Americký stafordšírský teriér

Pod taktovkou zodpovědného majitele je americký stafordšírský teriér (Amstaff, neoficiálně AST) poslušným, loajálním a milujícím psem, kterého nic neučiní tak šťastným, jako možnost mít svého pána na blízku. Díky své temperamentní povaze je vhodnější pro majitele, který má předchozí zkušenosti s výchovou psa. Amstaff a jeho pán by měli mít společnou jednu důležitou věc – milovat pohyb.


Charakteristika plemene

Země původu: Amerika (USA)
Originální název: American staffordshire terrier
Výška psa v kohoutku: 46-48 cm 
Výška feny v kohoutku: 43-46 cm
Hmotnost psa: 25-35 kg
Hmotnost feny: 25-35 kg
Barva: téměř jakékoliv zbarvení (viz. odstavec vzhled)
Průměrná délka dožití: 12 let
Skupina FCI: 3 (teriéři)
Sekce FCI: 3 (teriéři typu bull)
Číslo FCI: 286

Historie a původ

Předci Amerického stafordšírského teriéra pochází z Anglie. Plemeno vzniklo křížením buldoků a teriérů. Díky smíšenému křížení měli v minulosti mnoho jmen. Mezi nimi se vyskytl i Pit Bull Teriér (americký pitbulteriér). Před pár stovkami let sloužili jako výborní pomocníci při nahánění býků. Lovci je s sebou brávali především na lov divočáků, kde oproti jiným loveckým plemenům vynikl jejich zápal a smysl pro „tah na branku.“ Farmářům pomáhali na poli jako všestranní pomocníci nejen při shánění dobytka, ale i při ochraně majetku. V domě s velkým zápalem a úspěšností vyšší něž kočky vychytali krysy a na druhé straně zastávali skvěle i úlohu věrného strážce celé rodiny. Ovšem s postupem času je kvůli jejich velice nadprůměrné svalové stavbě, odvaze a nevídané houževnatosti, začali ziskuchtivý lidé využívat při barbarských sportech. Z počátku je používali jako návnady býků nebo medvědů. Později se začali pořádat psí zápasy, které již dnes známe z médií velmi dobře. Ačkoliv byly takové sporty zakázány, stafordšírští teriéři jsou stále nasazováni do ringu v nelegálních psích zápasů. Právě zneužívání lidmi způsobilo, že je na plemeno nahlíženo jako na agresivní a nezvladatelné.
Do Ameriky se mnoho těchto psů dostalo okolo roku 1850. Od té doby do konce 20. století mělo plemeno stafordšírského teriéra mnoho jmen a přezdívek. Oficiálně byl název americký stafordšírský teriér přijat až v roce 1976. Americký proto, že jej bylo nutné odlišit od původního stafordšírského teriéra, který byl menší s jinými povahovými rysy. To, k čemu byli tito psi v minulosti využíváni, resp. donuceni, způsobilo, že i v dnešní době nemají mezi lidmi nejlepší pověst. Ovšem i jiná, nejen lovecká plemena, jsou denně agresivní, ovšem to již pro mainstream média není zajímavé a čtivé. Pro označení psů se používá zkratka názvu plemene známá jako „Amstaff.“

Šlechtění

Plemeno bylo vyšlechtěno z amerického pitbulteriéra. Do roku 1936 byla jejich historie de facto shodná. Šlechtění již před tím totiž mělo dva směry a bylo potřeba plemeno ustálit a jasně specifikovat nejen exteriér, ale také temperament, resp. cíl chovatelů. Z důvodu potřeby stanovit standard plemene, byly tedy obě tyto linie odděleny. Tak vznikla dvě samostatná plemena: americký stafordšírský teriér a americký pitbulteriér. Na rozdíl od amerického pitbulteriéra, byl americký stafordšírský teriér uznán jako právoplatné plemeno. Ke schválení plemene došlo ihned v roce 1936.

Vzhled

Američtí stafordšírští teriéři se vyznačují malou podsaditou stavbou těla. Z jejich tělesné stavby vyzařuje síla, výkonnost a odhodlání. Dalším typickým znakem je široká lebka se silnou tlamou s opravdu pevným skusem. Psi tohoto plemene mají silný krk a mohutnou svalnatou přední část těla. Hřbet je krátký a v zadní části těla svažující směrem k zemi. Amstaffové mají typicky krátké silné končetiny se středně velkými tlapami. Kulovitý ocas není příliš dlouhý Srst je krátká a může mít několik barev, včetně černé, béžové, hnědé, bílé a červené. Srst některých psů dle standardu může být i žíhaná. Co se týče exteriéru, je přípustné jakékoliv zbarvení – jednobarevné, vícebarevné nebo se skvrnami. Na druhou stranu je ovšem nepřípustné více než 80% bílého zbarvení a černo tříslové zbarvení.

Chování a povaha

Nic neučiní amerického stafordšírského teriéra tak šťastným, jako žít s milující rodinou. Zastánci plemene Amstaff jsou opravdu hodně společenští a milující psí nebo lidskou společnost. Jsou spokojení při dlouhých procházkách, v zápalu hry na hřišti anebo doma při odpočívání na gauči. I přes svoji pověst hlídacích a strážících psů je pravděpodobné, že budou vřele vítat i cizince. Pokud si tedy pořídíte toto plemeno psa a myslíte si, že se z něj automaticky stane výborný hlídač, jste na omylu. Rozhodně se nejedná o „automatického hlídače“ nebo o psa, který by byl vhodný pro začátečníky. Mnozí majitelé jsou v praxi často překvapení, že nemají „trhače“ nebo hlídače majetku, kterého očekávali, o kterém psala média. Za to může právě pověst a různé fámy, které si toto plemeno už dlouhá léta nese. Amstaffové jsou (nejen) českou společností bohužel vnímáni jako agresivní a bojové plemeno.
Většina majitelů amerických stafordšírských teriérů je za jedno v tom, že psi dokáží skvěle posoudit charakter a záměr člověka, a jsou tak skvělými hlídacími psy. Jako majitel de facto každého psa brzy zjistíte, že je ho všude plno. Pokud již doma amerického stafordšírského teriéra vlastníte, buďte si jistí, že máte doma inteligentního dobře vycvičitelného psa, kterého nejvíc potěší, když vám může dělat radost a splnit svůj povel na 100 procent. Každý dobrý pán, získá v Amstaffovi kamaráda, který bude oddaným, láskyplným a poslušným společníkem po celý jeho život.

Výchova a výcvik

Amstaff je velmi energický pes, který proto potřebuje velké množství tělesné zátěže. Musí být vychováván důsledně a mít výchovu a výcvik veden pevnou ruku. Vedením psa pod pevnou rukou rozhodně nemyslíme tělesné tresty či výcvik vedený pod nátlakem. Ovšem plemena typu bull potřebují jasně vytyčené hranice a schopného psovoda, který rozumí alespoň základům hierarchii psí smečky. Tenhle typ rasy je tedy vhodnější pro majitele, kteří mají s výchovou psů typu bull předchozí zkušenosti anebo jsou ochotni věnovat nejen výcviku, ale i „studiu“ temperamentu svého psa dostatek času. Stafordi obecně rádi žvýkají, tahají, koušou a upozorňují na sebe, když usoudí, že se jim pán dostatečně nevěnuje. Procházky s nimi bývají na pohyb a délku oproti jiným plemenům náročnější. Kromě dlouhých vycházek, kde se zbaví nadbytečné energie ocení i kvalitní trénink, kdy budou moci využít svůj obrovský zápal a touhu zvítězit. Staford je tedy zajisté plemeno psa, které potřebuje sebejistého a asertivního pána, který ho bude schopen zvládnout nejen na vodítku, ale bude mu umět nastavit pevné hranice a duševně i fyzicky jej stimulovat. Pod vedením zkušeného a zodpovědného chovatele je k lidem přátelský, ale k ostatním zvířatům být nemusí, resp. nebývá. Z toho důvodu je nutná rychlá a důsledná socializace štěněte. Stafordi doslova milují práci a nové úkoly, proto je dobré brát je s sebou běhat, trénovat agility, seznamovat je s dalšími psy. Nabídnout jim tedy pestrý a časově bohaty program, a to nejen jednou týdně, ale denně. Pokud se řídíme obecným pravidlem, že psi potřebují důsledného pána, který s nimi aktivně stráví svůj čas - u amerického stafordšírského teriéra toto pravidlo platí dvojnásobně.

Inteligence

Americký stafordšírský teriér je aktivní pes s obrovskou chutí dotahovat věci do konce. Nejvíce je spokojen v momentě, kdy může potěšit svého psovoda. Je temperamentní a ochranářský, proto je opravdu důležitá již zmiňovaná socializace. I přes to, že jedincům této rasy nevadí odpočívat na gauči, je nutné dbát nejen na dostatek fyzického vybití, ale také toho psychického formou nových povelů, resp. výcviku. Pokud se jim majitel nebude dostatečně věnovat, oplatí mu to staford poničeným interiérem nebo vynaložením energie tam, kde se to (nezkušenému) psovodovi líbit nebude. Na druhou stranu jsou velmi přátelští a svého pána uvidí vždy rádi na blízku. Každý americký stafordšírský teriér je dobrým vůdcem smečky. Vzhledem k jejich silnému ochranářskému pudu je nutné, aby se nenásilnou socializací naučili být přátelští k dalším lidem, psům a případně dalším zvířatům. V opačném případě může opravdu vzniknout právě to plemeno, které známe z českých médií...

Pohyb

Stafordi díky své unikátní anatomii těla vyžadují každodenní pohyb k udržení svalového tonusu. Milují dlouhé procházky, hry a výcvik, kde mohou projevit svůj jedinečný temperament. Z důvodu obrovské potřeby pohybu se spíše hodí do domku se zahradou nebo dvorkem, než do bytu. Jde o psy se silnou vůlí, jejichž trénink vyžaduje hodně důvěry a trpělivosti. Jak již bylo několikrát řečeno, je nutné se jim věnovat opravdu intenzivně a pravidelně věnovat. Dostatek pohybu = šťastný staford.

Zdraví

Plemeno amerického stafordšírského teriéra, je obecně nadprůměrně zdravé plemeno. Ale na druhé straně podobně jako i jiná psí plemena mají určité predispozice k několika potenciálním zdravotním problémům. Plemeno staforda je náchylné k různým alergiím, které se projevují kožní vyrážkou. Některé pokrevní linie mohou být náchylní k infekcím močových cest a autoimunitním chorobám. Ve stáří může Amstaffa, podobně jako i jiné velké rasy, potrápit artritida nebo osteoporóza. Mezi dědičnými chorobami se může objevit alopecie, akrodermatitida, syklická hematopoéza, dermatomyostitida nebo uzlíčková dermatofibróza. Majitel by měl při vybírání štěněte dbát na zdravotní stav jeho předků. Choroby (pra)rodičů nastiňují potenciální zdravotní potíže každého psa.

Péče o srst

Stafordi se vyznačují lesklou krátkou srstí. Aby jeho srst byla čistá a lesklá, je nutné se o ní pravidelně starat. Majitelé musí dbát na pravidelné kartáčování štětinatým kartáčem. Amstaffa je třeba kartáčovat, a to alespoň jednou týdně. AST příliš netrpí takzvaným „psím zápachem“, takže není nutné časté koupání. Pokud je potřeba stafirda vykoupat, je potřebné vybrat psí šampón, který je šetrný ke kůži (kvůli zmiňovaným predispozicím ke kožním alergiím). Časté koupání psovi nesvědčí, omezte proto koupání pouze na „několikrát“ za rok.

Využití

Amstaffové jsou nejčastěji využíváni jako pracovní nebo sportovní psi, hlídači, strážci nebo i jako věrní rodinní společníci. V současnosti jsou američtí stafordšírští teriéři často používáni jako hlídací psi. Hodí se mj. na policejní práci a jsou také skvělými pomocníky v armádě. Díky své povaze mají skvělé dispozice pro agility. A v neposlední řadě jsou oddanými mazlíčky svých rodin, ke kterým jsou loajální a ochranářští.

Zajímavost: Pověst agresivního trhače

V několika státech světa je chov amerických stafordšírských teriérů zakázán. Pro příklad můžeme uvézt některé státy USA nebo i Německo. Zákaz se týká nejen chovu, ale i křížení. V Německu je psům dokonce zakázán vstup na území státu na déle než čtyři dny. V různých státech existují registry, kde jsou vedena plemena, která jsou označena jako potenciálně nebezpečná nebo agresivní. Americký stafordšírský teriér je ve většině z nich, zajímavé ale je, že se nevyskytuje ve všech seznamech „bojových plemen.“ Registr vede například i Belgie nebo Švédsko. A v neposlední řadě, pokud je Amstaff členem domácnosti, může se stát, že pojišťovna odmítne takovou domácnost na základě výše zmíněného registrů pojistit... Někdy je až absurdní, jak nezkušení (nezodpovědní) majitelé psů společně s médii ovlivní společnost...

Obvyklá cena amercikého stafordšírského teriéra s PP

Průměrná prodejní cena amerických stafordšírských teriérů se pohybuje od 10 do 15 tisíc korun. V případě Amstaffů je více než vhodné znát původ psa a připlatit si za konkrétního psa, který má nadprůměrné predispozice k nenáchylnosti k výše zmíněným onemocněním. U šampiónů se prodejní cena může vyšplhat až na několik desítek tisíc.

Shrnutí

Americký stafordšírský teriér je milující, loajální a hravý pes. Ze své podstaty miluje, když může trávit čas se svojí rodinou. I přes ne příliš velkou tělesnou stavbu jsou velmi osvalení. Jejich síla může na procházkách potrápit nejednoho pána, z tohoto důvodu je nutné, aby byli pod vedením zkušeného, resp. zodpovědného pejskaře. Mají silné čelisti, které můžou ve chvílích nudy použít třeba na nábytek v interiéru bytu. Takovým způsobem se chová pouze Amstaff, který není dostatečně fyzicky a mentálně stimulován. Spolehlivý pán a zkušený cvičitel v jedné osobě, který zvládne vysoké nároky tohoto plemene, bude odměněn klidným, poslušným a vyrovnaným psem. Spokojený staford bude vděčně přijímat všechny aktivity, které mu nabídnete, ať už je to hledání schovaných hraček, účast na běžeckém tréninku svého pána, běh vedle kola nebo večerní odpočinek na gauči. Ačkoliv jsou používáni jako hlídací psi, je pro ně typická přirozená láska k lidem. Jejich vzhled, tělesná stavba a pověst agresivních psů je kvalitním strašákem všech vetřelců, ačkoliv tato jejich reputace je obecně nezasloužená... Spolu s americkým pitbulteriérem byl v minulosti (a nelegálně v přítomnosti) používán v ilegálních psích zápasech. Tato skutečnost způsobila, že jsou Amstaffové v některých státech zakázaní. Pravdou je, že pokud jsou vychováváni „láskou“ a pánem, který jim dává náležitý výcvik a socializaci, jsou američtí stafordšírští teriéři poslušnými, loajálními a milujícími členy domácnosti.

Výhody a nevýhody plemene

Výhody: Aktivní loajální přítel, který miluje svou rodinu a ke věrný svému pánovi. Je rád ve společnosti lidí, na které by si měl již od štěněte zvykat. Má dobrou intuici a s vhodným výcvikem je vynikajícím pomocníkem při hlídací a policejní práci. Každý sportovec v Amstaffovi získá parťáka pro všemožné aktivity.
Nevýhody: Díky veliké síle, kterou se toto plemeno vyznačuje, může při procházkách potrápit nejednoho pána. Psi musí mít majitele, který je naučí poslušnosti a bude je socializovat už od štěněte. Jeho ochranářský instinkt by se bez správného výcviku a kontroly mohl obrátit proti jiným zvířatům a v případě pocitu ohrožení i lidem.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!