Škytavka u psa

Kuriozity

Přidal dominik, dne 7. 01. 2016 ,  0x


Škytání je u lidí v naprosté většině případů běžný fyziologický jev. Stejně je tomu tak i u jiných savců, včetně psů. U štěňat bývá škytání častější než u dospělých psů. Pokud je frekvence u psa či štěněte extrémně častá, může se jednat o parazitární či jinou infekci.

Co způsobuje škytání u psa

Škytavka u psů většinou sama odezní. Může trvat pár minut, ale i několik hodin. Škytání je obecně u savců způsobené křečí v hlasivkové membráně, kdy dochází ke stahu hlasivek a prudké inspiraci (vdechu) vzduchu do plic. Výsledný  zvukový vjem každý z nás důvěrně zná. Škytání má u psů své spouštěče, respektive vjemy, které škytání mohou vyvolat. Někdy se škytavka, a to především u mladých psů, objeví bez známých příčin.

Nejčastější příčiny škytavky u psa

Škytání u psa obvykle neznačí onemocnění, ale například škrkavky frekvenci škytání zvyšují. V případě podezření na infekce je vhodné vyhledat veterinární péči, popř. preventivně psa či fenu odčervit. Další opomíjenou příčinou škytání u psů je pozření kořeněného jídla. Psí gastrointestinální trakt není přizpůsobený k trávení shodné potravy jako ten lidský. Rozdíl je zásadní, psi jsou masožravci, lidé jsou všežravci. Díky tomu krmení psa zbytky od stolu, není vhodné, a to nejen díky zvýšené frekvenci škytání. Škytání u psa mohou zapříčinit i další jevy, které jsou uvedené v níže uvedeném seznamu spouštěčů škytavky.

  • kořeněné krmivo
  • hltání, respektive pozření velkého množství stravy za krátký čas
  • vzrušení, respektive vylekání, překvapení, údiv
  • stres, strach a napětí
  • podráždění horních cest dýchacích (inhalace kouře aj.)
  • snížení tělesné teploty psa

Škytavka u psů jako symptom onemocnění

Kromě již výše zmíněných škrkavek mohou u psa škytání způsobit i další onemocnění. Tato onemocnění se z pravidla projeví dalšími a výraznějšími příznaky. Pokud se tedy u vašeho psa či feny nevyskytuje další příznak choroby, pravděpodobně v tomto případě není škytání symptomem. Následuje seznam psích onemocněních, u kterých se může škytání projevit jako sekundární symptom.

  • astma
  • zápal plic
  • respirační defekty
  • srdeční mrtvice
  • perikarditida

Jak zbavit psa škytání

Jestliže jde o fyziologický projev, což je velmi pravděpodobné, škytavka u psa odezní sama. Druhou nejpravděpodobnější možností je, že je pes podchlazený. V tomto případě postačí psa přesunout do teplejšího prostředí, resp. místnosti. Podání vody by teoreticky mělo pomoci škytavku zastavit. Platí shodná pravidla jako u lidí. Důležité je nejen teplo, ale i psychický a fyzický klid jedince. Jestliže problémy se škytáním ani do několika hodin neustanou či je škytání u psa velmi časté, vyhledejte veterinární péči a konzultujte stav psa s Vaším veterinářem.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!