Standard plemene Akita-Inu (Akita-Ken)

Standard plemene je aktualizován k roku 2018 dle ČMKU. Pokud se o plemeni Akity chcete dozvědět více informací, zhlédnout fotografie, doporučujeme si přečíst článek chrakteristika Akity-Inu ZDE, kde mj. naleznete i množství obrázků.

FCI standard číslo 255

Akita-Inu (Akita)

Země původu: Japonsko

Využití plemene: společenský pes

Zařazení dle FCI:

Skupina 5 (špicové a primitivní plemena)

Sekce 5 (asijští špicové a příbuzná plemena)

Bez zkoušky z výkonu

Něco málo z historie

Původní japonští psi byli malé až střední velikosti, nevyskytovali se zde tedy žádná velká či obří plemena psů. Ovšem od roku 1603 byli právě v oblasti s názvem Akita užíváni jako tzv. bojová plemena psů, resp. Akita Matagis, jednalo se de facto o středně velké psy určené pro lov medvědů. Od roku 1868 byli Akita Matagis kříženi s tosami a mastify. Díky tomu vzrostla velikost vyšlechtěného plemene, ale na druhou stranu společně s tím byly ztraceny typické vlastnosti špiců.

V roce 1908 byly psí zápasy oficiálně zakázány. Samotné plemeno bylo naštěstí zachováno a bylo dále šlechtěno jako tzv. velké japonské plemeno. Devět vynikajících zástupců tohoto plemene v roce 1931 získalo titul „národní památky“.

Během druhé světové války bylo běžné užívat psy pro kožešinu, pro vojáky. Policie nařídila odchycení a konfiskaci všech psů kromě německých ovčáků, které armáda hojně využívala jako vojenské psy. Zarytí chovatelé se někdy úspěšně pokoušeli tento zákaz obejít skřížením svých psů různých plemen s německými ovčáky...

Když druhá světová válka skončila, akit bylo velmi málo. V té době šlo akity rozdělit do třech odlišných typů, a to Matagi Akity, bojové akity a ovčácké akity. Tato selekce vytvořila v plemenitbě velké problémy a neshody.

Po válce, během obnovy mnoha původních plemen byl velice moderní pes rasy kongo-go z linie Dewa. Kong-go se pyšnil vlastnostmi mastifa a částečně právě německého ovčáka. Zásaditější a zkušenější chovatelé naštěstí nepovažovali tento typ za opravdové japonské plemeno. Díky tomu se snažili odstranit rysy cizích plemen křížením matagi s akitami, a tak dosáhli obnovení původního plemene. Ve výsledku uspěli v ustavení čisté linie velkého plemene. Takové plemeno zde máme dodnes.

Celkový vzhled

Velký pes, robustně stavěný, dobře vyvážený, s množstvím hmoty. Sekundární pohlavní znaky jsou silně patrné. Pes je ušlechtilý, důstojný, rezervovaný. Silná konstituce.

Důležité proporce

Poměr kohoutkové výšky k délce těla (od hrbolku lopatky k hrbolku kosti sedací) je 10 : 11. Tělo feny je o trochu delší než tělo psa.

Chování, charakter a povaha

Vyrovnaný, věrný, učenlivý a chápavý.

Hlava

Mozkovna

Lebka

Velikost lebky je v poměru k tělu. Čelo je široké se zřetelnou čelní rýhou. Bez vrásek.

Stop

Patrný.

Obličejová část

Nosní houba

Velká a černá. Slabý a rozptýlený, resp. difúzní nedostatek pigmentu je přijatelný pouze u bílých jedinců, ale černá je vždy preferována, resp. převažuje.

Tlama

Středně dlouhá a silná s širokým kořenem tlamy, zužující se, ale nikoliv zašpičatělá. Nosní hřbet je rovný.

Čelisti, Zuby

Silné zuby, nůžkový skus.  

Pysky

Těsně přiléhající.

Líce

Středně vyvinuté.

Oči

Poměrně malé, téměř trojúhelníkového tvaru díky zvednutí vnějšího koutku oka, posazené poměrně široce, tmavě hnědé – čím jsou oči tmavší, tím lépe.

Uši

Poměrně malé, silné, trojúhelníkové, s mírně zaoblenými špičkami, nasazené středně široce, vztyčené a nakloněné vpřed. 

Kkr

Silný a osvalený, bez volné kůže, v rovnováze s hlavou.

Trup

Hřbet

Rovný a silný.

Bedra

Široká a osvalená.

Hrudník

Hrudník je hluboký, předhrudí dobře vyvinuté, žebra středně vyklenutá.

Spodní linie

Dobře vtažená k břichu.

Ocas

Vysoko nasazený, silný, nesen silně zatočený nad hřbetem. Pokud je natažen, špička dosahuje téměř k hleznům.

Končetiny

Hrudní končetiny

Rameno

Mírně strmé, dobře vyvinuté.

Loket

Těsně přiléhající k tělu.

Předloktí

Rovné, se silnou kostrou.

Pánevní končetiny

Dobře vyvinuté, silné, přiměřeně zaúhlené.

Tlapy

Silné, kulaté, klenuté, kompaktní, prsty dobře vzájemně přiléhající.

Pohyb

Pružný, plný síly.

Osrstění

Srst

Krycí srst je hrubá a rovná, podsada jemná a hustá. Kohoutek a záď jsou pokryty mírně delší srstí, srst na ocasu je delší než na těle. 

Barva

Červenobéžová, sezamová (červenobéžové chlupy s černými špičkami), žíhaná a bílá. Všechny zmíněné barevné rázy kromě bílé musí mít „urajiro“ (urajiro – bělavá srst na stranách tlamy, na lících, na spodní straně čelisti, krku, hrudníku, těle a ocasu a na vnitřní straně končetin).

Výška

Výška v kohoutku:

Psi: 67 cm

Feny: 61 cm

Tolerance činí 3 cm

Vady

Jakákoliv odchylka od jmenovaných bodů musí být považována za vadu, jejíž hodnocení musí být ve správném poměru ke stupni odchylky a k jejímu vlivu na zdraví a pohodu psa.

psi vykazující samičí typ, feny vykazující samčí typ

předkus nebo podkus

chybějící zuby

modře nebo černě skvrnitý jazyk

světlá duhovka

krátký ocas

plachost

Vylučující vady

agresivita nebo nepřiměřená bázlivost


uši nejsou vztyčené.


svěšený ocas.


dlouhá srst (chundelatá).


černá maska.


znaky na bílém základu.


Z chovu mj. obecně vylučuje, resp. daného psa diskvalifikuje:

Každý pes vykazující fyzické nebo psychické abnormality.

Psi (samci) musí mít dvě zjevně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!