Australský ovčák
Australský ovčák (AUO, australák, australáček) je pracovitý, inteligentní a učenlivý pes. Svou rodinu zbožňuje a ochraňuje. Výborně se hodí pro práci s dobytkem a je skvělým parťákem pro sportování. Veselý a chytrý pohled spolu s atraktivním vzhledem jsou dalšími přednostmi tohoto oblíbeného plemene.
Charakteristika plemene
Země původu: Spojené státy americké
Originální název: Australian Shepherd
Výška psa v kohoutku: 51-58 cm
Výška feny v kohoutku: 46-53 cm
Hmotnost psa: 18-23 kg
Hmotnost feny: 14-20 kg
Barva: černá, červená merle, blue merle, červená. Povoleny jsou bílé znaky, které ale nesmí být na těle mezi ocasem a kohoutkem.
Průměrná délka dožití: až 15 let
Skupina FCI: 1 (ovčáčtí a pastevečtí psi)
Sekce FCI: 1 (ovčák bez pracovního zařazení)
Číslo FCI: 342
Historie a původ
Když se řekne australský ovčák, většinu lidí napadne, že pochází právě z Austrálie. To je však omyl, protože pochází ze Spojených států amerických. Vznik plemene se datuje od 19. století kolem období Zlaté horečky. Cílem bylo získat psa pro práci s hospodářskými zvířaty. I díky tomu se později rozšířil do Austrálie, kde patří mezi velmi oblíbené plemeno. Bohužel neexistují přesné záznamy o tom, jaká plemena byla využita pro vznik australského ovčáka. Předpokládá se, že předky jsou kolie a ovčáčtí psi, kteří se do Spojených států dostali spolu s dováženými ovcemi z Austrálie. Díky tomu získal australský ovčák své jméno. Velké oblibě se plemeno těšilo hlavně po druhé světové válce, kdy se často objevovali po boku westernových jezdců a kovbojů. Je s podivem, že uznání se plemeno dočkalo až v roce 1993. Dnes jde o esteticky i pracovně velmi kvalitního a hodně oblíbeného psa pro sport i do rodiny.
Šlechtění
Pro chov jsou vybírání jedinci s dobrou povahou a chutí pracovat. Dnes je již chov dostatečně ustálen a nepoužívají se jiná plemene psů pro zkvalitnění. Je nutné dávat pozor hlavně při chovu barevné varianty merle, kdy se nesmí křížit dva merle jedinci mezi sebou. Pokud má totiž pes dva merle geny, trpí hluchotou a slepotou různého stupně. Šlechtění této barevné varianty vyžaduje velkou opatrnost, a pokud máte zájem o takové štěně, vyberte si papírového jedince od kvalitního chovatele.
Vzhled
Australský ovčák je pes středního až většího vzrůstu. Kostra je spíše lehčí a tělo je přizpůsobeno k obratnosti a rychlému pohybu. Srst je delší, splývavá a s typickým límcem. Na hlavě a na uších jsou chlupy kratší. Zajímavé je, že se psi mohou narodit s kratším ocasem a dříve docházelo ke kupírování, což je dnes u nás zakázáno. Uši jsou sklopené a dotváří tak veselý a bystrý výraz psa. Čenich je černý nebo tmavě hnědý u červených barevných variant.
Oči mandlového tvaru mohou být hnědé, jantarově žluté a modré. Povolené jsou i dvoubarevné oči, kdy každé oko má jinou barvu často v závislosti na tom, jak tmavá je okolní srst. Výraz je velmi bystrý a inteligentní. Při pohledu do očí australského ovčáka budete mít skutečně pocit, že vám rozumí a že se těší na nové povely a podněty k práci.
Chování a povaha
Bystrý pohled jasně značí inteligenci a veselou povahu. Australský ovčák zbožňuje práci a oddaně plní příkazy svého pána. Je rád se svou rodinou, takže není dobré nechávat ho dlouho o samotě. Ke známým lidem je vřelý a přívětivý. U cizích lidí je však opatrný a má tendence hlídat majetek svého pána. Vyžaduje hodně aktivity v podobě pohybu, ale i úkolů na přemýšlení. Nezapře v sobě touhu pracovat s dobytkem a ovcemi. Díky své akční povaze a učenlivosti se hodí pro nejrůznější sporty. Má mírnou povahu a k ostatním zvířatům a psům je při správné socializaci tolerantní a společenský.
Výchova a výcvik
I když je australský ovčák dobře cvičitelný a rád se učí nové povely, není vhodný pro málo důsledného pána, který si nedokáže zjednat patřičný respekt. Díky své chytrosti vycítí nejistotu a poctivé plnění úkolů se může pomalu přeměnit v nadvládu psa, který začne být svéhlavý a vymýšlí si vlastní úkoly, když mu je pán nezadá. Výchova by měla mít jasná pravidla, která psovi ukážou, kde se v rodinné smečce nachází jeho místo. V rámci výcviku je důležitý trpělivý přístup se správnou motivací. Většinou budete překvapeni, jak rychle dokáže pochopit, co se od něj očekává. Velkou radost australskému ovčáku uděláte, když vyzkoušíte pasení ovcí či práci s dobytkem. Svou učenlivost a snahu učit se nové povely využije například i při tanci se psem (dogdancingu). Důležitá je také socializace od raného věku štěněte. Kontakt s dalšími psy i jinými zvířaty pak bývá bezproblémový a se vzájemným soužitím nebývají potíže.
Inteligence
Ovčáčtí psi celkově vynikají svou chytrostí a vnímavostí. Výjimkou není ani australský ovčák. Při práci s ním zjistíte, že je schopen plnit nejrůznější pokyny a má dobrou paměť. Pravidelné opakování povelů pomáhá výrazně ukotvit návyky a usnadňuje cvičení. Plemeno svou chytrost již od svého vzniku uplatňuje hlavně při práci s dobytkem, kdy si dokáže skvěle poradit i bez neustálého vedení od pána. Rychle pochopí, kdo patří do rodiny a projevuje ochranářské instinkty.
Pohyb
Australský ovčák je plemeno pro aktivní lidi, protože vyžaduje každý den alespoň hodinu aktivního pohybu v podobě hry, běhu a podobně. Pro vybití přebytečné energie se věnujte například agility, cvičení poslušnosti, aportu a frisbee, protože tyto aktivity australští ovčáci zbožňují. Je velmi hbitý a rychle dokáže měnit směr. Rád běhá po zahradě, ale je nutné mít důkladně oplocený pozemek, protože se dokážou podhrabat a nižší plot i přeskočit. Během volných chvil by měl mít k dispozici hračky, které ho dokážou zabavit, aby nevymýšlel jak si obstarat vlastní zábavu. Rozhodně se nejedná o nečinného psa, který většinu dne proleží na gauči.
Zdraví
Obecně se australští ovčáci těší dobrému zdraví a jsou poměrně odolní. Důležité je vybrat štěně od dobrých chovatelů, který dbá na zdravotní předpoklady u předků. Pozor si dejte hlavně na štěňata po křížení dvou rodičů s merle genem, která mohou mít problémy s hluchotou a slepotou.
Genetický základ má také dysplazie kyčelního a loketního kloubu (DKK, DLK). Tento problém se může objevit hlavně ve stáří. Rodiče štěněte by ideálně měli mít ve svých zdravotních průkazech dobré ohodnocení na vysokou pravděpodobnost nepřítomnosti tohoto problému. Australští ovčáci mohou trpět také epilepsií, která se projevuje nečekanými záchvaty, a je nutné podávat psovi léky až do konce života. Problémem pohybového aparátu je osteochondróza způsobená nesprávným spojením chrupavky a kloubu. Dědičnou abnormalitou je také anomálie oka u kolií. Pes s tímto onemocněním nemůže být uchován a u kvalitního štěněte by se vůbec neměl vyskytovat v rodokmenu.
Péče o srst
Dlouhá srst vyžaduje pravidelnou péči v podobě česání kartáčování. Línání během jarního a podzimního období si žádá zvýšenou frekvenci česání a odstraňování starých chlupů. Psi žijící venku vykazují hustší srst s kvalitní podsadou. Je dobré dávat si pozor na zacuchávání chlupů hlavně v oblasti za ušima a na břiše u nohou.
Využití
Hlavním využitím australského ovčáka je práce s hospodářskými zvířaty. Jedná se o všestranné ovčácké plemeno, které si dokáže poradit s hlídáním ovcí, ale i většího skotu či koní. V dnešní době se z něj stává i velmi oblíbený rodinný pes. Díky své inteligenci a učenlivosti je chytrým společníkem, se kterým se můžete pustit i do náročnějších psích sportů. Ocení aktivní pány, kteří mu dopřejí dostatek pohybu a pozornosti. Na dvorku u domu zastane i roli statečného hlídače, který bude chránit svou rodinu.
Obvyklá cena australského ovčáka s PP
Ceny za štěňata australského ovčáka se pohybují přibližně od 15 000 korun. Atraktivnější zbarvení, jako je například blue merle s kvalitním rodokmenem a dobrými genetickými předpoklady bývá na prodej za 20 000 korun a více. Opravdu vysoce kvalitní jedinci s výstavními předpoklady se prodávají klidně i za více než 25 000 korun.
Zajímavost
Díky své učenlivosti se australští ovčáci dokážou uplatnit i jako záchranářští psi. Pomáhali například se záchrannými pracemi po útoku na Obchodní centrum v New Yorku. Svůj citlivý čich a inteligenci dokážou uplatnit také při hledání drog a výbušnin.
Shrnutí
Pořízením australského ovčáka získáte dalšího velmi inteligentního člena rodiny. I přes některá doporučení se však nejedná o psa pro úplné začátečníky. Hlavním posláním plemene je neustálá chuť k práci, což vyžaduje jisté zkušenosti ze strany pána, který si dokáže s výchovou a výcvikem obratně poradit tak, aby to psa bavilo a dosahoval skvělých výsledků. Australští ovčáci mají také hlídací a ochranářské klony. Jedná se o výborné pracovní psy s širokými možnostmi sportovního využití v agility, frisbee, tanci se psem a podobně. Při správné péči a dobrých genetických předpokladech se psi těší dobrému zdraví a kondici i ve vyšším věku.
Výhody a nevýhody plemene
Výhody: Australský ovčák je aktivní a inteligentní pes, který je oddaný své rodině. Kromě své záliby v aktivitách, ale dokáže i odpočívat spolu s rodinou. Je velmi všestranný a při správném vedení hodně učenlivý. Většinou však není vyloženě hyperaktivní.
Nevýhody: Přirozené snaha o hlídání a ochranu rodiny se může stát i negativem, když se zanedbá výchova a pes začne mít sklony k agresivitě. Nejedná se o plemeno vhodné pro naprosté začátečníky, protože je psovi potřeba určit, kdo je pán a správně ho motivovat k učení.
Loading...
Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc