obecně je zdraví výmarských ohařů dobré, ale mohou se vyskytnout problémy genetického původu či postihující psy vyšší výšky. Pro eliminaci případných problémů je nutné najít kvalitního chovatele, který bude schopen doložit veškeré zdravotní průkazy a testy psa a jeho rodičů. U výmarských ohařů se může objevit dysplázie kyčelního kloubu. Problémem bývá také dilatace a volvulus žaludku, což je nebezpečný stav známý i pod označením torze žaludku.Často se projeví náhlým upadnutím psa do šoku, kdy je nezbytná okamžitá veterinární pomoc. Dědit se může von Willebrandova choroba krve projevující se špatnou srážlivostí. Objevit se může i distichiáza, kdy má pes na dolním víčku další řadu řas, což dráždí sliznici oka. Mezi další nemoci častěji se vyskytující mezi výmarskými ohaři patří vydutí očního víčka, nedostatečné funkce štítné žlázy a po očkování se může objevit onemocnění vyvolané přehnanou reakcí imunitního systému v podobě horečky a zánětů.
Péče o srst
U krátkosrsté varianty výmarského ohaře není potřeba věnovat zvýšenou pozornost v péči o srst. Stačí jednou za čas přejet po srsti gumovým kartáčem a uvolnit starší chlupy. U dlouhosrstého typu bývá nutné kartáčování a vyčesávání srsti hlavně v období línání.
Využití
Typickým využitím výmarského ohaře je myslivectví. Byl vyšlechtěn jako všestranný pes, takže se hodí například i do honitby se spárkatou zvěří. Údajně nejstarší německý čistokrevný ohař se tak stává hrdým společníkem celé řady myslivců, kteří si jeho vlastností velmi cení. Jako čistě lovecký pes ale rád dává přednost většímu kontaktu se svým pánem a není rád zavřen sám v kotci. Je výborným společníkem při honech, stopování a dalších mysliveckých disciplínách. I řada majitelů, kteří původně neměli myslivecké vlohy, se vrhá na skládání mysliveckých zkoušek a dopřeje šedému lovci přesně to, pro co byl vyšlechtěn.
V dnešní době se ale stále více objevuje ve městech, kde se díky své učenlivosti a tvárnosti poměrně dobře přizpůsobil. Je však zapotřebí věnovat mu velkou pozornost a snažit se ho využívat jako aktivního psa a ne jako líného společníka do bytu.
Obvyklá cena výmarského ohaře s PP
Výmarský ohař na prodej se cenově pohybuje od 10 tisíc Kč za štěně s průkazem původu. Cena za výstavní a lovecké šampiony může být o něco vyšší. Šampiona s čistou rodovou linií z Německa pořídíte od 50 tisíc Kč a výše.
Zajímavost
Šedé odstíny srsti mohou být poměrně variabilní, ale podle standardu je nežádoucí takzvané modré zbarvení. Tito psi nejsou vhodní do dalšího chovu a nebudou příliš úspěšní ani na výstavách. Pokud tedy hledáte rodinného společníka či pracovního psa, nemusí vám na tom tolik záležet. V opačném případě, kdy máte výstavní a chovatelské ambice, si však dejte pozor a modrého výmarského ohaře si nepořizujte.
Shrnutí
Výmarský ohař je všestranným loveckým plemenem německého původu. Má velmi bystrou a inteligentní povahu, což oceníte při jeho výcviku. Je si vědom své chytrosti a potřebuje důsledný a správně vedený výcvik. Je věrný svému pánovi a rád ho doprovází při nejrůznějších aktivitách, ať už se jedná o myslivecké zkoušky, či agility. Díky své povaze se hodí i do rodiny, kde se stane plnohodnotným společníkem. Výmarský ohař je ukázkovým spojením vzhledově krásného psa oplývajícího inteligencí a touhou po aktivním pohybu. Pokud věnujete dostatečnou pozornost výcviku v raném věku, získáte skvělého společníka do každé situace.
Výhody a nevýhody plemene
Výhody: Vynikající všestranný lovecký pes, který se dobře učí a rád plní povely pro svého pána. Je ideální volbou pro aktivní lidi a myslivce. Jeho výhoda spočívá i v přátelské povaze a mírném chování při správném výcviku. Za ocenění jistě stojí i jeho krásný aristokratický vzhled a zajímavé zbarvení.
Nevýhody: Není příliš vhodný pro nezkušené chovatele, protože je potřeba věnovat dostatečnou pozornost výcviku. Není to ideální pes do bytu a potřebuje pohyb. Při podceněném výcviku může být svéhlavý. Odstranit se nedají ani jeho lovecké pudy, které mohou majitele potrápit na procházkách přírodou i v parku.
Loading...
Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc