Francouzský buldoček
Netopýří ouška a krátký čumáček si zamilujete na první pohled. Jedinečný vzhled francouzského buldočka spolu s jeho povahovými kvalitami vytváří skvělé společenské plemeno do rodiny. Je pro každou srandu, zbožňuje svého pána a nevadí mu ani společný život v menším bytě.
Charakteristika plemene
Země původu: Anglie, Francie
Originální název: Bouledogue
Anglický název: French Bulldog
Výška psa v kohoutku: 27-35 cm
Výška feny v kohoutku: 24-32 cm
Hmotnost psa: 9-14 kg
Hmotnost feny: 8-13 kg
Barva: plavá, žíhaná, s bílými skvrnami nebo bez nich
Průměrná délka dožití: 12 let
Skupina FCI: 9 (Společenská plemena)
Sekce FCI: 11 (Malí molossoidní psi)
Číslo FCI: 101
Historie a původ
Píše se 19. století a v Anglii patří mezi populární plemena anglický buldok. Lidé ale chtěli vyšlechtit jeho menší verzi s mírnějším temperamentem. Do šlechtění se údajně pustila nižší dělnická třída a opravdu se podařilo získat základ pro vznik nového plemene. Během průmyslové revoluce se řada dělníků přestěhovala do Francie, kam si s sebou vzali své nové čtyřnohé kamarády. Francouzům se tito psi natolik zalíbili, že je pojmenovali jako francouzské buldočky. Angličané nebyli z nového jména nadšení, ale název plemene se zachoval až dodnes.
Ještě v průběhu 19. století se francouzský buldoček dostal do USA, kde si hned získal ohromnou popularitu. Díky svému milému vzhledu si vysloužil zdrobnělou přezdívku „Frenchie“ [frenčí], což znamená jednoduše Francouz. Dnes je stále velmi oblíbeným společníkem a pravidelně se umisťuje na předních příčkách seznamů nejoblíbenějších plemen.
Šlechtění
Přesné doklady o původních plemenech, které daly vzniknout modernímu francouzskému buldokovi, resp. buldočkovi, bohužel nejsou dochované. Předpokládá se, že mezi předky figuruje anglický buldok, mops a někteří teriéři.
Do dalšího chovu nejsou zařazováni jedinci s nevhodnou povahou, kteří jsou buď příliš agresivní, nebo naopak hodně bázliví. Nežádoucí problém představují i uzavřené nosní dírky, které psovi výrazně ztěžují dýchání. V chovu se nesmí objevovat ani jedinci, kteří mají různobarevné oči. Pro šlechtění se dále nevyužívají ani jedinci bez ocasu a s nevhodným zbarvením srsti.
Vzhled
Francouzský buldoček je plemeno malého vzrůstu. Na první pohled upoutá typická hlava se zkráceným čenichem a horní čelistí. Čenich je obklopen typickými jemnými vráskami, které se objevují i v oblasti mezi očima a dotváří celkový pohled psa. V poměru k tělu je hlava silná a poměrně široká. Oči mají být tmavě zbarvené, velké a kulatého tvaru. Při pohledu před sebe by bělmo nemělo být viditelné. Uši lehce připomínají netopýra, protože jsou větší, vysoko posazené a vzpřímené. Hlava navazuje na krátký krk, který plynule přechází v hrudník. Typický je široký a klenutý hřbet, který je směrem k zádi lehce skloněný. Nohy jsou krátké, silné a s typickým širokým rozkročením předních končetin. Ocas je malinký a slouží téměř jenom ke krytí řitního otvoru. Celkově je vzhled francouzského buldočka velmi kompaktní, ale zároveň s jistým nádechem mohutnosti a statnosti, takže vzhledem se opravdu jedná o zmenšeninu větších buldoků.
Chování a povaha
Francouzští buldočci jsou společenské plemeno, které si potrpí na kontakt se svým pánem. Většinou si zamiluje všechny členy rodiny a nejraději by udělal první poslední, aby se zavděčil a mohl trávit čas ve společnosti svých pánů. Rozhodně nepatří venku do boudy a nejšťastnější bude, kdy svou společenskou povahu využije přímo v bytě. Před jinými psy a zvířaty si mohou svého pána chránit a nezřídka se objevují i projevy žárlivosti. Dokážou se uplatnit i jako varianta hlídacího psa, kdy vás upozorní na příchod neznámého člověka. Většinou totiž neštěkají jen tak bez příčiny. Při nevhodně vedené výchově se mohou objevovat známky svéhlavého chování a snaha o vynucování si svého. To se však dá poměrně snadno odbourat včasným navykáním od štěněte. Buldočci vás dostanou svou hravou a veselou povahu. Rádi se učí novým věcem a jsou pro každou srandu, která působí ještě o kousek vtipněji díky jejich typickému výrazu.
Výchova a výcvik
V první řadě je potřeba věnovat dostatečnou pozornost socializaci a snažit se eliminovat riziko žárlivého a teritoriálního chování francouzského buldočka. Kontakt s ostatními psy by měl být zajištěn již od štěněte. Rozhodně je dobré navštěvovat s buldočkem kurzy základní poslušnosti. Není sice pracovním plemenem, ale dokáže se poměrně snadno naučit základní povely. Je chytrý, zbožňuje zábavu a během výcviku je nutné uplatňovat pozitivní motivaci v podobě odměn a pochval. Je také důležité neponechat mu příliš volnou ruku a nerozmazlit ho vlivem laxní výchovy, protože hrozí, že by se stal svéhlavým a po čase hůře ovladatelným. V zásadě se však jedná o snadno cvičitelné plemeno, se kterým si při dodržování základních pravidel a přiměřené důslednosti, poradí i méně zkušení chovatelé. Trochu potrápit však dokážou sklony k tvrdohlavosti. Ovšem jakmile se něco naučí, velmi dobře si to pamatuje.
Inteligence
I když se to možná nemusí na první pohled zdát, francouzští buldočci jsou chytrým plemenem. Mezi svými předky mají údajně i teriéry, což se projevuje na schopnosti naučit se některé jednodušší triky. Velmi ocení hru s pánem a obrovskou radost jim uděláte nejrůznějšími hračkami.
Pohyb
Francouzský buldoček je plemeno, které nevyžaduje příliš pohybu. Vystačí si s životem v menším bytě, ale je s ním potřebné denně chodit na procházky, a to hlavně z toho důvodu, aby nezačal tloustnout a netrápila ho nadváha. Rád si hraje a umí i vesele skotačit. Stejně rád ale poleží na gauči a bude klidně odpočívat u svého pána. Jedná se o ideálního psa do bytu pro lidi, kteří nejsou příliš sportovně založení a se psem chodí jen na kratší procházky. Na druhou stranu buldočci občas zvládnout i menší sportovní výkony a delší procházky. Ovšem pozor na přehřátí a problémy s dýcháním při teplém počasí.
Zdraví
Francouzští buldočci s pečlivě zvolenými rodiči bývají zdraví a netrápí je výraznější problémy, ale i přesto se u některých jedinců může vyskytnout alergie, která se může projevovat rýmou, nebo kožními vyrážkami, kdy oba tyto projevy budou poměrně výrazné. Dalším problémem bývá dysplazie kyčelního kloubu (DKK). Kvůli krátkému čumáku a zúženým nozdrám se může objevit brachycephalický syndrom, který zhoršuje dýchání, a léčba se liší v závislosti na závažnosti problému. Objevit se může také malformace obratlů, Von Willebrandova choroba ovlivňující srážlivost krve a některá štěňata se mohou narodit s rozštěpem patra.
Péče o srst
Když si buldočka pohladíte, ucítíte jemnou a hladkou krátkou srst, která nevyžaduje náročnou péči. Stačí občas jemně vykartáčovat a sledovat, jestli se objevují lysá místa a případná kožní onemocnění. V rámci pravidelné péče je vhodné se věnovat především čištění uší a péči o čumák. Ten může být občas suchý, nejlépe jeho dehydrataci vyřešíte pomazáním čumáku dětským olejem. Prospěšné je pravidelné mytí (cca 1x za 3 měsíce nebo dle doporučení veterináře) speciálním šamponem pro hydrataci kůže, která může mít tendence k vysychání hlavně v záhybech. Samozřejmostí je pravidelná údržba drápků.
Využití
Jedná se v první řadě o společenského psa, který bude věrným kamarádem svého pána. Většinou od něj nemůžete čekat výraznější pracovní nebo lovecké výkony. Ostatně plemeno bylo cíleně vyšlechtěno za účelem získat společníka se zajímavým vzhledem malého buldočka. Ale každý pes je originální a jedinečný, takže vždy se najde nějaká výjimka.
Obvyklá cena francouzského buldočka s PP
Francouzští buldočci s průkazem původu na prodej se cenově pohybují od 15 tisíc korun výše v závislosti na rodokmenu a zbarvení. Dražší bývají jedinci plavé barvy a s úspěšnými předky. Za štěně s nadprůměrnými výstavními a chovnými předpoklady tak zaplatíte z pravidla více než 20 tisíc korun.
Zajímavost
Francouzský buldoček je oblíbený hlavně pro svůj typický vzhled. Díky tomu stál i po boku mnoha slavných osobností, jako jsou například Anne Hathaway, Reese Witherspoon, Leonardo Di Caprio, Lady GaGa a další. Právě jeho originální čumák s vtipnými výrazy stojí za jeho velkou oblibou a umisťováním na předních místech v žebřících oblíbených plemen.
Shrnutí
Francouzský buldoček je společenský pes se vším všudy. Se svým pánem bude trávit volný čas lenošením i zábavnou hrou. Není náročný na pohyb a stačí mu kratší kondiční procházky, aby netloustl. Je ideálním společníkem do bytu pro lidi, kteří s ním mohou trávit hodně času a nebudou ho nechávat dlouho samotného. Díky svým malým rozměrům se s ním dá i cestovat, případně ho můžete brát s sebou do práce, pokud máte tu příležitost. V rámci výcviku a výchovy se mohou občas projevovat jeho tvrdohlavé sklony, ale na druhou stranu je to chytrá rasa s dobrou pamětí. Při správné výchově se dobře snáší s dalšími domácími zvířaty a je vhodný rodinný společníky i k dětem. S dětmi je obecně nutné psa sledovat, děti důrazně poučit, jak se mají chovat. V opačném případě hrozí zranění nejen dítěte, ale i psa. Odpovědnost nese vždy majitel psa. Nikdy není chyba na straně dítěte (za které logicky nese odpovědnost rodič) a v 99 % není chyba ani na straně psa (existují různé nádory na mozku a jiná vzácná onemocnění, které razantně ovlivní psí chování). Jeho specifický vzhled si jednoduše zamilujete tak moc, že budete přehlížet drobné nedostatky v podobě chrápání a hlasitého dýchání způsobeného právě zkráceným čumákem. Na druhou stranu nemá dlouhé chlupy náročné pro údržbu, které by zůstávaly po celém bytě.
Výhody a nevýhody plemene
Výhody: Jsou přátelští, veselí a hraví. Budou vašimi věrnými společníky, kteří se od vás nebudou chtít hnout. Nevyžadují hodně pohybu, takže jsou vhodní i do menších bytů pro méně aktivní lidi. Mají originální vzhled, který připoutává pozornost a zaručeně pobaví.
Nevýhody: Nehodí se pro majitele, kteří na něj budou mít málo času. Když je doma sám má sklony k ničení věcí. Nemusí se vám líbit jeho hlasité dýchání či chrápání. V létě je nutné dávat pozor na přehřátí. Není to plemeno vhodné pro lidi, kteří od psa očekávají sportovní a pracovní výkony. Potrápit může i svou lehkou (někdy těžkou) tvrdohlavostí při tréninku.
Loading...
Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc