Maďarský ohař - vizsla

Zlatavě zbarvený ohař s mírnější stavbou těla i povahou. Maďarský ohař je vynikajícím pracovním psem i věrným společníkem. Své příznivce nachází mezi myslivci i běžnými pejskaři, kteří chtějí aktivního, učenlivého a milujícího psa.


Charakteristika plemene

Země původu: Maďarsko
Originální název: Weimaraner Vorstehhund
Anglický název: Weimaraner
Výška psa v kohoutku: 56-64 cm
Výška feny v kohoutku: 53-61 cm
Hmotnost psa: 20-29 kg
Hmotnost feny: 18-25 kg
Barva: různé odstíny zlatočervené
Průměrná délka dožití: 13 let
Skupina FCI: 7 (Ohaři)
Sekce FCI: 1,1 (Kontinentální ohaři)
Číslo FCI: 57

Historie a původ

Maďarský ohař neboli vizsla je maďarským národním loveckým psem. Jeho původ je lehce zahalen tajemstvím. Nejčastěji vyprávěný příběh o původu začíná u kočovných maďarských kmenů. Ovšem dnes to s jistotou nikdo tvrdit nemůže, neboť existuje mnoho alternativ. Vzhledem k typické zlatavě žluté barvě jde pravděpodobně o potomka psů pocházejících z Asie.
V písemných záznamech nalézáme zmínky dokonce až ze 14. století, kde je zobrazen pes velmi podobný dnešnímu maďarskému ohaři. Nejdříve se však nejednalo o vyloženě lovecké plemeno. Vizsla se stala populárnější v loveckých disciplínách až kolem 18. století. Tehdy se díky svým výborným čichovým schopnostem maďarští ohaři umisťovali na předních příčkách speciálních soutěžích pro ohaře. Stále se však nejednalo o ustálené a uznané plemeno s jednotným vzhledem. Zajímavé je, že během 1. světové války bylo výborných kvalit maďarských ohařů využíváno pro doručování zpráv, neboť nebyli pro nepřátele (z počátku) tak nápadní jako poštovní holuby. Právě válečný konflikt se mohl stát smutným koncem plemene, což se naštěstí nestalo a několik jedinců se dostalo i do USA, kde započala další vlna šlechtění s hlavním důrazem na lovecké instinkty.
Tou dobou se do chovu přidali další ohaři a vznikl moderní vzhled plemene, jak ho známe dnes. Maďarský ohař byl uznán FCI v roce 1936.

Šlechtění

V 19. století se do krve maďarských ohařů přimísila plemena anglický pointer a německý krátkosrstý ohař pro zlepšení loveckých dovedností. Po uznání plemene je cílem chovatelů udržovat vysoký standard nejen vzhledové jednotnosti, ale hlavně povahových kvalit, kdy je vizsla mírnějším a snadněji ovladatelným loveckým psem v porovnání s podobnými plemeny. Pro uchovnění každého maďarského ohaře je nutné, aby úspěšně složil pracovní zkoušku.

Vzhled

Maďarský ohař je lovecký pes překvapivě ušlechtilého vzhledu. Stavba těla je jemnější, štíhlá a elegantní. Hřbet je rovný a trnové výběžky kostí by neměly vystupovat. Hrudník je jemně klenutý a v souladu s celkovým vzhledem. Na zádi je nízko nasazený ocas, který se postupně zužuje a dosahuje až k hlezennímu kloubu. Dříve se krátil, ale dnes je kupírování (ocasu i uší) u nás zákonem zakázáno. Nohy jsou pevné, dobře osvalené a stavěné pro rychlejší pohyb.
Ušlechtile působící hlava zaujme středně velkýma oválnýma očima v barvě jantarových odstínů ladících k srsti. Pohled je bystrý, živý a inteligentní. Čenich splývá s barvou srsti. Uši jsou překlopené směrem dopředu tvarované do zaobleného písmene V, a dotváří tak celkový výraz maďarského ohaře.

Chování a povaha

Chovatelé tohoto plemen si pochvalují především jeho má živou, přátelskou a vyrovnanou povahu. Je vnímavý a při správném vedení dobře cvičitelný. Ke své rodině a pánovi si vytváří silný citový vztah a je s nimi rád přímo v kontaktu, takže není dobré zavírat ho často o samotě do kotce. Výjimku samozřejmě tvoří případy pro cílený odpočinek (jakéhokoliv) psa či fenky. Vyžaduje jemnější přístup ze strany svého pána a může být až citlivý na hrubší zacházení. Obecně je vyrovnané povahy a dobře reaguje na nejrůznější podněty. Do práce bývá zapálený, ale kvůli své krátké srsti a jemnější stavbě těla nemá rád zimu a nevlídné počasí. Naopak dobře pracuje i v létě při vyšších teplotách, na druhou stranu i termoregulace maďarského ohaře má své limity.
Povaha loveckého psa dává tušit, že by měl být přiměřeně ostrý, inteligentní a statečný. Nesmí se bát výstřelů z pušek a hlasitých zvuků při honu, kdy projevuje maximální soustředěnost na stopu. Při soužití s dětmi je potřebné naučit je vzájemnému respektu a potom soužití může fungovat, i když se běžně nedoporučuje jako vyloženě rodinný pes. I přes veškerá přesvědčení je nutný dozor rodičů, resp. dospělých. Navykáním od štěněte může bez větších problémů fungovat v domácnosti s kočkou, ale k jiným domácím zvířatům není kvůli svým značným loveckým pudům vhodný. Na druhou stranu každý pes je svou povahou jedinečný, takže se občas setkáváme i ohaři, kteří koexistují na dvoře s mnoha různými druhy zvířat. Ve společnosti ostatních psů se při dostatečné socializaci chovají mírně a neprojevují se agresivně.

Výchova a výcvik

Maďarský ohař je bystrým pracovním loveckým psem, který potřebuje dostatečnou výchovu již od mladého věku. Jemným způsobem mu ukažte, kde je jeho místo v rodinné hierarchii. Důležitá je také dostatečně socializace s dalšími psy a lidmi, aby se snížilo riziko výskytu plachého chování a bázlivosti. Pokud máte ambice, aby se stal vaším loveckým psem, berte ho již od mladého věku s sebou do kontaktu s dalšími psy, se kterými se bude později setkávat při práci.
V rámci výcviku se uplatňuje vyrovnaná a inteligentní povaha maďarského ohaře. Se správnou motivací velmi rychle chápe, co se po něm chce. Důležité je dávat si pozor na zbytečný nátlak a snažit se nepoužívat výcvik formou negativní motivace. Mnohem lépe bude fungovat dostatečná pochvala a odměna. Chovatelé také zastávají názor, že na loveckého psa je velmi dobře cvičitelným a poslušným. Vizsla je tedy aktivním psem, který každý den vyžaduje alespoň hodinu v podobě vydatné procházky a hry (také je nutné několik kratších procházet pro uvolnění nadbytečné energie). Velmi šťastný bude v případě, kdy ho zapojíte do lovecké práce a bude moci předvést své lovecké dovednosti. Jde o univerzálního loveckého psa, který se skvěle uplatní při stopování, přinášení i sledování stopy na vodě.

Inteligence

Vizsla je chytrým a rychle chápajícím plemenem, které je při dostatečné motivaci psovoda radost cvičit. Vyniká v mysliveckých disciplínách a dokáže překonat i větší a statnější lovecká plemena. Vysoký intelekt se jemně snoubí s citlivostí a dobrou pamětí, je tedy vhodné přistupovat ke psům plemene maďarského ohaře svědomitě, ale spravedlivě. Jen ojediněle se vyskytují sklony k tvrdohlavosti a neochotě plnit příkazy. Takové chování psa má z pravidla původ již se zanedbáním období socializace štěněte, popř. v chybách ve výcviku a výchově v období puberty.

Pohyb

Jde o typického loveckého pracovního psa, který potřebuje pořádnou dávku pohybu, a to každý den. V bytě by mohl být spokojený jedině za předpokladu, že by s ním páníček trávil obrovskou spoustu času venku při procházkách, sportování a hrách.

Zdraví

Vizsla je v zásadě zdravé plemeno, ale bohužel se mohou vyskytnout některé onemocnění, která jsou často založená na dědičném základu. Jedná se například o epilepsii, kdy pes potřebuje po celý zbytek života denní dávku léků. Dále se objevují onemocnění pohybového aparátu, jako je dysplazie kyčlí. Plemeno také trpí na nízkou funkčnost štítné žlázy, což opět vyžaduje léky. Vyskytuje se i progresivní retinální atrofie postihující oči a někdy končící, bohužel, až oslepnutím.

Péče o srst

Péče o krátkou srst není příliš náročná, ale přesto je dobré provádět pravidelné kartáčování gumovým kartáčem pro odstranění starých chlupů a optimální lesk srsti. De facto nevyžadují žádné koupání šamponem, protože mají velmi slabý, až téměř neexistují typický psí zápach. Pozor si však dejte na chladné počasí, které může maďarskému ohaři dělat potíže. V praxi se vyskytuje ve dvou variantách, a to krátkosrsté a drátosrsté.

Využití

Maďarský ohař je v první řadě všestranný lovecký pes, který se hodí pro lov v lese, na poli i ve vodě. Dokáže velmi dobře stopovat a pracovat i v obtížnějším terénu díky své mrštnosti a menším tělesným rozměrům. Díky své mírnější povaze se stává oblíbeným společníkem pro život s rodinou. Své využití může najít i v nejrůznějších psích sportovních disciplínách po boku aktivního páníčka.

Obvyklá cena maďarského ohaře s PP

Cena za štěně maďarského ohaře na prodej se pohybuje od 10 tisíc korun. Pokud chcete kvalitního pracovního psa pro myslivce, nebo máte výstavní ambice, může být cena dvojnásobná. Při importu tohoto plemene ze zahraničí, podobně jako u jiných plemen, může být prodejní cena i desetinásobná.

Zajímavost

  • Pojmenování plemene „Vizsla“ v maďarštině znamená „ukazatel“. To proto, že dokážou velmi dobře stopovat a označit cílové místo.
  • Kvalit maďarského ohaře se využívá také pro záchranné operace a terapeutické metody.

Shrnutí

Nádherné zlatavé odstíny srsti a jantarové oči maďarského ohaře ukrývají vynikajícího pracovního psa v elegantním kabátu. Jemnější stavba těla působí vznešeně, ale povahou a pracovitostí se vyrovná i větším plemenům. Vytváří si silný vztah se svým pánem a rodinou. S trochou snahy a dostatečnou socializací se snese s dalšími psy a kočkami a bývá většinou klidným a vyrovnaným společníkem. Zbožňuje aktivní pohyb nejen při loveckých disciplínách, ale také u nejrůznějších psích sportů a her. Jestliže s touto rasou nemáte žádné zkušenosti, připravte se na aktivního psa, kterému je nutné věnovat alespoň hodinu denně aktivního pohybu, aby se cítil spokojeně a neměl nutkání přebytečnou energii směřovat nevhodným směrem (ničení věcí atp.). Péče o krátkou srst je v zásadě jednoduchá a nevyžaduje žádnou speciální pozornost.

Výhody a nevýhody plemene

Výhody: Maďarský ohař je výborným všestranným loveckým psem s velmi dobrou cvičitelností. Je inteligentní, učenlivý a má silné pouto se svým pánem. Patří mezi univerzální lovecká plemena a může se stát i příjemným rodinným společníkem. Hodně ho ocení aktivní majitelé, kteří chtějí pracovitého, chytrého, ale zároveň citlivého psa. Při dobré socializaci nemá problém se soužitím s dalšími psy a případně i kočkami. Se správnou výchovou se hodí i do rodiny ke starším dětem, které naučíte patřičnému respektu.
Nevýhody: Jako každé lovecké plemeno, má i vizsla silné pudy na stopování a chytání kořisti, což může potrápit nezkušené chovatele na procházkách. Kvůli své užší citové vazbě na pána není vhodný pro zaneprázdněné majitele, kteří mu nebudou moci dopřát dostatek pozornosti. Není příliš vhodný ani do bytu a pro méně aktivní lidi, protože vyžaduje poměrně hodně pohybu a podnětů.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!