Bouda pro bernského salašnického psa

Potřeby pro psy

Přidal ronny-10, dne 6. 04. 2016 ,  0x


Boudu pro svého psa si můžete sehnat od pár tisíc korun anebo si ji postavit svépomocí. Pokud se rozhodnete, že Vám investice času do stavby psí budou, stojí za to, pravděpodobně nebudete litovat. Ovšem musíte si dát záležet. Boudu pro psa z pravidla stavíme na celý jeho život, popř. i pro další psy. Na webu Psí Úsměv si můžete mj. přečíst o tom, jak postavit boudu pro psa sám doma, tento článek obsahuje i míry a doporučené velikosti.

Bernský salašnický pes nepotřebuje v boudě nic extra

Bernský salašnický pes se hodí pro chov na území v ČR, je jasné, že léto snáší hůře, a to především díky své podsadě a míře podkožního tuku. Na zimní období není nutné instalovat jakékoliv formy topných podlah, topení atp. Ale nezapomeňte nejen na celkovou izolaci, ale také na to, aby bouda pro berňáka „neseděla přímo na zemi.”

Rozměry boudy pro bernského salašnického psa

Jaké rozměry zvolit? Výrobci, diskutéři na internetu Vám budou tvrdit různorodé informace. Lze říci, že existují dva názory. První lidé tvrdí, že pes potřebuje dostatek prostoru, aby se v boudě mohl uvelebit. Druhým názorem, který mně osobně dává smysl, je minimalizace. Pes nemá v boudě televizi, obývací záchod a toaletu. Bouda pro psa, ať už bernského salačnického psa anebo pro jezevčíka, slouží jako úkryt a především jako místo ke spánku. Pokud stavíte boudu pro psa sám, doporučuji plán stavby boudy pro psa zhotovit tak, aby obsahoval jakousi předsíň a ložnici, čímž se dokonale zvýší izolace, a navíc pes nebo fena bude mít více klidu na klidný spánek.

Proč stavět malou boudu pro velkého psa?

Všechny rozměry boudy pro psa by měly být co možná nejmenší. Samozřejmě se pes musí do boudy nasoukat, co možná nejvíce pohodlně. Rozměry vchodu jsou v praxi, především v zimě, velmi důležité, protože vchodem do boudy netáhne pouze průvan, ale při silnějším větru může na psa, respektive do boudy pršet nebo nasněžit. Pes by ve své boudě měl pohodlně sedět a ležet. Nezapomeňte, že bouda není obývák, psi pro spánek nepotřebují mnoho prostoru. Pokud stavíte pro svého psa menší boudu, než jste si zpočátku mysleli, nemusíte mít černé svědomí. Na psovi nešetříte. V tomto případě platí, že méně - je více. Více o rozměrech psí boudy se můžete dozvědět v článku o boudě pro vlčáka, popř. více podrobněji v již zmiňovaném článku.

Jak stanovit rozměry psí boudy pro bernského salašnického psa?

V odstavci výše jsem se mj. zmínil, že pes se v boudě musí postavit, posadit a pohodlně lehnout. Výška v kohoutku je v rámci berňáků vcelku rozličná. Pes versus fena se může lišit (na základě plemenného standardu FCI) i o více než 10 centimetrů. Délka psa, resp. feny bernského salašnického psa je v praxi také různá. Svého psa si proto změřte metrem, dle toho stanovte míry boudy, nezapomeňte na rezervu! Šířka boudy by měla být cca o jednu třetinu kratší nežli její délka. V případě, že bouda obsahuje i předsíň, šířku ku délce bude kratší. Kromě šířky a délky i výška potřebuje určitou rezervu, psovi do boudy pravděpodobně dáte i látku, která výšku, logicky, sníží. Na výšku použijte rezervu cca 10 cm. Svého psa si opravdu změřte! Neberte si informace z wikipedie atp., protože je zvykem udávat výšku v kohoutku, nikoliv výšku ke stropu hlavy. Pokud máte štěně bernského salačnického psa, je potřebné počítat, minimálně se střední výškou plemene v kohoutku, tzn. u psa 67 cm a u feny 62 cm a k těmto údajům přičíst (minimálně) 15 cm.

Jak vybrat boudu pro bernského salašnického psa?

Popis toho, jak boudu pro psa postavit anebo jak jí vybrat se od sebe de facto vůbec neliší. Ovšem, vždy myslete na místo, kde bouda pro psa bude. Vyhledejte co možná nejklidnější prostor, kde bude mít berňák dostatek klidu. Hledáte další rady a tipy, jak postavit psí boudu? Možná vám pomůže, již výše zmíněný, článek na téma bouda pro německého ovčáka či podrobný návod, jak si postavit boudu pro psa.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!