Pes se třese, co dělat?

Nemoci

Přidal dominik, dne 7. 11. 2015 ,  0x


Psi se třesou, když si hrají, natahují se anebo když se chtějí zbavit věcí na svém kožichu, obvykle vody. Třes se často vyskytuje u malých plemen, v těchto případech se obvykle nejedná o zdraví ohrožující stav. V tomto případě může být důvodem strach nebo okolní nízká teplota. Existují i další důvody, proč se pes třese a zároveň není fyzicky nemocen. Následuje shrnutí důvodů psího třesu.

 

  • Pes je šťastný

 

Někteří psi projevují svou radost zvláštně, alespoň nám to zvláštní přijde. Psi se mohou radostí pomočit anebo se třást. Tento jev ale do pár minut vymizí. Dalším důvodem třesu u psů může být již spomenutý reflex oklépání se, kdy se pes jednoduše snaží uschnout rychleji. Tento reflex de facto neprobíhá vědomě, pes nechce uschnout, ale tekoucí voda (nebo jiné předměty) ho na těle svědí/dráždí - následují oklepání psa. Tyto projevy psů jsou zcela běžné a většinou nepřinášejí nutnost léčby.

V některých případech je třes projev hyperaktivity, je dlouhotrvající a častý. V těchto případech třesu psa je vhodné se zamyslet nad cviky, které psa uklidní. Například jako odměnu psovi neházet míček nebo se s ním nepřetahovat, ale spíše ho odměnit pamlskem, pohladit atp.

 

  • Pes se třese, protože se bojí

 

Dalším důvodem třesu u psa může být stres. Pes může být stresován podobnými jevy jako člověk. Mezi časté patří: návštěva veterináře, bouřka, neznámé prostředí, neznámí lidé anebo neznámá zvířata. Na rozdíl od třesu z radosti má psa při stresu kromě třesu další příznaky. Mezi tyto projevy úzkosti, respektive strachu u psa patří: těžké nebo naopak zrychlené dýchání, žvýkání či kousání okolních věcí, pomatené pohyby, vrčení, kňučení, projevy agrese atp.

Při třesu psa, který je způsobený stresem není hlavním problémem třes samotný. Frustrace či deprivace může u psa vyvolat selhání kardiovaskulárního systému, respektive srdce. Jak tomu předejít? Ideálně psa vyvarovat spouštěčům stresu. Pokud to není možné, pomalu psa na dané jevy navyknout. Pokud se stane nenadálá situace a pes je vystresovaný, zachovejte klidnou hlavu, mluvte na něj klidným hlasem a dělejte, jakože se nic neděje.

 

  • Otrava psa, pozření toxické látky

 

Jestliže máte podezření, že příčinou třesu u Vašeho psa může být pozření toxické látky, ihned konzultujte Vaši situaci se svým veterinářem. Otrava u psů bývá způsobena pozřením většího množství: listů jedovatých rostlin, čokolády (kakaa), vínových hroznů, rozinek aj.

Není to pravidlem, ale po otravě kromě nekontrolovatelného třesu se u psů vyskytuje malátnost, těžké dýchání, ztráta apetitu, zvracení, nadměrné slinění, pes nemusí být schopen vstát, sednout si atp.

 

  • Syndrom třesu (syndrom bílého psa, White dog shaker syndrome)

 

Syndrom bílého psa neboli syndrom třesu u psů způsobuje také psychické vypětí, obvykle ho doprovázejí podobné příznaky jako ve výše zmíněné kapitole. Spouštěčem jsou většinou specifikované jevy nebo věci, kterých se pes bojí anebo v jejich blízkosti pociťuje úzkost a strach. Tento syndrom byl nejprve zaznamenám u West Highland White Teriérů (Westíků), toto plemeno má tedy velké genetické predispozice k tomuto onemocnění. Dalšími náchylnými plemeny psů jsou bišoni, pudlové a Maltese (maltézský psík). V dnešní době ale byl tento syndrom zpozorován i velkých psích plemen.

Tento typ onemocnění naštěstí lze u psů léčit, a to podáním kortikosteroidů. Třes se začne zmírňovat již po prvním týdnu užívání kortikosteroidů. Pro přesnou diagnózu vyhledejte veterinární péči.

 

  • Psinka

 

Nejvíce jsou ohrožena štěňata, která nebyl řádně očkována. V České republice je na psinku povinné očkování. Nicméně mezi námi jsou i nezodpovědní majitelé, kteří své psi nechodí vakcinovat pravidelně. Tento virus ohrožuje psa na životě. Do dnes na něj není známý lék. Jeho příznaky lze zmírnit podáním léků, které zamezí sekundární infekci. Psinku v praxi doprovázejí další příznaky, mezi které patří: nadměrné slinění, horečka (teplý čumák psa), kašel, výtok hlenu z čumáku. Při podezření na tento typ onemocnění co nejrychleji vyhledejte veterinární pomoc. Psovi nebo feně pravděpodobně budou nasazena antibiotika a další léky na ztlumení horečky a příznaků psinky.

 

  • Onemocnění ledvin

 

Onemocnění ledvin z počátku nemusejí doprovázet žádné vizuálně pozorovatelné příznaky. Samotný třes u psa může být jen mírný a den ode dne se stupňovat. Poruchu ledvin doprovází časté močení a pocity žízně, což se u psa projeví častějším pitím. Přestože jsou počáteční příznaky mírné, konečný proces selhání ledvin je velmi rychlý, proto je nutné toto onemocnění nepodcenit. Onemocnění ledvin u psů většinou nelze léčit, nicméně lze zmírnit příznaky a psovi prodloužit (téměř plnohodnotný) život.

 

  • Addisonova nemoc (Addisonova choroba)

 

Addisonova nemoc je způsobena u psů stejně jako u lidí nedostatkem kortizolu (hydrokortizonu), což je hormon, který je syntetizovaný (vzniká) v nadledvinách. Tato hypofunkce (nedostačující činnost) nadledvin může být způsobena genotypem (dědičností) anebo vnějšími vlivy, respektive prostředím, stravou aj. Addisonovu chorobu u psů v praxi doprovází ztráta apetitu.

Jak Addisonova choroba u psů vzniká? To není zatím zcela známé. Nicméně jednu formu tohoto onemocnění způsobuje chyba v genetické informaci jedince. Druhým spouštěčem může být porucha (obvykle) hypotalamu anebo hypofýzy (jen zřídka), respektive činnosti mozku. Tyto poruchy činnosti CNS způsobuje infekce mozku, nádor nebo krvácení do mozku.

Tento typ onemocnění se (nejen) u psů těžko diagnostikuje, neboť není moc častý a všechny příznaky jsou zaměnitelné s jinou nemocí. V praxi se Addisonova choroba u psa projevuje nedostatkem sodíku a v nadmíře draslíku v těle jedince. Na kůži psa se mohou vyskytnou temné grafitové skvrny. V pozdějším stádiu doprovází tuto nemoc i poruchy srdečnímu rytmu (arteriální hypotenze), záchvaty aj. Léčbu je nutné zahájit co nejdříve. Typ medikace se liší od forem (akutní a chronická) Addisonovy choroby.

 

  • Stáří psa

 

Psi, senioři jsou celkově náchylnější vůči patogenům. V tomto případě de facto nelze stav psa léčit, ale příznaky lze zlepšit vhodnou formou terapie či medikace. Konzultujte stav psa s Vaším veterinářem.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!