Boloňský psík

Tmavě hnědá očka vykukující zpod nadýchané bílé srsti roztomilého boloňského psíka si získala srdce nejednoho milovníka psů. Je ideální do bytu a ocení téměř neustálý kontakt se svým pánem. Dokáže být i aktivní a učenlivý, takže nemusí být nutně jenom gaučovým povalečem. Vyniká svou přizpůsobivostí, dobrým zdravím a veselou povahou.


Charakteristika plemene

Země původu: Itálie
Originální název: Bolognese dog
Anglický název: Bolonais
Výška psa v kohoutku: 27-30 cm
Výška feny v kohoutku: 25-28 cm
Hmotnost psa: 2,5 - 4kg
Hmotnost feny: 2,5 - 4 kg
Barva: pouze čistě bílá
Průměrná délka dožití: 14 let
Skupina FCI: 9 (Společenská plemena)
Sekce FCI: 1 (Bišonci a příbuzná plemena)
Číslo FCI: 196

Historie a původ

Boloňský pes je z rodiny bišonků, kam patří také dnešní moderní plemena, jako jsou coton de tulear, maltézský psík a bišonek. Jejich historie se píše již několik tisíc let a domovinou je oblast Středomoří. Odsud se postupně rozšířili do celého světa a stali se vítanými společníky na královských dvorech. Často jsou k vidění na uměleckých portrétech bohatých šlechticů.
V období renesance se boloňský psík těšil nevídané oblibě v paláci v Bologni, čímž si získal své jméno.
Jako specifická rasa byl boloňský psík uznán v roce 1934. Jenže po úpadku šlechtických rodů byl i chov tohoto roztomilého malého psího společníka ohrožen. Za záchranou stojí hlavně Gianfranco Giannelli a další fanoušci plemene. Dnes má boloňský psík opět své pevné místo mezi ostatními moderními plemeny a patří mezi největší oblíbence v kategorii malých společenských psů.

Šlechtění

Vzhledem k dávné historii plemene není de facto jasné, kým jsou skuteční předci. Je však patrné, že boloňský psík má příbuzné kořeny s bišonkem, maltézským psíkem a cotonem de tulear. Boloňský psík je typickým představitelem společenského plemene, na což je cíleno při výběru vhodných jedinců do dalšího chovu.
Do dalšího chovu jsou nevhodní jedinci s neušlechtilým vzhledem, se ztrátou symetrie těla a nedostatečnou pigmentací očních víček. Problémem je i nekvalitní a příliš krátká srst.

Vzhled

Malý pes s chomáčky bílé srsti lehce spojených do jednotlivých jemně zvlněných pramínků. Splést si ho můžeme s neupraveným bišonkem, ale srst boloňského psíka je více kudrnatá a splývavá. Typické bílé zbarvení musí být bez odznaků. Boloňský psík má souměrnou, kompaktní stavbu těla se čtvercovým rámcem. Jednotlivé linie se pod nadýchanou srstí na pohled trochu ztrácí, ale hřbet je stále v dokonalé rovině. Ocas je delší a nošený otočený přes hřbet. Krátké nohy jsou jemně tvarované.
Hlava boloňského psíka je nasazena na kratším krku. Čenich, výhradně černé barvy, je čtvercový a přirozeně vystouplý. Vysoko nasazené uši jsou poměrně dlouhé a splývají směrem dolů. Oči se zvídavým a inteligentním pohledem mají tmavě hnědou barvu.
Celkový vzhled působí dojmem plyšového mazlíka, kterého si budete chtít pomuchlat. Ovšem nenechte se zmást, protože v roztomilém tělíčku se ukrývá veselá, hravá a inteligentní duše.

Chování a povaha

Boloňský psík je jemný, citlivý a s výrazným vztahem ke svému pánovi. Je hodně přizpůsobivý a dokáže se sžít s nejrůznějšími situacemi. Výjimkou je samota, kdy bude opravdu nešťastný. Nejšťastnější bude ve chvíli, když ho zaměstnáte veselou hrou a klidně i psychicky náročenějším tréninkem. Je chápavý, učenlivý a dokáže se naučit i nejrůznější triky. Dokáže zazářit v kurzech poslušnosti a při agility. Často štěká na neznámé předměty, ale většinou nebývá štěkot vyloženě nadměrný. Výborně se hodí do bytu pro těsné soužití se svým pánem.
K cizím lidem není hned zcela přívětivý a přítulný. Při navazování nových kontaktů je obecně zdrženlivější a opatrnější. Pod dohledem se hodí i k dětem, ale těm musí být jasné, že pes nemá nic společného s hračkou. V případě, kdy boloňský psík pocítí strach, nebo bolest během hry, může se (podobně jako každý pes) ohnat zuby. Malá velikost je v tomto případě jeho nevýhodou, protože si děti mohou myslet, že jde o živou hračku, nikoliv o živého tvora, který se dokáže účínně bránit.

Výchova a výcvik

Velmi důležitá je výchova a socializace již od raného věku štěněte. S pozvolným navykáním na nové prostředí a základní principy společného soužití nečekejte až do věku šesti měsíců, ale začněte ihned, jakmile si pejska přinesete domů. Včasnou a důkladně vedenou výchovou zabráníte tomu, aby se z něj stal tvrdohlavý a neposlušný rozmazlený pes. V rámci socializace je nutné předejít přehnaným reakcím v podobě úzkosti a nervózního chování. Ideální je psí mateřská školka, případně navštěvování jiných psů u známých (ohledně kontaktu s cizími psy se poraďte se svým veterinárním lékařem v rámci účinnosti očkování). Platí to i pro kontakt s novými neznámými lidmi a jinými druhy zvířat. 
Co se týká výcviku, je boloňský psík chytrý, učenlivý a pozorný. K učení nových povelů přistupujte citlivě a s rozvahou. Do ničeho ho nenuťte a aplikujte výhradně metodu pozitivní motivace. Dopřát mu můžete také zpestření v podobě agility, kdy se vděčně proběhne a vyzkouší si něco nového. Není to ovšem nutností a spokojený bude i v případě základního výcviku a následného chození na běžné denní procházky.

Inteligence

I když se to na první pohled nemusí zdát, je boloňský psík chytrý a s naučením základních povelů nebývá problém. Někteří chovatelé dokonce říkají, že právě boloňský psík je z celé rodiny plemen bišonků nejlépe cvičitelný, chápající a dokáže si poradit se složitějšími problémy. Při podceněném výcviku se jeho chytrost může projevit v podobě vychytralého jednání, kdy si dokáže vymámit to, co bude chtít.
Na druhou stranu je potřeba zmínit, že jde o společenské plemeno, takže není na místě očekávat excelentní pracovní výkony.

Pohyb

Boloňský psík je velmi přizpůsobivý. Vystačí si s kratšími procházkami, ale nepohrdne ani delším a aktivnějším běháním. Rád si hraje s míčkem a baví ho i skákání přes překážky v rámci agility. Pořídit si ho můžete i do menšího bytu, když s ním budete chodit alespoň dvakrát denně na procházku.

Zdraví

Pevné zdraví a dlouhověkost jsou pro boloňského psíka typické vlastnosti. Bohužel se mohou objevovat onemocnění dědičného původu, jako je například dysplazie kyčelního kloubu (DKK), což není u malých plemen zcela běžné.. Objevit se může také progresivní retinální atrofie postihující oči. Problémy mohou znamenat také delší připláclé uši, ve kterých se mohou objevovat infekce.

Péče o srst

Dlouhá a bílá nadýchaná srst vyžaduje pravidelnou a důslednou péči. Ideální je každodenní kartáčování. Při zanedbání péče má srst tendenci spojovat se do chuchvalců a dredů, což je pro pejska velmi nepříjemné a zabraňuje to přirozenému proudění vzduchu až k pokožce. Výhodou je fakt, že díky absenci podsady je línání minimální, takže je vhodný i pro alergiky. Jednou za čas je potřeba boloňského psíka umýt speciálním šamponem pro hydrataci pokožky. Pokud neplánujete výstavy, je možné v létě dopřát pejskovi trochu více komfortu pomocí kratšího sestřihu srsti. Za tímto účelem je vhodné navštívit profesionální psí salon. Na druhou stranu chlupy ztrací přirozenou funkci termoregulace, které je tvořeno díky proudění vzduchu. Zkrácením srsti se také zvyšuje riziko úpalu, úžeho atp. Proto je vhodné zkrácení srsti, u každého plemene, předem důkladně zvážit.

Využití

Boloňský psík je typickým představitelem malého společenského plemene. Jeho využití najdeme především po pánově boku, kde mu bude veselým kamarádem i roztomilou ozdobou. Nemá žádnou pracovní minulost a ve své roli společníka se jednoduše cítí nejlépe.

Obvyklá cena boloňského psíka s PP

Štěně boloňského psíka s PP bývá na prodej za cenu kolem 5 000 korun. Jedinci s dobrými výstavními předpoklady se mohou cenově pohybovat razantně výše. 

Zajímavost

Zajímavým faktem je, že boloňský psík se objevil po boku nejrůznějších slavných osobností. Své místo měl samozřejmě v bohatých italských rodinách. Jeho kvality se časem staly pověstné, díky čemuž se rychle rozšířil dále. Mezi šlechtickými kruhy byl originálním darem. Objevil se například na šlechtických dvorech v Belgii nebo na dvoře španělského krále Filipa II.
Jeden slavný boloňský psík patřil dokonce císařovně Marii Terezii, která ho po jeho smrti nechala vycpat, a stal se součástí sbírek vídeňského přírodovědného muzea.

Shrnutí

Boloňský psík je oblíbené společenské plemeno s nadýchanou dlouhou bílou srstí a veselou povahou. Zbožňuje svého pána a rád s ním tráví volný čas. Dokáže se přizpůsobit množství nabízené pohybové aktivity, takže si vystačí s normální procházkou, ale rád si také zaskotačí při hře nebo agility. Stane se z něj skvělý společník do rodiny se vzhledem plyšového mazlíka. Právě to však může být jeho ohrožením před dětmi, které se k němu musí chovat s dostatečnou úctou. Potom bude soužití bezproblémové. Výborně se hodí i do menšího bytu a rozhodně nepatří do boudy před dům. Boloňský psík je ideální volbou i díky svým skladným rozměrům, kdy se dá bez problémů přenášet například v tašce. Zvýšenou pozornost je nutné věnovat péči o srst, která vyžaduje kartáčování a pravidelné mytí, aby se předešlo vzniku nepříjemných dredů.

Výhody a nevýhody plemene

Výhody: Ideální malé společenské plemeno do bytu s roztomilým vzhledem a příjemnou povahou. Díky jeho dostatečné chytrosti se s ním nebudete nudit a stane se vaším nejlepším čtyřnohým kamarádem i při aktivnějších činnostech. Dokáže se plně přizpůsobit prostředí svého pána, tudíž mu nevadí ani život v menším bytě. Pod dozorem se hodí i k dětem a při správné socializaci nemívá problém se soužitím s dalšími zvířaty v rodině. Jeho veselá povaha v kombinaci s roztomilým vzhledem jsou skvělým lékem na špatnou náladu. Vzhledem k tomu, že se jedná o malé a obecně zdravé psí plemeno, dožívá se v průměru až 14 let.
Nevýhody: Není vhodný pro lidi, kteří ho plánují ponechávat doma dlouho samotného. Při nedostatečném výcviku se z něj může snadno stát rozmazlený pes, který si bude všechno vynucovat. Pro některé majitele může být nepříjemná i větší tendence štěkat.


Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!