Havanský psík

Roztomilý, oddaný, hravý a veselý. Havanský psík je skvělým příkladem společenského psa, se kterým se nebudete nudit. Když se na vás podívají tmavě hnědá mandlová očka, neodoláte pohlazení hebké a bohaté srsti. Tohle plemeno je výborným společníkem do bytu i do domku se dvorkem.


Charakteristika plemene

Země původu: Kuba
Originální název: Havaneser
Anglický název: Havanese Cuban Bichon
Výška psa v kohoutku: 23-27 cm
Výška feny v kohoutku: 23-27 cm
Hmotnost psa: 3-6 kg
Hmotnost feny: 3-6 kg
Barva: Všechny barvy a kombinace
Průměrná délka dožití: 14 let
Skupina FCI: 9 (Společenská plemena)
Sekce FCI: 1 (Bišonci a příbuzná plemena)
Číslo FCI: 250

Historie a původ

Nepřipomíná vám havanský psík někoho? Patří do rodiny bišonků, takže z historického hlediska má společné předky právě s bišonkem, havanským psíkem, maltézáčkem a cotonem de tulear. Havanský psík je plemeno s dlouhou historií, která sahá až tisíc let dozadu. Ze Středomoří, kde původně vznikl základ tohoto plemene, se spolu s cestovateli a kupci během 18. století rozšířil také na Kubu, kde se stal místním miláčkem bohatých rodin.
Mezi předky jsou údajně nejenom bišonkové, ale také španělští vodní psi. Později se do chovu promítli také pudlové, kteří se na Kubu dostali spolu s Francouzi. Výsledkem tohoto šlechtění bylo, že od té doby se čistě bílé zbarvení stalo vzácné a začali se objevovat různobarevní jedinci. Nejčastější je plavé zbarvení, ale vyskytují se také kombinace s tmavými barvami a jinými odstíny.
Právě na Kubě došlo postupně k vytvoření typického vzhledu s bohatou, ale dostatečně vzdušnou a lehkou srstí, která umožňuje toleranci i k teplému podnebí. Spolu s vlnou emigrace obyvatel se později tito krásní pejsci dostali v hojném počtu na území USA, kde si rychle získali své příznivce. Tyto nepříjemné časy velmi ohrozily celé plemeno, resp. jeho standard, kdy hrozil jeho zánik. Naštěstí se povedlo zachovat 11 potomků psů původem z Kuby. Chovatelům se vynaložené úsilí vyplatilo a havanský psík se dnes těší stále narůstající oblibě, nejen v USA, ale i v ČR a dalšíchs státech.
Oficiálního uznání americkým Kennel Clubem se havanský psík dočkal až v roce 1995.

Šlechtění

Mezi pradávnými předky jsou typičtí psi z rodiny bišonků. Později se pravděpodobně přidala krev španělských vodních psů a pudlů. To vedlo k rozšíření barevných variant a kombinací.
Dnes je chov stabilizovaný a existují chovné stanice téměř po celém světě. Cílem je upevňovat geny pro krásnou dlouhou srst a milou povahu typického společenského plemene, kterým havanský psík bezpochyb je.

Vzhled

Havanský psík je malé plemeno psa, ale s robustní stavbou těla. Nohy jsou menší, rovné a pevné. Hřbet je rovný se skloněnou zádí, na které je vysoko nasazený ocas stočený nad hřbet. Celková stavba těla je kompaktní a ostré linie se rozmazávají pod bohatou hedvábnou srstí.
Středně dlouhý krk nese přiměřeně velkou hlavu s plochou, nebo velmi mírně klenutou lebkou. Čenich má být tmavě hnědý nebo černý. Tmavě hnědé mandlově tvarované oči jsou výrazné a dotváří havanskému psíkovi milý výraz. Vysoko nasazená ouška spadají směrem dolů a dlouhá přečnívající srst vytváří typické závěsy.

Chování a povaha

Havanský psík má velmi rád svou rodinu a svého pána, se kterým si vytváří pevné citové pouto. Odloučení a samotu nesnáší dobře. Vyniká svou hravostí, zábavností a přítulností. Má velmi milou, přátelskou a veselou povahu. Díky tomu je havanský psík vhodný i pro děti, když se k němu budou chovat s patřičnou opatrností, respektem a budou pod dohledem rodičů. Soužití s dalšími domácími mazlíčky a jinými psy nebývá problémem. K cizím lidem jsou zpočátku nedůvěřiví, ale jakmile si zvyknou, projevují svou typickou hravou povahu. Štěkotem upozorňuje na atypické situace a může tak sloužit jako malý, ale zároveň neagresivní hlídač.
Pokud dojde k podcenění výchovy ve štěněčím věku, může se objevit přehnaná tendence ke štěkání, plachost a tvrdohlavá neposlušnost. Vypadají sice jako roztomilí mazlíci, ale jako každé psí plemeno potřebují určitý řád a hranice.

Výchova a výcvik

Havanský psík má běžně mírnou a milou povahu. Důslednou a včasnou socializací se zabraňuje hlavně potenciálním sklonům k bázlivosti a plachosti. Bez problémů bývá soužití s kočkami, dalšími domácími mazlíčky a jinými psy. Problémem ale může být žárlivost, kdy chce svého páníčka jen pro sebe.
Výcvik havanského psíka není, v porovnání s jinými plemeny, nijak složitý. Jen je nutné nechovat se k němu jako k hračce a postupovat svědomitě. Stačí mu ukázat hranice, co si nesmí dovolit a bude je respektovat. Má rád nejrůznější hry a učení různých triků. Naučit ho můžete například aportování malého míčku, což si většina havanských psíků upřímně užívá. Častý trénink nevyžaduje a spokojený bude i při klidné relaxaci poblíž u svého pána.

Inteligence

Havanský psík je dostatečně inteligentní, aby chápal povely a hry. Rád má nad ostatními přehled, takže se často usídlí na vyvýšeném místě, odkud pozoruje okolí. Základní povely pochopí během výcviku poměrně rychle a dále je snadno ovladatelný. Žádné složitější podněty k přemýšlení spolu s častým a pestrým tréninkem však nevyžaduje.

Pohyb

Havanský psík nemá na pohyb velké nároky. Je rád aktivní a delší procházky se mu jistě budou velmi zamlouvat stejně jako zajímavé aktivní hry. Pohyb havanského psíka je pružný, veselý a překvapivě hbitý. Překvapivé je i vcelku dobré osvalení a vytrvalost, tudíž zvládne i turistické vycházky. Velké sportovní výkony od něj ovšem nečekejte.
Na velké dávce denního pohybu netrvá a naopak se spokojí s běžnými procházkami doplněnými o nějakou hru a zábavu. Jeho živý temperament projevující se při hře je harmonicky doplňován tendencí klidně lenošit po boku pána v teplém bytě. I když má dlouhou srst, rozhodně jde o psa, který patří výhradně do bytu.

Zdraví

Při dobrých genetických předpokladech může být havanský psík bez problémů zdravý až do vysokého věku. Bohužel se ale mohou vyskytnout některá geneticky podmíněná onemocnění, jako například dysplazie kyčelního kloubu (DKK), lokální dysplazie, chondrodysplazie a patelární luxace, což jsou problémy postihující pohybový aparát. U čistě bílé varianty zbarvení se můžeme setkat s hluchotou. Ve stáří je může trápit šedý zákal. Objevit se mohou také závažná onemocnění srdce a krevního oběhu.

Péče o srst

Když si pořídíte tohoto roztomilého a načechraného huňatého psíka, je potřeba počítat s tím, že má zvýšené nároky na péči o srst. Výhodou je, že příliš nelíná, takže nezanechává chlupy po celém bytě v takovém množství jako jiná dlouhosrstá plemena. I přesto je však potřebné pravidelné kartáčování, aby se mohla stará srst uvolnit a nedocházelo ke vzniku zacuchaných míst a s tím spojeným kožním onemocněním.

Využití

Havanský psík je typickým společenským plemenem. Má velmi milou a příjemnou povahu a stane se roztomilým členem rodiny. Je ideálním společníkem pro méně aktivní lidi do bytu, kteří mu poskytnou procházky a trochu zábavy v podobě de facto jakýchkoliv her. Havanský psík se stane skvělým kamarádem, který dokáže pobavit, rozveselit a také líně odpočívat.

Obvyklá cena havanského psíka s PP

Havanského psíka na prodej je možné sehnat již od 10 tisíc korun. Levnější jsou pejsci, kteří nejsou dále určení do chovu a na výstavy. Pokud chcete štěně po výstavních šampionech, může být cena až dvakrát (i víckrát) větší.

Zajímavosti

I přes dlouholeté šlechtění pro předpoklady ke krásné dlouhé srsti se občas ve vrhu objeví štěně krátkosrsté. Takový pes může získat průkaz původu, ale je veden jako nestandard a srst je označena jako polodlouhá. Tito pejsci jsou vhodní jako mazlíčci a nemohou být dále uchovněni. Přesto si ale zachovávají povahové kvality a vlastnosti klasických havanských psíků. Výhodou bývá jejich nižší cena při prodeji, kdy zároveň máte stále záruku původu v podobě PP.
Havanského psíka si pořídili i některé známé osobnosti, jako například Venus Williams, královna Viktorie, Charles Dickens, Ernest Hemingway a Joan Rivers.

Shrnutí

Havanský psík upoutá pohledem svých tmavých očí, kdy je opravdu neodolatelný. Není to však pouze hebounká plyšová hračka, ale aktivní pes, který zbožňuje nejrůznější hry a rád si užije pohybu venku. Se stejnou zálibou odpočívá poblíž svého pána v teple domova. Jeho ostražitá povaha doprovázená častým štěkáním může sloužit jako indikátor netypických událostí, takže se dá považovat i za malého hlídače. Má dobrý vztah k dětem a bez větších problémů se sžije s dalšími domácími mazlíčky. Na svého pána bývá často velmi fixovaný, díky tomu se může objevovat separační úzkost a sklony k destruktivnímu chování, pokud zůstává doma dlouhodobě a často sám. Výchova i výcvik nejsou složité a je tedy vhodný i pro začátečníky. Po dodržení základních pravidel se z něj stává dobře ovladatelný pes. Plemeno bohužel trápí celá řada geneticky podmíněných onemocnění, tudíž je velmi důležité vybrat psa z kvalitní chovatelské stanice. Havanský psík v porovnání s jinými dlouhosrstými plemeny tolik nelíná, ale i pře to srst vyžaduje pravidelnou a důkladnou péči.

Výhody a nevýhody plemene

Výhody: Příjemný malý huňatý společník vyniká svou mílou povahou. Umí být živý, hravý a aktivní, ale také dokáže poklidně odpočívat. Výborně se hodí do bytu i k méně aktivním lidem, kdy mu stačí běžné procházky a trocha hraní. Dobře se snáší s dětmi a dalšími domácími zvířaty. Výcvik je v zásadě snadný a vystačíte si se základními povely, kdy umí být havanský psík dobře ovladatelný.
Nevýhody: Není vhodný pro lidi, kteří od psa očekávají velké sportovní výkony. Nevýhodou může být také větší tendence ke štěkání, což bývá v bytě nežádoucí. Při zanedbané socializaci se mohou objevit problémy s bázlivostí a plachostí. Havanský psík dokáže být při chybějící výchově a výcviku svéhlavý a neposlušný. Péče o srst je časově náročnější a vyžaduje pravidelnost. Existuje poměrně velké riziko výskytu některých z dědičně podmíněných onemocnění.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!