Jak postavit boudu pro psa - návod, rozměry

Rady začátečníkům

Přidal psuradcetgs45, dne 21. 10. 2015 ,  0x


Rozhodl jsem se, že se s vámi podělím o pár typů, jak postavit boudu pro psa. Především kvůli tomu, že psí boudy sehnané přes zverimexy, internet atd. jsou velmi drahé. Většinou to vůbec neodpovídá ceně materiálu a potřebné práce k výrobě tohoto příbytku. Vždyť jde většinou vlastně jen o pár kusů dřeva, hřebíků a polystyrenu!

Navíc, když děláte něco sami, výsledek, alespoň při nějaké té snaze bude lepší. Protože si boudu pro vašeho psa můžete uzpůsobit přesně na míru. Použít materiál, který preferujete nebo ten, který se hodí k vašemu domu nebo chatě. Nestavíte dům, není zapotřebí malta, cihly… Ale nebudu vám nic nalhávat, nějaký čas vám to zabere. Když budete chtít boudu pro psa i se zateplením, určitě si nechte volný čas přes celý víkend. V ČR jsou zimy hodně různé, jestliže nehodláte do boudy zavádět výhřev, resp. topení, bude zapotřebí v těch nejchladnějších dnech nechat vašeho psa či fenku doma, v teple.

Nyní se vám pokusím krok po kroku uvést návod i s rozměry, jak co nejpřesněji a zároveň co nejjednodušeji postupovat při výrobě psí boudy. Určitě to zvládnou i ti, kteří doteď zatím nic nepostavili. Chce to hlavně trpělivost!

Kde boudu pro psa umístit?

Jestliže necháváte psa nebo fenku spát v boudě jen přes noc, je dobré, aby pes neměl rozhled do okolí, aby ho nic nerušilo. To vše, abyste psovi zajistili klidný spánek bez rušivých vjemů z okolí. Pokud ale hodláte navíc kolem boudy vybudovat kotec a psa tam nechávat i přes den, samozřejmě mezi vycházkami. Bylo by určitě pro psa dobré, aby rozhled do okolí měl. Přeci nechceme, aby se cítil jako ve vězení, a to po celý den. Také by se vám to nelíbilo.

Půdy pod boudou by neměla být neustále vlhká a písčitá, aby se psí příbytek neměl tendenci naklánět do stran anebo padat.

Plánování projektu psí boudy

Bouda by neměla ležet přímo na zemi. Z toho důvodu, aby se do ní při deštivých dnech nedostala vlhkost. A v neposlední řadě, vyvýšení izoluje boudu nad zemí, tudíž se do ní v zimě nedostane chlad ze zmrzlé půdy.

Jestliže víte, že váš pes nebo fena je neposedný/á a rád či ráda neustále poskakuje a vymýšlí skopičiny, neumisťujte na střechu žádné toxické barviva atp. Vhodné je použít např. lněný olej na dřevo. To ovšem záleží i na tom, pro jaký typ střechy se rozhodnete. Osobně doporučuji mírně šikmou střech (pro odtok vody), je to snazší na výrobu a pejsek může trávit čas i na střeše svého příbytku.

Návod a rozměry psí boudy

Nebudu vám soukat do hlavy přesné rozměry. Nechám vám volnou ruku na určení materiálu. Proto si předem celý návod přečtěte a následně nakupte potřebný materiál, raději více než méně. Zkuste využít svých známých, zda jím nepřebývá nějaké použitelné dřevěné desky apod. Nakonec třeba zjistíte, že vás celá stavba vlastně nic nestála. Leda trochu stresu a pár hřebíků :-)

Rozměry

Budu mluvit o průměrných rozměrech psí boudy, pro průměrného psa. Pes se musí v boudě bez problému otočit, je dobré, když si může i sednout. Ovšem výška psí boudy za vchodem nesmí být nižší než výška psa (změřená od země ke kohoutku u stojícího psa).

Níže přikládám náčrtek psí boudy. Počítá se v něm se  dvojitou podlahou. Tím se zvýší izolační schopnosti a celkově pevnost.

Krok za krokem

První na řadu přichází vyřešení materiálu, jaké dřevo použít nechám na vás. Rozhodně je vhodnější použít tvrdé dřevo (dub, buk). Lze použít i tvrdý plast atp., ale náročnost spracovaní je těžší, materiál dražší, výsledný vnější efekt horší… Nyní si řekneme návod pro postavení základu pro psí boudu. Předem říkám, že pokud chcete zateplovat střechu, podlahu a stěny nebo jen stěny, budete muset de facto udělat širší základ a některé kroky zopakovat. Nejvhodnější a nejlevnější materiál k zateplení psí boudy je polystyren.

  • První 2 kusy dřeva budeme potřebovat cca 0,6 metru dlouhé a cca 0,2m široké (na obrázku 22-7/8-inches long)
  • Dále 2 kusy dřeva v rozměru cca 0,5m na 0,1m (na náčrtku pod 20 3/4-inches). Tyto kusy dřeva budou sloužit na předek a zadek boudy.
  • A poslední 4 kusy dřeva dlouhé asi 0,15 metru na nohy (pro izolaci, na obrázku: 6” legs).

Nejprve dejte nohy (4 kusy dřeva 0,15m dlouhých) do roviny se zbytkem vzniklé kostry základu psí boudy. Poté, co je zarovnáte, přiložte je ke výše zmíněným (prvním) 2 ks dřeva, upevněte je k sobě hřebíky či kvalitním lepidel anebo obojím. Nyní sestavíte celý základ pro psí boudu, a to dle náčrtku výše. Přibijte hřebíky. Ujistěte se, že přední a zadní kusy (ty kratší) dřeva překrývají ty boční (ty delší). Zkontrolujte, zda vzniklý rámec sedí s přichystanou deskou na podlahu. Pokud ano, můžete pokračovat dále. Případně desku zmenšete do příslušných rozměrů.

Následuje zcela poslední krok pro dokončení základů, umístění svrchní desky - podlahy (může být i dřevěná, ale v praxi je  lepší zvolit jiný dostupný materiál, který není náchylný na vlhkost). Jestliže deska nesedí rovně, zbruste (měl by stačit smirkový papír) vyčnívající místa. Jestliže počítáte s dvojitou podlahou, můžete ji nyní přidat napevno. Ovšem doporučuji nechat určitou mezeru mezi vrstvami a nechat vrchní část podlahy “volně” tak, aby se prostor dal průběžně čistit a pes byl izolovaný. Případně lze na druhou svrchní desku umístit např. koberec pro zvýšení izolace a pohodlí psa. Mimo jiné to je také vhodnější pro klouby psů.

Základ máme, co dál

  • Nejprve si přichystejte rámy na strany (na obrázku side). Měly by být alespoň 5cm široké. Jejich výška potažmo určuje výšku boudy, resp. cílovou výšku určuje pes, cca 50 cm dlouhé. Upevníme je na boční desky psí boudy, jak vidíme na schématu. Nezapomeňte na to, že strany psí boudy musí překrývat i strany základu. Pokud také preferujete šikmou střechu, udělejte jednu stranu vyšší, čímž vznikne možnost odtoku dešťové vody chtěným směrem. Ujistěte se, že desky s rámy lze umístit na boky základů a vše sedí, jak má (je krytý základ, nohy jsou vidět - je umožněno proudění vzduchu…).
  • Dalším krokem je nachystání vchodu a desky pro záď psí boudy. Následně umístíme (také napevno) rámy ke vchodové a zadní desce. Před tím než rámy přibijete k desce, ujistěte se, že je lze bez problémů přiložit k bočním rámům. Bude nutné upravit hrany, případně obrousit.
  • Jestliže jsem si jisti, že všechny desky dosednou tak, jak mají. Upevníme je k základu (hřebíky či vrtačkou). To stejné poté provedeme s vchodem a zádí příbytku pro psy.
  • Střechu můžete vyřešit rozličnými způsoby. Pokud se rozhodnete pro “špičatou” střechu. Postupujte tak, jak je zobrazeno na náčrtku. Na delší části desky střechy umístíte rám, na který přibijete kratší část střechy.

Hotovo, psí bouda je připravena!

Doufám, že vám návod a načrtnuté rozměry boudy pro psy dodaly potřebné informace. Je mnoho způsobů, jak psí boudu postavit. I v návodu nechávám mnoho věcí na vás. Je to tak lepší. Každému se přeci líbí něco jiného.

Snad se vám bouda pro psa povede nebo už povedla. Držím palce!

 


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!