Čivava

Vešla by se do kapsy, ale zkuste se přiblížit k páníčkovi a začne na vás pouštět hrůzu. Čivava je malá, nebojácná, statečná, věrná a milující. Je vynikajícím společenským psem pro cestování a nošení v tašce. Čilý a veselý temperament doplňuje chytrostí a učenlivostí.


Charakteristika plemene

Země původu: Mexiko
Originální název: Chihuahua
Anglický název: Chihuahua
Výška psa v kohoutku: 15-23 cm
Výška feny v kohoutku: 15-23 cm
Hmotnost psa: 1,5-3 kg
Hmotnost feny: 1,5-3 kg
Barva: Všechny barvy a kombinace
Průměrná délka dožití: 15 let
Skupina FCI: 9 (Společenští a doprovodní psi)
Sekce FCI: 6 (Chihuahueno)
Číslo FCI: 218

Historie a původ

Nejmenší plemeno psa pochází z Mexika, kde si na vedení přesných záznamů o šlechtění příliš nepotrpí. Předkové čivavy jsou tedy opředeni tajemstvím a nedají se jednoznačně vystopovat. Dokonce není ani úplně jasné, jestli se na americký kontinent předkové čivavy dostali spolu se Španěly, nebo jestli je znali již staří Aztékové.
A tak se uchytil názor, že jde o psy, jejichž předci se do Ameriky dostali na španělských lodích. Údajně se jednalo o malé psíky se špičatými oušky, kteří se nijak cíleně nešlechtili a víceméně se rozmnožovali volně. Malé plemeno získalo své jméno po státu Chihuahua.
Za dnešní podobou malinké čivavy stojí chovatelé ze severní Ameriky. Plemeno bylo registrováno poprvé v roce 1904 a od té doby stoupal zájem o raritního velmi malého psa, který se záhy rozšířil do celého světa.

Šlechtění

Při hledání jiného plemene, které se mohlo podílet na vzniku moderní čivavy, nacházíme teorie, že pravděpodobně došlo ke křížení s čínským chocholatým psem.
Dnes nebývá při šlechtění upřednostňována žádná barevná varianta. Důležitý je zejména výběr rodičů s dobrými povahovými kvalitami. Právě povaha je totiž u čivav hodně geneticky podmíněná, takže pokud se v rodokmenu vyskytují jedinci s problémovým chováním, můžete mít důvodné obavy, že se to projeví i u štěněte. Cílem moderních zodpovědných chovatelů je snažit se zušlechtit povahu a zároveň se vyhnout dalším genetickým problémům plynoucím z netypické miniaturní stavby těla.

Vzhled

Na první pohled je čivava křehkým psem s kompaktním tělem lehce obdélníkového rámce. Hrudník má být lehce klenutý a končetiny dostatečně silné. Ocas je nasazený vysoko a nesený typicky zatočený nad hřbet.
Když se podíváme na čivavu, jistě nás upoutá také kulatá hlava tvarem připomínající jablko. Čumáček je kratší a rovný. Oči mají ideálně tmavě hnědou barvu a jsou kulatého tvaru. V poměru ke zbytku hlavy působí výrazným dojmem. Ouška jsou velká, zašpičatelá a vztyčená.
Setkat se můžeme se dvěma variantami, které se liší délkou srsti. Jde o krátkosrstou a dlouhosrstou formu, kdy jsou povoleny všechny barevné odstíny a kombinace, resp. až na speciální zbarvení blue merle, které se téměř nevyskytuje.

Chování a povaha

I přes svou malou velikost je čivava překvapivě odvážná a sebejistá. Nebojí se důrazně a patřičně hlasitě štěkat svým vysokým hláskem i na o dost větší psy. Většina lidí si její chování spojuje s tzv. syndromem Napoleona. Má přirozeně ostražitou povahu, takže může sloužit jako indikátor cizinců, případně nekalostí ve vašem okolí. Na druhou stranu se u ní může objevovat až nadměrné štěkání, kdy začne reagovat doslova na všechno, co se jen šustne. Čivava má citlivou povahu, kdy si vytváří poměrně silnou vazbu se svým pánem. K novým lidem bývá zdrženlivá a zpočátku nepříliš přítulná. Pokud má pocit, že jejímu pánovi hrozí nebezpečí, má tendenci bránit ho skoro stejně srdnatě jako mnozí velcí psi. Soužití s ostatními psy může být bezproblémové, ale je nutné věnovat řádnou péči včasné socializaci. Čivavy jsou často i žárlivé. Pokud můžete, je vhodné zauvažovat nad pořízením rovnou dvou čivav, protože tak budou mít větší společnost, což podpoří jejich psychické zdraví a lehce sníží někdy až přehnanou fixaci na páníčka.
Setkat se můžete i s názory, že čivavy bývají hloupé, neposlušné, nevychované a přirozeně rozmazlené. Ve většině případů se však jedná o chyby ve výcviku a výchově a se samotnou povahou psa nic z toho de facto nemá co dělat. Je však potřeba zmínit také fakt, že právě povaha je u čivav velmi silně podmíněna geneticky, kdy se dědí vlastnosti jako je živost temperamentu, míra štěkání, z určité části sklony k nervozitě a podobně.

Výchova a výcvik

Vypadá jako malinká plyšová hračka, což řadu majitelů vede k chybnému závěru, že nepotřebuje výcvik. Koneckonců jak hrozné může být, když neposlouchá takhle malý pes? V každém případě je to však špatné a dochází ke zbytečnému negativnímu narušení chování. Stejně jako u každého psa, je i v případě čivavy nutné jasně stanovit hranice pomocí správné výchovy. Naučte jí, co si může dovolit a že pánem situace jste za všech okolností vy. Za každou cenu však postupujte klidně, rozvážně a hlavně citlivě. V rámci výcviku se dokáže naučit základní povely a při dobrém vedení se z čivavy může stát poměrně snadno ovladatelný pes. Čivava zkrátka není hračka a potřebuje výchovu i výcvik ve velmi podobné intenzitě jako větší psi, protože jedině tak z ní nevyroste neovladatelný a rozmazlený psík.

Inteligence

V malé kulaté hlavičce se ukrývá poměrně značná inteligence. S trochou trpělivosti čivava pochopí, co se po ní chce a dá se dobře trénovat při využívání pozitivní motivace. Svou chytrost ale může při nesprávné výchově obrátit i proti vám, kdy si začne důmyslně vynucovat nejrůznější věci. Ač to mnohdy působí roztomile, nerespektování psovoda je vždy velký problém.

Pohyb

 I když je čivava malinká a může se zdát, že pohyb nepotřebuje, velmi ráda se proběhne venku na čerstvém vzduchu. Celkové nároky na pohyb jsou spíše nižší, tudíž se výborně hodí do bytu, ale je dobré chodit alespoň dvakrát denně na přiměřeně dlouhé procházky. Dokáže ujít i delší vzdálenosti, ale je vhodné dbát na to, aby se nenachladila a příliš nevyčerpala. Pro větší turistiku si s sebou raději připravte pohodlnou tašku na nošení. Čivava mj. s radostí ocení i hru s malými míčky a nejrůznějšími hračkami.

Zdraví

Čivavy jsou díky svému malému tělíčku náchylné na nachlazení. Když se klepou, jednoduše (obvykle) to znamená, že jim je zima. Logicky náchylnější je krátkosrstá varianta, díky tomu by měly během chladného počasí na venkovní procházky nosit speciální oblečky.
Čivavám se bohužel nevyhýbají ani geneticky podmíněná onemocnění, kdy jde například o luxaci pately, což je problém postihující z většiny malá plemena psů, spočívá v nepříjemném vykloubení čéšky. Dále se vzhledem k ostatním plemenům psů vyskytuje častěji epilepsie, oční infekce, případně hypoglykémie, kdy psa trápí nízká hladina cukru v krvi, přičemž je hlavně u štěňat nutná včasná diagnóza.

Péče o srst

V případě krátkosrsté varianty je dobré kožich čivav alespoň jednou za týden prokartáčovat měkkou gumovou rukavicí, aby došlo k odstranění starých chlupů a kůže se přirozeně prokrvila a promastila.
U dlouhosrstých čivav je nutné věnovat péči o srst více času. Kartáčování provádějte minimálně dvakrát týdně a odstraňujte slepenou srst, která se nejčastěji objevuje na ocase a nohou. Vzhledem k tomu, že se jedná o psa, který většinu času stráví na nábytku a v bytě, mnoho chovatelů přistupuje k častému koupání šamponem. Ovšem časté mytí jakéhokoliv psa (ne)kvalitním šamponem narušuje přirozený „ekosystém“ kožichu podsady a kůže. Časté koupání chemickými prostředky může paradoxně vést k většímu zápachu psa, nemluvě o vzniku kožního onemocnění, nachlazení atp. Po koupání je důležité čivavu důkladně osušit a klidně i vyfénovat, aby nenastydla. Navykání na vysavač či fén je vhodné již od štěněčího věku, aby si pes v poklidu navykl. Při fénování dbejte na možnost vzniku popálenin či infekce ucha (fénovat na nízký stupeň, z bezpečné vzdálenosti a především s citem).

Využití

Čivava je primárně společenským psem, který částečně i kvůli své velikosti, nemá jiné využití. Je skvělým psem do bytu a řada majitelů oceňuje i jeho skladné rozměry, kdy se bez problémů vejde do menší tašky. V kombinaci s veselou a láskyplnou povahu jde o stále více oblíbené miniaturní společenské plemeno. Nehodí se však do rodiny s malými dětmi, které si mohou myslet, že jde o hračku. Čivava je totiž velmi křehká a citlivá, takže stačí málo, aby došlo k jejímu zranění. Na druhé straně, nejen díky své velikosti, se čivava bojí i sama o sebe, takže může dojít i k poranění dětí... Vždy je důležité děti ponaučit, jak chovat ke psům respekt, a zároveň děti ve společnosti psa sledovat a hlídat.

Obvyklá cena čivavy s PP

Cena za štěně čivavy na prodej se nejčastěji pohybuje kolem 12ti až 15ti tisíc korun. V případě touhy po výstavním šampionovi mohou být ceny i několikanásobně vyšší. U čivavy je velmi důležité správně vybrat chovnou stanici, kde se berou ohledy i na povahové vlastnosti rodičů. Vhodné je ještě před podpisem smlouvy chovatelskou stanici matky i otce štěňat osobně navštívit a „seznámit se s rodiči“ budoucího nejlepšího přítele. Pokud vám přístup k matce nebude povolen, obvykle to značí problém a vybrané štěně doporučujeme v žádném případě nepořizovat.

Zajímavosti

Čivavy jsou velmi oblíbené i mezi slavnými osobnostmi. Čivavu jménem Choo-Choo měla Marilyn Monroe. Byl natočen také film o dobrodružství jedné malé čivavy, který se jmenuje Čivava z Beverly Hills. Jednu čivavu má ve smečce svých psů i světoznámý znalec psí duše Caesar Millan. A kdo by neznal píseň Chihuahua od interpreta DJ BoBo?

Shrnutí

Čivava je malá, ale srdnatá, odvážná, nebojácná a sebejistá. I přes své malé rozměry by chránila svého pána, kterému je bezmezně oddaná. Často bývá ke svému majiteli až nezdravě fixovaná a v praxi může přehnaně žárlit, resp. svého pána bránit. Má veselou a hravou povahu. Živému pohledu velkých kulatých očí se nedá odolat a i přes malou velikost v sobě ukrývá duši velkého psa. Díky svým skladným rozměrům se hodí pro přenášení v tašce nebo k cestování. V chovu se občas objevují genetické předpoklady ke špatnému chování, jako je nervozita, přílišná agresivita a svéhlavost. Řádnou výchovou je však možné získat poslušného malého pejska. Čivava vyžaduje citlivý a trpělivý přístup. Pokud není navykána od mala, může se s jinými psy a zvířaty snášet hůře. Není také vhodná k dětem, a to především z důvodu zajištění její vlastní bezpečnosti. Dlouhosrstá varianta logicky vyžaduje častější péči o srst. U čivavy je nutné dávat si pozor na nachlazení, kdy by ve studeném počasí neměla chodit ven bez praktického oblečku. Pokud hledáte malého psíka s duší lva milujícího zábavu a hlavně svého psovoda, bude čivava jistě tou pravou volbou. Když budete mít štěstí a budete o ní řádně pečovat, můžete s ní strávit až krásných 18 let.

Výhody a nevýhody plemene

Výhody: Čivava je skvělým společníkem do bytu, kdy si vystačí s běžnými procházkami. Je oddaná a věrná svému pánovi. Výborně lze přenášet v taškách a je dobrým společníkem pro nejrůznější cestování. Nevyžaduje příliš složitý trénink. Pořízením čivavy možná získáte malého psího kamaráda na mnoho let, protože se může dožít s přehledem 15 až 18 let.
Nevýhody: Kvůli svým malým rozměrům je křehká a náchylná k nastydnutí. Nehodí se k malým dětem. Při zanedbané výchově může být neurotická, tvrdohlavá a panovačná. Někteří jedinci více štěkají, odnaučení takového štěkání bývá velmi náročné.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!