Belgický ovčák - malinois

Pes hrdě kráčející po boku svého psovoda s inteligentním pohledem v očích a připravený splnit každý povel. Belgický ovčák malinois je velmi oblíbeným pracovním psem s vynikajícími povahovými vlastnostmi. Na první pohled možná hrozivě nevypadá, ale při akci dokáže být velmi přesvědčivý, překvapivě silný a budící respekt. Často je srovnáván a zaměňován s německým ovčákem, který je však větší.

Charakteristika plemene

Země původu: Belgie
Originální název: Chien de Berger Belge
Anglický název: Malinois dog
Výška psa v kohoutku: 60-66 cm
Výška feny v kohoutku: 56-62 cm
Hmotnost psa: 25-30 kg
Hmotnost feny: 20-25 kg
Barva: žluté zbarvení s uhlováním a s černou maskou
Průměrná délka dožití: 12 až 14 let
Skupina FCI: 1 (Ovčáci a honáčtí psi)
Sekce FCI: 1,1 (Ovčáci)
Číslo FCI: 15

Historie a původ

Malinois je jednou ze čtyř variant belgického ovčáka. K vyšlechtění těchto plemen došlo v Belgii v průběhu 18. století. Zpočátku panovala snaha vytvořit jeden jednotný typ, ale chovatelé se nemohli rozhodnout, jakou variantu zvolit. Nakonec došlo k rozdělení na čtyři samostatné varianty, které se liší především vzhledem. Jde o variantu malinois s tmavohnědou barvou s černou maskou a krátkou srstí, typ terveureun s tmavě hnědé barvě s černou maskou a dlouhou srstí, variantu goenendael s černou srstí dlouhou srstí a laekonois se žlutým zbarvením a hrubou srstí.
Každá z těchto variant má jiný původ, ale šlechtitelské cíle byly víceméně podobné. Snahou bylo získat pracovního psa, který dokáže střežit majetek a stádo ovcí. Postupem času se belgičtí ovčáci začali uplatňovat také u policie a armády. Na začátku 20. století patřil malinois spolu s groenedaelem mezi nejoblíbenější varianty belgického ovčáka. Byli vyváženi do jiných zemí, kde si získávali stále více příznivců a nacházeli uplatnění. Na konci 20. století už se jedná o jedno z pěti nejoblíbenějších plemen. Obliba trvá dodnes a belgický ovčák je uznávané a často využívané pracovní plemeno, které se uplatní u vojenských, protidrogových, policejních a záchranářských služeb.

Šlechtění

Původ malinoise je možné vysledovat až k chovnému páru, který vlastnil pastýř z Laekenu. Jednalo se o ovčáckého psa původem ze severní Belgie, se kterým nakryl svou krátkosrstou tmavě hnědou fenu. Vznikla linie s typickým zbarvením. Další šlechtění kladlo důraz na zachování pracovního charakteru a dobré cvičitelnosti psa, takže se přidávala krev dalších ovčáckých psů podobného rázu.
Dnes je cílem podporovat pracovní schopnosti malinoise a dbát na udržení vzhledového standardu. Křížení s jinými variantami belgického ovčáka je zakázáno.

Vzhled

Všichni belgičtí ovčáci jsou psi středního vzrůstu harmonických proporcí. Malinois představuje prototyp pracovního psa, který je mrštný, ohebný, hbitý, ale zároveň s dostatečně pevnou a nasvalenou tělesnou stavbou. Zároveň působí dostatečně elegantně a ušlechtile. Důraz je kladen na zachování kvadratického tělesného rámce a přiměřeně dlouhé tlamy.
Přiměřené velká hlava zaujme lehce delší tlamou a typickým výrazem ovčáka. Čenich by měl být vždy černého zbarvení. Hnědé oči s bystrým pohledem mají lehce mandlovitý tvar. Trojúhelníkovité uši jsou vzpřímené. Osvalený krk je středně dlouhý k poměru k tělu. Pevné končetiny jsou ideálně rovnoběžné a kolmé. Důraz je kladen na zbarvení, které je v případě malinoise pouze hnědo žluté s uhlováním a s typickou černou maskou.

Chování a povaha

Aktivní, pracovitý, chytrý, ostražitý a vitální. Přesně takový je malinois. Má výrazné sklony pro plnění úkolů pro svého pána a hlavně jeho důslednou ochranu. Vyniká v obranných disciplínách podobně jako němečtí ovčáci, kdy je schopen adekvátního a hlavně houževnatého zásahu. Dokáže být ostřejší, ale ne agresivní. Vyžaduje správné vedení, aby naplno vynikl jeho temperament a živý charakter. Ze všech variant belgického ovčáka je nejvíce vhodný pro pracovní účely. Jeho kvality oceňují u policie, armády a zásahových jednotek. Běžný chovatel jistě velmi ocení jeho šikovnost plnit nejrůznější povely a zvládat náročnější fyzické aktivity. Skvěle se hodí například na agility a nejrůznější disciplíny prověřující všestranné dovednosti psa. Se svým pánem se dokáže fantasticky sžít a naučit se i důmyslnější povely. Malinois je ideální pes pro všechny, kteří chtějí aktivního, inteligentního, věrného a nebojácného společníka.

Výchova a výcvik

Nezbytností je důsledná socializace již od štěněčího věku, aby pes nebyl bojácný, nebo naopak agresivní. Soužití s dalšími zvířaty by nemělo být problematické, pokud si na ně zvykne již od mladého věku. Malinois je sice typické pracovní plemeno ovčáka a v mnoha věcech připomíná německého ovčáka, ale v rámci výcviku je potřeba volit citlivější přístup. Nejlépe s vámi bude spolupracovat při důsledném, pevném, ale zároveň pozitivně motivovaném výcviku. Je překvapivě citlivý a velkou radost mu udělá pochvala za správně splněný úkol. Má poměrně vysoké nároky a vyžaduje, aby se mu páníček opravdu věnoval a hlavně věděl, co má dělat. Rozhodně není vhodný pro začátečníky. Se svým pánem si vytváří silné pouto a silně k němu přilne, takže může případné odloučení nést velmi těžce. Při výcviku a výchově je velmi důležitá právě harmonie mezi důsledným a citlivým přístupem, kdy bývá pro nezkušené chovatele složité najít správnou rovnováhu. Tento typ belgického ovčáka vyžaduje vyrovnaný výcvik s minimálním výskytem negativní motivace. Je nutné stanovit jasné hranice, ale na druhé straně je potřebné neustále udržovat jeho touhu k práci.

Inteligence

Malinois je stejně jako všechna ovčácká plemena velmi inteligentní. Jeho čilý temperament podporuje jeho chuť do práce a učení se novým povelům. Poměrně rychle chápe, co se po něm chce a je schopen přesného opakování. Díky těmto vlastnostem je ideální pro práci u policie, armády a v záchranářství. Má silný stopovací pud a dokáže se plně soustředit na zadaný úkol. Jeho inteligence a temperament si žádají stále nové podněty a pracovní úkony, jinak se začíná nudit, což v praxi nevyústí v nic dobrého.

Pohyb

Pro toto plemeno je typická velká potřeba pohybu. Je poměrně vytrvalý a má velkou energetickou hladinu, takže mu denně rozhodně nestačí jedna kratší procházka. Hodí se pro aktivní pány, kteří si s ním půjdou zaběhat, zaměstnají ho aportováním, hrou s frisbee, případně s ním budou navštěvovat cvičiště a procvičovat pracovní dovednosti. Rád se naučí běhat vedle kola a při turistice bude vaším spolehlivým a neúnavným parťákem. Snažte se zaměstnávat ho novými činnostmi a ve volných chvílích zkoušejte nejrůznější triky, čímž podpoříte nejenom jeho potřebu fyzické aktivity, ale také touhu po plnění úkolů. Kvůli své velké potřebě pohybu se určitě nejedná o rasu psa vhodnou do bytu. Ve chvílích, kdy si na ovčáka zrovna nenajdete čas, měl by mít k dispozici dvůr, kde se může proběhnout podle libosti.

Zdraví

Belgičtí ovčáci jsou houževnaté a vitální plemeno těšící se dobrému zdraví. Pokud si vyberete jedince s dobrými genetickými předpoklady, nemusí se během jeho života vyskytnout žádný závažnější problém. U některých jedinců se však mohou objevit geneticky podmíněná onemocnění, jako je dysplazie kyčelního kloubu (DKK), nebo progresivní retinální atrofie, což je oční vada, která může skončit až slepotou.

Péče o srst

Malinois je v otázce údržby srsti velmi nenáročné plemeno. Krátké chlupy jsou snadno udržovatelné a často chybí i specifický „psí pach“. Stačí jednou za čas vykartáčovat. Během jara a podzimu se hodí častější kartáčování pro odstranění starých vypadaných chlupů.

Využití

Belgický ovčák je v první řadě vynikající pracovní pes. Uplatní se u policie, v armádě a dokáže vyhledávat lidi při záchranných operacích. Psovodi si pochvalují jeho učenlivost, rychlost a zároveň dostatečnou ostrost. Při použití v akci často klame svou na první pohled menší stavbou těla v porovnání s německým ovčákem, ale i přesto dokáže vyvinout odpovídající sílu. Nejedná se o typického rodinného psa. Vyžaduje pána, který se mu bude ochoten věnovat a nabídne mu dostatečné množství akce a pohybu. Při kontaktu s dětmi by měl být pod pečlivým dozorem, přímo k dětem v pozici rodinného psa vyloženě vhodný není.

Obvyklá cena belgického ovčáka malinoise s PP

Belgický ovčák malinois na prodej se cenově pohybuje od 10 000 korun. Vzhledem k dalšímu využití je vhodné si rozmyslet, jestli chcete psa s pracovně založenými předky, nebo spíše zvolíte typ psa po úspěšných výstavních rodičích, který bývá vhodnější do běžné rodiny.

Zajímavost

Belgičtí ovčáci a konkrétně právě malinois jsou natolik spolehliví v ochraně, že chrání dokonce Bílý dům v USA. Ve Spojených státech také pracují jako výkonní hledači drog a výbušnin. Jejich předností během stíhání pachatele je například schopnost skočit za jízdy do otevřeného okénka vedlejšího vozidla.

Shrnutí

Malinois je vynikající pracovní plemeno s velmi dobrou učenlivostí a ovladatelností. Je stvořen pro obranu pána a jeho majetku. Díky své přirozené potřebě aktivního pohybu, vrozené mrštnosti a šikovnosti se skvěle uplatňuje v nejrůznějších disciplínách, jako jsou agility a frisbee. Se svým pánem má velmi úzké pouto a dobře vedený výcvik z něj vytváří velmi významného psa u armády, policie a záchranných složek. Není náročný na podmínky a kromě geneticky podmíněných onemocnění se při správné péči těší dobrému zdraví, takže se nezřídka dožívá až 14 let. Stane se výborným společníkem pro všechny nadšené majitele, kteří mu věnují dostatek pozornosti, výcviku a pohybu, přesně tak, jak si žádá jeho neustálá chuť pracovat a živý temperament. Nejlépe si volné chvilky užije na zahradě hlídáním a pozorováním okolí teritoria, které věrně ustráží svému pánovi (což je samozřejmě spojené s vhodnou pozitivní motivací při výchově i výcviku).

Výhody a nevýhody plemene

Výhody: Výborný pracovní pes, který je během zkoušek a soutěží přímou konkurencí německého ovčáka. Je nadprůměrně chytrý a velmi učenlivý. Má úzký vztah se svým pánem a při správném vedení je neocenitelným parťákem. Malinois je ideální pro velmi aktivní lidi, případně pro pracovní využití. Další výhodou je snadná péče o srst.
Nevýhody: Vyžaduje důsledný trénink, ale zároveň citlivé zacházení. Je přirozeně ostražitý a nemusí se dobře snášet s jinými zvířaty. Nejedná se vyloženě o rodinného psa a pro přímý kontakt s dětmi se příliš nehodí. Má velké nároky na pohyb. Pro jeho spokojenost je dobré připravit mu dostatečné tréninkové podněty, aby se nenudil. Rozhodně není vhodný do bytu a nedoporučuje se pro začátečníčky.


Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!