Kdy očkovat štěně a psa

Péče a zdraví

Přidal dominik, dne 6. 07. 2016 ,  0x


Očkování je u psů (stejně jako u člověka) nejlepší prevence proti vzniku různých agresivních onemocnění. V ČR je povinné psa očkovat pouze proti vzteklině. Nicméně, štěně či dospělého psa je „nutné” očkovat i proti dalším bakteriálním či virovým chorobám. Pokud máte doma štěně a nevíte, kdy očkovat a odčervovat, přečtěte si článek: Očkování a odčervování štěňat.

Fena štěňata přirozeně „očkuje”

Možná si ze základní či střední školy ještě pamatujete, že matka potomkům předává protilátky, a to nejen placentou, ale také mateřským mlékem. Tvrdí se, že mnoho důležitých protilátek prochází placentou i po porodu. Ovšem v dnešní době je zvykem placentu, respektive pupeční šňůru ihned po porodu oddělit. Při prvním kojení (1 až 2 dny) namísto mateřského mleziva přijímají štěňata z bradavek tzv. mlezivo, které oproti mléku obsahuje více protilátek a výživných složek, v praxi má nažloutlou barvu. Pokud má tedy mléko feny první den kojení atypické zabarvení či hustotu, nemusíte se ničeho bát.

Jakmile si přečtete odstavec níže, možná se budete ptát: Co se stane, když se s vakcínou vypořádají protilátky získané od matky? Nemusíte mít strach, s tím se v praxi počítá, právě díku tomu je nutné přeočkování štěňat. První vakcinace

Jak funguje očkování (vakcinace) psů

Pro úspěšný průběh vakcinace psa jsou potřebné dvě věci: speciální typ leukocytů, resp. lymfocytů (tzv. paměťově buňky) a upravené virové či bakteriální sérum, které se nemůže množit (popř. je jinak upravené) a je vpraveno pouze v malém množství. Jakmile přijde vakcína (antigen, resp. vir nebo bakterie) do styku s T-lymfocyty, leukocyty se začnou diferenciovat na tzv. paměťové buňky, které po příštím střetnutí s antigenem (nemocí) dokáží zareagovat mnohonásobně rychleji (tzv. poplachová reakce). Některé paměťové buňky přetrvávají v organismu psů, ale i lidí po celý jejich život.

Přečtěte si: Nežádoucí účinky očkování u psů

Kdy očkovat dospělého psa nebo fenku?

Při odčervování a očkování pohlaví nehraje roli. Nicméně, fena před, respektive po porodu potřebuje zvýšenou péči, která mj. zahrnuje nutnost odčervení. V praxi totiž hrozí riziko přenosu parazitů z matky na štěňata. Kdy je vhodné odčervovat fenu společně se štěňaty se dočtete v článku: Jak často odčervovat psy. Březostí, resp. porodem se ohledně očkování pro fenku nic nemění. Frekvence očkování psů je různá, teoreticky je nutné, a to ze zákona, očkovat psa pouze jedenkrát za 3 roky. Na jednu stranu ušetříte, na druhou stranu můžete velmi litovat. Riziko onemocnění psinkou, leptospirózou atp. není v České republice nízká. Případná léčba je v praxi finančně nákladná, a navíc nemusí být úspěšná.

Očkování 1x za 3 roky

Jak jsem již zmínil výše, jedinou povinností majitele psa je v ČR vakcinace proti vzteklině. Dnes se de facto používají 3 typy vakcíny, některé jsou účinné 1 rok, jiné 2 či 3 roky. Jakým typem vakcíny byl očkován Váš pes byste měli nalézt v očkovacím průkazu, popř. kontaktujte svého veterinárního lékaře. Je zvykem očkovat tzv. 5in1 (5 vakcín v jedné dávce).

Intenzita očkování je u psů různá, vakcinaci štěňat nepodceňujte

Jak tedy vyplývá z celého článku, očkování je různé, nejsou stanovena žádná přesná pravidla. Nyní už víte, že máte na výběr, veterinární lékař by Vás měl informovat o všech dostupných variantách očkování.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!